wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rusza największa inwestycja we wrocławskim zoo

Rusza budowa nowej lwiarni w ZOO Wrocław. Pawilon będzie w miejscu obecnego wybiegu lwów. To największa inwestycja we wrocławskim ogrodzie zoologicznym w tym roku. Kiedy otwarcie?

Reklama

TOM-INSTAL sp. z o.o. wygrała przetarg na budowę nowego pawilonu hodowlanego dla lwów i surykatek. Planowana inwestycja obejmie również przebudowę i remont wybiegu zewnętrznego dla tych zwierząt, a także zagospodarowanie terenu wokół nowego pawilonu z zapewnieniem wszelkich niezbędnych instalacji. Wartość inwestycji to 11 217 600 złotych brutto. W galerii zobaczcie jak będzie wyglądała nowa lwiarnia w ZOO Wrocław. 

Nowa lwiarnia ZOO Wrocław. Największa inwestycja we wrocławskim zoo.

Pawilon lwiarni stanie na terenie dzisiejszego wybiegu lwów, blisko wejścia głównego do zoo. Będzie składał się z trzech okrągłych budynków ze stożkowatymi dachami, nawiązujących architekturą i ornamentyką do afrykańskiej wioski. Projekt wizualnie przywiedzie na myśl motywy z sąsiednich pawilonów Sahary, Madagaskaru i Afrykarium. Istniejąca Lwiarnia nie zostanie wyburzona, gdyż przedstawia wartość historyczną, jako część budynku dawnego kina z Wystawy Ziem Odzyskanych.

Lwy będą miały do dyspozycji cztery boksy na zapleczu hodowlanym oraz trzy boksy zewnętrzne, przedwybieg oraz wybieg główny o powierzchni 2270 mkw. Nowością będzie możliwość obserwacji tego gatunku przez cały rok nie tylko na wybiegu zewnętrznym, ale także przez szyby pokazujące ekspozycję wewnętrzną. Lwy będą miały możliwość przebywania tam w razie niepogody, również zimą. W nowej Lwiarni nie zabraknie miejsca dla surykatek, które zajmą wydzieloną dla nich część inwestycji
Marta Zając-Ossowska, dyrektor generalna wrocławskiego zoo.

Wielka atrakcja. Nowa lwiarnia we wrocławskim zoo. 

Obecnie we wrocławskim zoo mieszka jedna lwica, Okavango. Na czas budowy została ona przeniesiona na jeden z wybiegów tygrysów sumatrzańskich. Ponieważ wrocławskie tygrysy, samica Nuri i samiec Tengah, świetnie się ze sobą dogadują i mogą dzielić wspólny wybieg, to na drugim, niezależnym, mogą ugościć kocią “kuzynkę”. Te dwa gatunki oczywiście nie będą krzyżować ze sobą ścieżek.

– Po zakończeniu budowy, Okavango wróci do lwiarni, ale nie będzie jedyną mieszkanką nowego pawilonu - mówi Zając-Ossowska - Planujemy sprowadzenie kolejnych osobników lwa angolskiego. Za wcześnie, by podać skąd dokładnie przyjadą lwy i ile ich będzie. Decyzje w tej sprawie podejmie koordynator gatunku – dodaje.

Nowa lwiarnia w ZOO Wrocław. Kiedy otwarcie?

Najbardziej zagrożone gatunki zwierząt mają swoich koordynatorów, którzy prowadzą księgi rodowodowe. Osoby te decydują o transporcie poszczególnych osobników między ogrodami zoologicznymi, kierując się tworzeniem jak najoptymalniejszych par pod względem genetycznym. Zwierzęta spokrewnione nie mogą się ze sobą rozmnażać. Hodowla zachowawcza jest jedną z głównych misji wiodących światowych ogrodów zoologicznych, a stworzenie lwom warunków do rozmnażania było głównym celem przy projektowaniu nowego pawilonu.

- Cieszymy się, że będziemy mogli wesprzeć wrocławskie zoo przy budowie nowego pawilonu. To już jest nasz kolejny kontrakt w zakresie budownictwa dla zwierząt z ogrodów zoologicznych - podkreśla Michał Gałka, prezes zarządu TOM-INSTAL sp. z o.o - Dzięki doświadczeniu i nabytym umiejętnościom jestem pewien, że uda nam się sprostać oczekiwaniom inwestora i stworzyć przestrzeń, która będzie przyjazna dla zwierząt, funkcjonalna dla ich opiekunów oraz atrakcyjna dla zwiedzających - dodaje.

Nowoczesny pawilon został doskonale skrojony na potrzeby lwów. Stworzymy im jedne z najlepszych warunków do życia w Europie, a naszym zwiedzającym umożliwimy podglądanie lwów z jeszcze  bliższej odległości niż obecnie. Lew jest naszym symbolem, widniejącym w neonie nad bramą główną. Tych zwierząt nie może zabraknąć we wrocławskim zoo
Joanna Kasprzak, prezes zarządu Zoo Wrocław.

Okres realizacji inwestycji planowany jest na najbliższe 6 miesięcy.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl