Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Pawilon Lwiarni powstaje na terenie wcześniejszego wybiegu dla lwów, w pobliżu wejścia głównego do zoo. Będzie składał się z trzech okrągłych budynków ze stożkowatymi dachami, nawiązujących architekturą i ornamentyką do afrykańskiej wioski. Będą spójne wizualnie z sąsiednimi pawilonami Sahary, Madagaskaru i Afrykarium.
Stara Lwiarnia nie zostanie wyburzona, ma bowiem wartość historyczną - podczas Wystawy Ziem Odzyskanych w 1948 r. znajdował się tu Pawilon Ministerstwa Rolnictwa, określany też jako Pawilon Wytwórczości Rolniczej. W środku było potem letnie kino.
Nowoczesna Lwiarnia w zoo
Nowy pawilon stanie obok starej Lwiarni. Wybieg zostanie nieco powiększony.
Lwy będą miały do dyspozycji cztery boksy na zapleczu hodowlanym oraz trzy boksy zewnętrzne, przedwybieg oraz wybieg główny o powierzchni 2270 mkw. Nowością będzie możliwość obserwacji tego gatunku przez cały rok nie tylko na wybiegu zewnętrznym, ale także przez szyby pokazujące ekspozycję wewnętrzną. Lwy będą miały możliwość przebywania tam w razie niepogody, również zimą. W nowej Lwiarni nie zabraknie miejsca dla surykatek, które zajmą wydzieloną dla nich część inwestycji.Marta Zając-Ossowska, dyrektor generalna wrocławskiego zoo.
Do Okavango dołączą nowe lwy i surykatki
Obecnie we wrocławskim zoo mieszka jedna lwica - Okavango, która na czas budowy została przeniesiona na jeden z wybiegów tygrysów sumatrzańskich (oczywiście zwierzęta nie mieszkają razem).
- Niebawem przybędzie kotowatych w naszym zoo, bo do budowanej Lwiarni sprowadzimy nowe lwy. Już niebawem będziemy mogli powiedzieć więcej. Lwiarnia rośnie w oczach - mówi Weronika Skupin, rzeczniczka prasowa zoo Wrocław.
Nowa Lwiarnia rośnie w oczach. Kiedy otwarcie?
Nowa Lwiarnia rośnie w oczach. Stoją już pawilony - w większym zamieszkają lwy, w mniejszym - surykatki. W galerii zobaczcie jak będzie wyglądała nowa lwiarnia w ZOO Wrocław.
- Wszystko będzie wyglądać jak afrykańska wioska, dachy będą pokryte trzciną. W tym miejscu poczujecie się jak w Afryce - mówi Paweł Kurzydło, edukator zoo Wrocław w filmiku zamieszczonym na Facebooku ogrodu.
Dzikie koty będzie można oglądać przez cały rok nie tylko na wybiegu zewnętrznym, ale także przez szyby pokazujące ekspozycję wewnętrzną, gdzie będą mogły przebywać także w razie niepogody, również zimą.
Lwy bardzo lubią ciepło i wygrzewanie się w słońcu. Dlatego zastosowano tu fajny pomysł - przy oknie, przez które będziemy oglądać lwy, będzie podgrzewana skała, żeby zachęcić koty, by były blisko i żeby zwiedzający mogli cieszyć oczy tymi pięknymi zwierzętami.Paweł Kurzydło, edukator zoo Wrocław na Facebooku
Budowa Lwiarni ruszyła w połowie września i według planów ma się zakończyć wiosną 2024. Odpowiada za nią firma TOM-INSTAL sp. z o.o. Inwestycja obejmie również przebudowę i remont wybiegu zewnętrznego dla lwów i surykatek, a także zagospodarowanie terenu wokół nowego pawilonu.
Więcej informacji o inwestycjach we Wrocławiu znajdziecie tutaj.