Lech Moliński – laureat 30 Kreatywnych Wrocławia 2015
Animator kultury, współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Fani kina kojarzą go także jako współautora popularnych projektów: Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro”, MIASTOmovie, Polish Cinema for Beginners.
Lech Moliński był laureatem pierwszej edycji plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia. Po zdobyciu lauru zmieniło się u niego, jak sam podkreśla, zarazem bardzo dużo, jak i nad wyraz niewiele.
– Wciąż tworzę Wrocławską Fundację Filmową i działam w projektach kulturalnych. Nabrałem doświadczenia, trochę spokoju, ale czuję, że idę obraną ścieżką – nie ma wątpliwości.
I podkreśla, że nagroda 30 Kreatywnych Wrocławia okazała się pomocna. – Podobne wyróżnienia mają moc potwierdzania, że nasze działanie może mieć sens. Tak to czuję. Jako wzmocnienie – zapewnia wrocławski animator kultury, zwłaszcza tej filmowej.
Jan Jakub Bokun – laureat 30 Kreatywnych Wrocławia 2015
Klarnecista (jeden z najbardziej cenionych w Polsce), dyrygent, pedagog, animator kultury i niestrudzony popularyzator muzyki kameralnej.
Tytuł Kreatywnego Wrocławia wywalczył w 2015 roku.
Był obecny nie tylko podczas gali w 2015 roku, ale uczestniczył też w kilku następnych wieczorach wręczenia 30 Kreatywnych Wrocławia, korzystając z pięknej tradycji zapraszania laureatów poprzednich edycji.
– To zawsze była piękna uroczystość, zrobiona z klasą i pomysłem. Dzięki galom poznałem wielu wspaniałych wrocławian o których istnieniu zapewne nigdy bym się nie dowiedział. Bardzo często wybitne umysły nie dbają o rozgłos...– mówi Jan Jakub Bokun.
Nagroda 30 Kreatywnych Wrocławia, obok Wrocławskiej Nagrody Muzycznej, którą klarnecista otrzymał wcześniej, była dla niego najlepszym dowodem uznania ze strony rodzinnego miasta i lokalnego środowiska – krytyków muzycznych, melomanów i ludzi kultury.
– Urodziłem we Wrocławiu, tu odebrałem wykształcenie na wszystkich szczeblach edukacji, w 1995 roku debiutowałem z orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej. Bez cienia kokieterii uważam Wrocław za najpiękniejsze polskie miasto i praktycznie od zawsze, nawet gdy mieszkałem Paryżu czy Los Angeles, właśnie tutaj czuje się najlepiej.
Dziś, kiedy moja córka Zosia chodzi czwartej klasy szkoły podstawowej, a mama i brat mieszkają pod Wrocławiem, łączy mnie z naszym miastem jeszcze silniejsza więź – przyznaje Jan Jakub Bokun.
Ubolewa, że pandemia dość mocno przetrzebiła rynek muzyków-freelancerów i nigdy nie wrócił do aktywności przedpandemicznej.
– Wiem jednak, ze koniunktury zawsze układają się w cykle wiec staram się nie tracić ducha. To co najlepsze jest dopiero przede mną – uważa i ma sporo racji.
Wciąż gra, dyryguje, uczy, wydaje płyty. Wraz z przyjaciółmi ze Stowarzyszenia Coolturalny Wocław organizuje Wrocławskie Wieczory Coolturalne, a jego ostatnia płyta, nagrana wspólnie z kwartetem Meccore, a wydana przez austriacki label Capriccio i zawierająca komplet kwartetów Krzysztofa Pendereckiego, została nagrodzona Muzycznymi Orłami i nominowana do Fryderyka 2024.
Dobromiła Jankowska – laureatka 30 Kreatywnych Wrocławia 2020
Najbardziej znana i ceniona obecnie wrocławska tłumaczka prozy anglojęzycznej (która przybliża nam książki m.in. Davida Vanna, Lucii Berlin, Sigrid Nunez) przyznaje, że dla tłumacza każda nagroda jest wielkim wyróżnieniem, bo jest ich po prostu niewiele. I zwykle przyznawane są doświadczonym tłumaczom z dużym dorobkiem.
– Potraktowałam tytuł Kreatywnej Wrocławia 2020, pierwszy w mojej karierze zawodowej, jako potwierdzenie tego, że moja praca ma sens. Bardzo mnie ucieszył, mimo że był wręczany w pandemicznych warunkach i nie mogliśmy wówczas spotkać się z innymi nominowanymi.
Na dyplom od prezydenta zerkam dość często – wisi nad moim tłumaczeniowym biurkiem – i mam nadzieję, że był tylko początkiem dłuższej serii, nawet jeśli na kolejny będę musiała poczekać – mówi Dobromiła Jankowska.
Od zdobycia lauru w 2020 roku u wrocławskiej tłumaczki dzieje się u niej naprawdę wiele.
– Przede wszystkim jeszcze więcej tłumaczę, choć już w tamtym czasie wydawało mi się, że to trudne. Dostałam wiele nowych propozycji przekładów literatury pięknej, zarówno opowiadań, jak i powieści – między innymi wspaniałej „Fugi” Lauren Groff, zamykającej cykl książki „Witaj w domu” Lucii Berlin czy irlandzkiej „Kolonii” Audrey Magee.
Niedawno po raz pierwszy zaadaptowano na scenę tłumaczenia Dobromiły Jankowskiej – w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu wystawiono „Instrukcję dla pań sprzątających” Lucii Berlin (reż. Olga Ciężkowska), a w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie - „Pannonicę” (reż. Paweł Szumiec) opartą na „Baronowej jazzu” Hannah Rothschild.
Oprócz tego wrocławianka pracuje też w Kapitule Nagrody Ossolineum za Przekład Poetycki i niedługo zadebiutuje w roli prowadzącej zajęcia z przekładu tekstu artystycznego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ponadto w Muzeum Pana Tadeusza od trzech lat realizuje program „Tłumacz w muzeum”, do którego zaprasza tłumaczy z języków obcych na polski i odwrotnie (w ostatnich miesiącach m.in. tłumaczy twórczości Tadeusza Różewicza).
Tomasz Urbanowicz – laureat 30 Kreatywnych Wrocławia 2021
Architekt i artysta szkła do architektury Tomasz Urbanowicz właśnie odebrał w Cincinatti (wspólnie z synem Konradem Urbanowiczem) nagrodę CODA Awards 2024 za najlepsze dzieło sztuki w architekturze i przestrzeni publicznej za wrocławski Pomnik Żołnierzy Niezłomnych.
A w gronie 30 Kreatywnych Wrocławia Tomasz Urbanowicz znalazł się w 2021 roku, co, jak przyznaje, miało znaczenie.
– Teoretycznie pasja tworzenia jest nie do zatrzymania. Jednak wyróżnienie mojej sztuki szkła artystycznego w przestrzeniach publicznych wśród 30 Kreatywnych Wrocławia stworzyło nowe możliwości rozwoju.
Docenienie przez rodzinne miasto rodzi miłość wzajemną. Wszędzie podkreślam, że nasz Pomnik Żołnierzy Niezłomnych, uznany za najlepsze dzieło sztuki w przestrzeni publicznej na świecie, jest we Wrocławiu – podkreśla Tomasz Urbanowicz, a pisze te słowa jeszcze z Cincinatti, gdzie odbierał CODA Awards 2024.
30 Kreatywnych Wrocławia 2025 – ruszyły zgłoszenia
To już 8. edycja konkursu na 30 Kreatywnych Wrocławia, organizowanego przez portal www.wroclaw.pl. Do zaszczytnej trzydziestki szukamy i wybieramy wybitnych naukowców, społeczników, artystów, biznesmenów... Ludzi utalentowanych, z pasją. Ale również inspirujących inicjatyw, które zmieniają miasto.
Znacie taką osobę, grupę albo projekt? A może sami uważacie, że zasługujecie na miano Kreatywnego Wrocławia?
Jeśli tak, to koniecznie wypełnijcie formularz zgłoszeniowy na naszej stronie i pomóżcie nam wybrać 30 najlepszych z najlepszych.