3. Przydatne informacje
  4. Tym żyje Wrocław! #visitwroclaw.eu
  5. ZOO Wrocław
  6. Zoo chroni gatunki, by nie wyginęły jak ptak dodo

Dodo to wymarły gatunek dużego ptaka z rodziny gołębiowatych, który przestał istnieć w 1662 r. Aby inne gatunki nie podzieliły jego losu, powstała Fundacja ZOO Wrocław – DODO.

Jej misją jest wspieranie ochrony gatunków zwierząt zarówno ginących, jak i zagrożonych wyginięciem w Polsce oraz na świecie, nie tylko w środowiskach ich naturalnego występowania, ale także w hodowli zachowawczej, czyli np. ogrodach zoologicznych.

Głos zwierząt

Fundacja skupia swoją uwagę na gatunkach, które rzadko pojawiają się na pierwszych stronach gazet, takich jak laotański szczur skalny, pangoliny, kanczyl srebrnogrzbiety, saola, świnia brodawkowata, szpak czarnoskrzydły, pingwin przylądkowy czy manat afrykański. To zwierzęta, których sytuacja jest często pomijana w mediach, a ich istnienie jest zagrożone. Fundacja DODO staje się ich głosem, angażując się w działania na rzecz ich ratowania.

Dzięki darowiznom, zbiórkom charytatywnym, czy odliczaniu 1,5 proc. podatku, DODO wspiera obecnie około 40 projektów na całym świecie. Wspólnie z darczyńcami i sympatykami Fundacja DODO przyczynia się do tworzenia lepszego świata dla zwierząt.

Dziki Bieg w szczytnym celu

Wild Run to coroczny bieg charytatywny organizowany przez Fundację ZOO Wrocław – DODO, ZOO Wrocław oraz Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław. Celem jest zbieranie funduszy na ochronę zagrożonych gatunków zwierząt. Podczas Wild Run 2023 udało się zebrać rekordową kwotę ponad 88 tys. zł, która w całości została przekazana na wsparcie 8 projektów ochrony zwierząt w różnych regionach Afryki. W kolejnym roku, 6 października 2024, pobiegniemy dla fauny Wietnamu.

Wild Run to nie tylko bieg charytatywny, ale także impreza pełna zabawy i angażująca społeczność. Uczestnicy biegu mają okazję przebrać się za zwierzęta, co dodaje wydarzeniu unikatowy i radosny charakter. Na dochód z biegu składają się darowizny od hojnych sponsorów i wpisowe uczestników, a ten wspólny wysiłek zostaje przekuty na znaczącą pomoc finansową dla zwierząt.

Čeština