wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. ZOO Wrocław: uratowaliśmy oryksy! [ZDJĘCIA]

– Oryksy szablorogie, ssaki kopytne z imponującymi, długimi nawet na 1,2 m rogami, jeszcze w tym tygodniu uznawano za wymarłe w dzikiej przyrodzie To już nieaktualne! – informuje ZOO Wrocław, które prowadzi hodowlę zachowawczą tych zwierząt i wspiera programy przywracania gatunku naturze. – To dla nas jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza informacja w tym roku!

Reklama

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) ogłosiła właśnie zmianę klasyfikacji oryksa szablorogiego. Z rubryki „Wymarły w dzikiej przyrodzie” (EW – extinct in the wild) został przesunięty do rubryki „Zagrożony” (EN – endangered), przeskakując po drodze kategorię „krytycznie zagrożony” (CR – critically endangered). To także nasza zasługa!

Choć sytuacja oryksów nadal nie jest wesoła, znacznie się poprawiła: po dziewięciu latach najbardziej ambitnego na świecie programu reintrodukcji, oryksy szablorogie obecnie swobodnie żyją w naturze.

To wielki sukces organizacji prowadzących program reintrodukcji oryksów w Afryce, ale także i ogrodów zoologicznych, w tym naszego. 

Przykład oryksa jest piękną odpowiedzią na pytanie „Po co nam zoo?”. Właśnie dla takich chwil, jak ta. Naszą główną misją jest hodowla zachowawcza najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt i ratowanie ich przed wymieraniem w naturze.
Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna ZOO Wrocław

Co to jest reintrodukcja i czemu służy hodowla zachowawcza?

Reintrodukcja oznacza przywracanie naturze gatunków, które kiedyś występowały na jakimś obszarze, ale z różnych przyczyn zniknęły. Gatunek zostaje ponownie wprowadzony na tereny dawnego bytowania i uczy się radzić tam sobie samodzielnie.

By mogło tak się stać, trzeba wcześniej odbudować jego pulę genetyczną (osobniki w przywracanym naturze stadzie nie mogą być zbyt blisko spokrewnione) i to właśnie rola ogrodów zoologicznych.

Oryksy z Wrocławia...

Wrocławskie zoo prowadzi hodowlę oryksów szablorogich od 1984 roku. W ciągu tego czasu mieliśmy równo sto osobników, z czego aż 86 urodziło się u nas. W Europie oryksy można podziwiać w 65 ogrodach zoologicznych. Wrocławskie stado jest całkiem liczne: teraz składa się z 13 osobników: 3 samców i 10 samic.

...i z Afryki

Poza odbudowywaniem puli genetycznej oryksów, ZOO Wrocław pomaga także tym, dzięki którym gatunek może wrócić do natury. Wraz z Fundacją DODO wspiera organizacje Sahara Conservation i Marwell Wildlife, które zajmują się tym w Afryce.

 –  Ta misja została zakończona sukcesem, a dumni z tego mogą być wszyscy ci, którzy wspierali nasze zoo i Fundację DODO – informuje ZOO Wrocław.

Każdy z Was, kochani odwiedzający, dołożył do tego swoją cegiełkę. Od lat wspieramy finansowo Sahara Conservation i Marwell Wildlife, które prowadzą projekty reintrodukcji oryksów szablorogich. Dopłacając 1 zł do biletu wstępu lub wspierając naszą Fundację DODO macie realny wpływ na naszą planetę.
Marta Gondek, Prezes Zarządu Fundacji ZOO Wrocław - DODO

Z żubrem też się udało!

To nie pierwszy przypadek gatunku uratowanego od zagłady dzięki ogrodom zoologicznym. Gdyby nie zoo, na świecie nie byłoby żubrów.

Jak przypomina ZOO Wrocław, jeszcze sto lat temu nie mieliśmy w naturze ani jednego osobnika. Początek populacji żubra europejskiego (nizinnego i kaukaskiego) dało 12  osobników, które były  w ogrodach zoologicznych i hodowlach.

Dziś według Księgi Rodowodowej Żubrów populacja żubrów jest zabezpieczona:  pod koniec 2022 roku było ponad 10,5 tys. osobników na świecie i ponad 2,6 tys. w Polsce.

39 gatunków do uratowania

Kategoria „wymarły w naturalnym środowisku” (EW) przypisana jest przez IUCN 39 gatunkom zwierząt, w tym m.in. ślimakom i rybom. W puli tych gatunków kilka dni temu były dwa ssaki – oryks szablorogi i milu chiński, który także mieszka w naszym ogrodzie.

– W tym sezonie doczekaliśmy się już łącznie czterech młodych tych rzadkich gatunków: dwóch samic milu i dwóch samic oryksa. Mamy nadzieję, że milu także podzielą los żubrów i oryksów  – informuje zoo.

Oryksy zabijano dla rogów

Oryks szablorogi występował kiedyś na obszarach północnej Afryki bardzo licznie. Przystosował się do skrajnych warunków pustynnych, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza, potrafił długo radzić sobie bez wody, czerpiąc wilgoć z roślin, którymi się żywi.

Jego spektakularne zakrzywione rogi (mogą mieć ponad 1,2 metra długości!) sprawiły, niestety, że gatunek znalazł się na skraju wymarcia. Na oryksy polowali kłusownicy, którzy chcieli zdobyć to imponujące trofeum.  Lokalne afrykańskie ludy zabijały te zwierzęta także dla mięsa. Ekspansja człowieka sprawiła też, że ubyło miejsc, w których mogły żyć.

Powodem wymierania zwierząt jest najczęściej człowiek – przypomina ZOO Wrocław.

–  Odwrócenie tych procesów jest niemożliwe, podobnie jak wstrzymanie procesu wymierania wszystkich gatunków. Możemy jednak uratować niektóre z nich, tak jak stało się z oryksem.

Za wsparcie Fundacji ZOO Wrocław - DODO, za wszystkie darowizny, oddawanie 1,5% podatku, udział w biegu charytatywnym Wild Run, wpłaty 1 zł do biletu ZOO na ratunek, za Waszą obecność - jeszcze raz dziękujemy. Wasza pomoc ma sens. Oryksa udało się uratować, ale wiele innych gatunków nadal potrzebuje naszej pomocy. Bez nas - wyginą.
ZOO Wrocław

Źródło: ZOO Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl