wroclaw.pl strona główna #InwestycjeWRO

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu Logo Twój PIT zmienia Wrocław
wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. #InwestycjeWRO
  3. Budowa nowej Lwiarni

Budowa nowej Lwiarni

Budowa pawilonu dla potrzeb hodowli i ekspozycji lwów i surykatek wraz z przebudową i remontem wybiegu zewnętrznego, a także zagospodarowaniem terenu z zapewnieniem wszelkich niezbędnych instalacji.

Reklama

Informacje o inwestycji:

  • Kategoria inwestycji: Infrastruktura
  • Rok zakończenia inwestycji: 2024
  • Stopień wykonania: 100%
  • Wartość inwestycji: 9 441 316 zł
  • Jednostka prowadząca: ZOO Wrocław
  • Osiedle: Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice
  • Projekt finansowany w ramach WBO: nie
  • Projekt finansowany w ramach Funduszu Osiedlowego: nie

Nowa Lwiarnia we wrocławskim zoo stała się już nowym domem dla lwów, a także surykatek. Oficjalne otwarcie dla zwiedzających miało miejsce 9 sierpnia 2024 roku. Powierzchnia pawilonu wraz z wybiegiem to 3300 m2. Obiekt jest całoroczny, co oznacza, że lwy będzie można podziwiać również zimą. 

Samcowi o imieniu Togo, który przyjechał z ZOO Givskud w Danii towarzyszą dwie lwice – Wanja i Malkia, które przybyły z ZOO African Safari Plaisance du Touch we Francji. Po sąsiedzku obok lwów zamieszkały surykatki (Suricata suricatta), które w Lwiarni zyskały całoroczną ekspozycję. 

Cała ekspozycja została stworzona pod specjalne wymagania tych dwóch różnych gatunków zwierząt. Choć zlokalizowana jest w tym samym miejscu co poprzednia, to pełna jest nowoczesnych rozwiązań. Wybieg jest większy niż poprzedni i wypełniony dającymi naturalny cień drzewami.

Lwy mają do dyspozycji w pełni zautomatyzowane poidła oraz wbudowane w ziemię podgrzewane skały. Na środku wybiegu góruje niewielkie wzniesienie, które stanowi doskonały punkt obserwacyjny. Trzy komfortowe pawilony w razie potrzeby pozwalają opiekunom na bezpieczne rozdzielenie zwierząt. W części niedostępnej dla zwiedzających znajdują się cztery połączone korytarzem technicznym boksy z własnymi przedwybiegami, które można łączyć w dowolne konfiguracje za pomocą systemu przepustów. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i wygody pracy opiekunów, a także komfortu lwów.

Cały obiekt w środku, jak i na zewnątrz zabezpiecza system kamer. Liczne przeszklenia w ciągu ogrodzenia ekspozycji i w pawilonach umożliwiają podziwianie tych pięknych zwierząt z bliska. 

Architektonicznie lwiarnia nawiązuje do afrykańskiej wioski – pawilony są okrągłe, a dachy pokryte strzechą. Kolorystyka elewacji i elementów dekoracyjnych została wybrana na wzór tej, którą można spotkać w Afryce. Króluje brąz i kolor ochry. Lwiarnię zdobi afrykańska ornamentyka i okalają ją drewniane totemy w etniczne wzory. Dzięki temu lwiarnia jest spójna wizualnie z sąsiednimi pawilonami: Sahary, Madagaskaru i Afrykarium. 

Całość dopełniają liczne nasadzenia drzew, krzewów, traw, bylin, pnączy, bambusów oraz roślin cebulowych. Łącznie posadzono ich 3619 sztuk. Nie można też pominąć bogatej oprawy edukacyjnej, która ma służyć samodzielnemu zdobywania wiedzy o lwach, ale będzie również pomocny podczas zajęć i warsztatów dla dzieci.

Renowacji poddano także elewację starej zabytkowej Lwiarni, która ze względu na walory historyczne, została wkomponowana w nową inwestycję.

Galeria zdjęć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama