wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Akcja - Segregacja. Warto mieć parcie na szkło... z recyklingu
Segregacja i recykling butelek ma niebagatelne znaczenie. Na zdjęciu szklane butelki na taśmie produkcyjnej. Adobe Stock
Segregacja i recykling butelek ma niebagatelne znaczenie. Na zdjęciu szklane butelki na taśmie produkcyjnej.

Oddawanie pustych butelek do wymiany to jeden z najbardziej podstawowych symboli naszej segregacji odpadów. Symbol zakorzeniony, powszechny i częsty. Szkło jest bowiem bardzo wdzięczną frakcją w procesie recyklingu. Z 1 tony stłuczki szklanej stworzymy nawet 3 tysiące nowych butelek. To oszczędność i korzyść na wielu poziomach. Sprawdzamy, jakich.

Reklama

Szkło to surowiec, który niemalże bez straty możemy przetworzyć na opakowanie, jakim było pierwotnie. Do zielonego pojemnika powinny trafić opróżnione butelki, słoiki szklane czy opakowania po napojach, żywności i kosmetykach. Ważne, by słoików czy pojemników szklanych nie pakować przed wyrzuceniem do plastikowych czy papierowych toreb. A tak się zdarza.

Nie trzeba także tłuc szklanych opakowań przed wrzuceniem ich do pojemnika. Wystarczy je opróżnić z zawartości i pozbawić gumowych uszczelek, zakrętek czy zacisków.
zasady segregacji szkła

Z kolei do zielonego pojemnika na szkło nie wyrzucajmy naczyń żaroodpornych, luster witraży, żarówek, a także szkła stołowego, porcelany, fajansu czy ceramiki.

Ile odpadów ze szkła produkujemy?

Ekosystem wraz ze swoimi wykonawcami odebrali w ubiegłym roku z wrocławskich gospodarstw domowych 20 500 ton odpadów ze szkła. W tym - licząc okres od stycznia do sierpnia 2023 r. – uzbierało się już ponad 11 000 ton. Liczby w tym kontekście mają niebagatelne znaczenie. Zobrazujmy to na przykładach.

Jedna szklana butelka poddana recyklingowi to oszczędność energii, która pozwala na czterogodzinną pracę stuwatowej żarówki lub 25 minut pracy komputera albo - idąc w inną stronę naszego domu - 10 minut pracy zmywarki do naczyń.

Oszczędnie dla środowiska

Recykling wspomnianej wcześniej tak zwanej stłuczki szklanej skutkuje ograniczeniem zużycia surowców potrzebnych do wytwarzania szkła - w tym piasku, wapienia czy sody, zmniejsza też zużycie wody nawet o połowę i energii o 30 procent (tej pobieranej przez huty szkła). Za tym idzie również zniwelowanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery – bo każda tona zebranej stłuczki to 220–250 kilogramów mniej dwutlenku węgla w powietrzu, którym oddychamy.

A jakby tego było mało, recykling szkła sam w sobie pozwala zmniejszyć jego ilość na wysypiskach, więc oszczędzamy także miejsce. Szkło, jako frakcja na takich składowiskach, to średnio 7-10 procent całości.

Przetwarzamy po wielekroć

Rzeczywiście, szkło możemy przetwarzać wiele razy, ale pod pewnymi warunkami. Na przykład przy zachowaniu odpowiedniej jakości - czytaj wytrzymałości - materiału, z którego stworzone jest opakowanie czy butelka.

I tak, jak wspominaliśmy wyżej - opakowań szklanych przed wyrzuceniem nie trzeba myć. Surowiec będzie bowiem odpowiednio przygotowany w zakładzie gospodarki odpadami. Po doczyszczeniu szkło jest tam kruszone i dzielone ze względu na barwę - na frakcję kolorową i przezroczystą. I w takiej postaci trafia do hut szkła.

Cywil też ma zadanie

Z perspektywy zwyczajnego cywila - mieszkańca ważne jest jednak, by szkło odpowiednio posegregować, to upraszcza cały proces recyklingu. Do zielonego pojemnika wrzucamy tylko szklane opakowania (vide: butelki, słoiki).

Inne rodzaje szkła (np. lustra, szyby, naczynia żaroodporne) mają różny skład i temperaturę topnienia, przez co ich domieszki w przetwarzanym strumieniu mogą obniżyć jakość produktu końcowego, gdzie widoczne będą chociażby pęcherzyki powietrza czy przebarwienia.

Nie wszystko jednak stracone, bo koniec końców, taka stłuczka szklana, która nie spełni wymogów huty - może posłużyć jeszcze jako surowiec w budownictwie: do produkcji waty szklanej, kruszyw, cementu.

Finalnie przed nami sporo pracy – jedna trzecia opakowań szklanych w Polsce zostaje przerobiona na stłuczkę i ponownie przetopiona w polskich hutach szkła. Na świecie, lub jak kto woli, w globalnej skali, przerabia się w ten sposób ponad 80 procent słoików czy butelek.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl