Już w lecie oglądać mogliśmy pierwsze efekty przeprowadzanych na skwerze prac. Zrewitalizowany teren zyskał mnóstwo zielonych nasadzeń, zadbano też o istniejące drzewa. Powstały miejsca odpoczynku, nowe latarnie, uregulowano chodniki i ułożono płyty z kamienia co podkreśla naturalny charakter miejsca.
– Chcemy, by ze zrewitalizowanego skweru korzystali nie tylko wrocławianie, ale również turyści. Bliskie sąsiedztwo Dworca PKP i PKS powoduje, że to świetne miejsce oczekiwania na podróż – podkreślił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Galeria zdjęć
Czesław Niemen patronem skweru w centrum Wrocławia
Przez wiele lat zaniedbany i niezachęcający do wypoczynku plac niesamowicie się zmienił. W maju 2021 roku patronem tego miejsca został Czesław Niemen. – Myślę, że sąsiedztwo dla niego nie bez znaczenia, bo obok jest Teatr Muzyczny Capitol, ale też skwer Wojtka Młynarskiego, także takie muzyczno-artystyczne klimaty tutaj na Bogusławskiego – powiedział Jacek Sutryk.
Postanowiliśmy odnowić to miejsce tak, żeby pasowało do tego artysty, który - jak możemy się również w tym miejscu przekonać, bardzo dużą część swojej pracy artystycznej spędził właśnie we Wrocławiu.Jacek Sutryk
O tym, co i kiedy Czesław Niemen robił we Wrocławiu przekonać się możemy dzięki zamieszczonej na skwerze tablicy z kalendarium artysty. O tą tablicę szczególnie starało się Stowarzyszenie Pamięci Czesława Niemena
– Dziś prawdziwych artystów jak Niemen, Anna German czy Grechuta już nie ma. Artysta kiedyś żył snami, ciągle się zmieniał, tworzył nowe piosenki. Niemen nigdy nie stał w miejscu, bo oprócz tego, że tworzył pierwsze utwory z lat 60. czy 70. to później była to też muzyka elektroniczna, był rock progresywny. Poza tym, pisał poezję, malował obrazy. No takich artystów ja dzisiaj nie widzę! – Jan Czachor, prezes Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena.
Dlaczego Wrocław? – Niemen kochał to miasto! To tutaj powstawał znany wszystkim Dziwny jest ten świat – podkreślił Jan Czachor, który również opracował tablicę z kalendarium zamieszczoną na skwerze.
Tak wygląda skwer po metamorfozie:
Galeria zdjęć
Skwer Czesława Niemena w liczbach:
- To teren o powierzchni 6300 m.kw.
- Rośnie tu ok. 50 drzew – klonów, lip czy topoli. Są tu także młode, opalikowane brzozy. Teraz, w tamach rewitalizacji tego skweru nasadzono blisko 6 tysięcy nowych krzewów, traw i bylin.
- Koszt rewitalizacji skweru to blisko 800 tys. zł.
Ciekawostką jest, że zielonych przestrzeni we Wrocławiu jest ponad 12 tys. hektarów! Stanowi to około 41,5 proc. powierzchni miasta. Od 2019 roku nasadzono już 23 tys. drzew, 271 tys. krzewów i pnączy, a na mapie Wrocławia pojawiły się 53 nowe tereny zielone.