Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Nowa jadłodzielnia już stoi na Ołtaszynie
Nowa jadłodzielnia na wrocławskim Ołtaszynie powstała we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej ze Sceną Teatru na Bruku, a także dzięki inicjatywie pani Anny, właścicielki Baru Jedzonko, która udostępniła miejsce pod punkt.
Bardzo cieszymy się, że kolejna jadłodzielnia na południu Wrocławia nareszcie została uruchomiona. Z CAL na Ołtaszynie ze Sceną Teatru na Bruku podjęliśmy działania już w lutym 2022 r., ale dopiero teraz udało się znaleźć partnera, który udostępnił miejsce i wyprowadzi prąd.Monika Moc z Foodsharing Wrocław
W powstanie jadłodzielni zaangażowała się lokalna społeczność, w tym także harcerze z Hufca ZHP Wrocław Północ, którzy pomogli w malowaniu i transporcie obudowy.
W czwartek otwarcie pierwszej „uniwersyteckiej” jadłodzielni
W czwartek, 30 marca o godzinie 12:30 nastąpi uroczyste otwarcie kolejnej we Wrocławiu, a pierwszej „uniwersyteckiej” jadłodzielni, która powstała we współpracy z władzami Uniwersytetu Ekonomicznego. Studenci prowadzili już amatorsko podobny punkt na korytarzu uczelni, a teraz wspólnie z Foodsharing Wrocław tworzą punkt zewnętrzny, dostępny dla wszystkich całodobowo.
Do takich inicjatyw mamy ogromny sentyment, bo przecież pierwsza wrocławska jadłodzielnia w 2016 roku powstała właśnie z działań studentów w Domu Studenckim Arka. Widzimy więc ogromny potencjał w nowej lokalizacji, który może być również punktem wyjścia do zajęć z gospodarki współdzielenia na Uniwersytecie Ekonomicznym.Agnieszka Maniewska z Foodsharing Wrocław
Mapa jadłodzielni we Wrocławiu
Po czwartkowym otwarciu w sumie we Wrocławiu będzie działać 16 jadłodzielni. Z uwagi na zamknięcie Hart Hostel, lodówka przy Rydygiera, pozostaje zamknięta do czasu otwarcia w nowym miejscu.
Mapa jadłodzielni we Wrocławiu i w całej Polsce.
Masz za dużo jedzenia w lodówce w domu? Nie zmarnuj go! Podziel się z innymi!
Czym jest foodsharing? Pojawił się w Polsce w 2016 roku. W prostych słowach chodzi o to, żeby nie marnować żywności. Mamy czegoś za dużo w domowej lodówce - przynieśmy do jadłodzielni. Może ktoś będzie chciał skorzystać i zabierze jedzenie do swojego domu.
Jadłodzielnie są otwarte siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
Galeria zdjęć
Czytaj także: Foodsharing Wrocław wśród 30 Kreatywnych Wrocławia
Do jadłodzielni trafia też żywność z targowisk, piekarni, restauracji i cateringów. Jadłodzielnie mogą być „zasilane” również z inicjatywy samych właścicieli małych sklepów. Dzięki temu niesprzedana żywność nie zostanie wyrzucona. O jadłodzielniach warto pamiętać również po dużych wydarzeniach okolicznościowych – bywa, że na wesela, chrzciny, a nawet święta przygotowujemy zbyt dużo jedzenia i potem je wyrzucamy. A przecież można się nim podzielić z innymi!
Wato przypomnieć o akcji „Nie wyrzucaj – przekaż – podziel się – pomóż – nie marnuj”, do której zachęcają Urząd Miejski Wrocławia we współpracy z Bankiem Żywności i Foodsharing Wrocław. Akcja to element miejskiej kampanii „Wrocław nie marnuje”. Więcej informacji o akcji dla gastronomii znajdziecie tutaj.