wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ile możesz zaoszczędzić dzięki kompostownikowi i gdzie we Wrocławiu odbierzesz go za darmo?
Kompostownia na Janówku - z lewej wytwarzany kompost, z prawej bezpłatny pojemnik na kompost Ekosystem
Kompostownia na Janówku - z lewej wytwarzany kompost, z prawej bezpłatny pojemnik na kompost

Jesień to najlepszy moment, by uporządkować przydomowy ogród przed zimą. Właśnie teraz zbieramy liście, gałęzie, porządkujemy trawniki i rabaty. Warto pomyśleć o kompostowaniu - to ekologiczne i ekonomiczne. Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić dzięki przydomowemu kompostownikowi i gdzie we Wrocławiu możesz odebrać go za darmo.

Reklama

Wrocławska kompostownia na Janówku w ciągu roku z 6 000 ton odpadów zielonych produkuje 3 000 ton e-kompostu. To cenny nawóz, który ma szerokie zastosowanie, a we Wrocławiu jest wykorzystywany m.in. do użyźniania skwerów i miejskich terenów zielonych. Trwają przygotowania do zwiększenia przepustowości wrocławskiej kompostowni do 12 000 ton odpadów zielonych przetwarzanych każdego roku.

Jak powstaje wrocławski e-kompost?

Kompostowanie odpadów odbywa się metodą tradycyjną, w pryzmach. W pierwszym etapie, by przyspieszyć procesy biologiczne część odpadów zielonych (np. gałęzie) zostaje rozdrobniona z użyciem specjalistycznej rozdrabniarki.

Ułożone na placu pryzmy są okresowo przerzucane za pomocą samojezdnej przerzucarki - to poprawia natlenienie materiału i przyspiesza cały proces. Częstotliwość przerzucania uzależniona jest od fazy procesu, wilgotności i struktury materiału oraz temperatury pryzmy.  

Cały proces kompostowania jest stale monitorowany pod kątem temperatury i wilgotności. Zdarza się, że chcąc zachować odpowiednią wilgotność materiału, pryzmy są zwilżane wodą przez system zraszaczy. Na zakończenie materiał zostaje przesiany w przesiewarce bębnowej wyposażonej w sito o prześwicie oczek średnicy 20 mm. Cały proces trwa około 12 tygodni.

– Wrocławska kompostownia wytwarza certyfikowany e-kompost - środek wysokiej jakości i o stabilnych parametrach poprawiający właściwości gleby. Można go stosować w przypadku wszystkich rodzajów gleb, w szczególności na glebach lekkich, ubogich w próchnicę i składniki pokarmowe. Co ważne, prowadzimy stały monitoring składu naszego e-kompostu, co pozwala na bieżąco weryfikować jakość finalnego produktu – wyjaśnia Adrian Konradi, kierownik kompostowni Ekosystemu.

Kluczowe w tym procesie jest, aby kompost nie był zanieczyszczony plastikiem. Warto pamiętać, aby bioodpady i odpady zielone wyrzucać bezpośrednio do brązowych pojemników. Worki z plastiku czy worki biodegradowalne, z uwagi na długotrwały proces rozkładu, będą zanieczyszczały frakcję. Odpady bio i zielone wyrzucajmy zawsze do brązowego pojemnika, zaś worki umieśćmy w żółtym pojemniku na tworzywa sztuczne.

Galeria zdjęć

Kompostujesz – oszczędzasz nawet 120 złotych rocznie

Wszyscy wrocławianie, którzy samodzielnie kompostują bioodpady w przydomowych kompostownikach mogą otrzymać zwolnienie z części opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kwotę - 10 zł - odejmuje się od miesięcznej opłaty ponoszonej za odbiór odpadów.

Zniżka nie nalicza się automatycznie - konieczne jest złożenie nowej deklaracji w Wydziale Podatków i Opłat UM, oświadczenie w niej, że posiadamy kompostownik i kompostujemy w nim bioodpady komunalne, a  następnie wyliczenie opłaty ze zniżką. To zresztą jedna z największych zniżek w Polsce. Rocznie pozwala oszczędzić na kompostowaniu 120 zł.

To realne oszczędności dla domowego budżetu, ale też prosty sposób w jaki możemy dołożyć swoją cegiełkę do podnoszenia poziomu recyklingu, osiąganego przez nasze miasto. Dość powiedzieć, że w 2023 wynosi on 35 proc., w 2024 został ustalony na 45 proc., by w 2025 roku wzrosnąć do 55 proc.
Aleksandra Palus, rzeczniczka prasowa Ekosystemu

Odbierz darmowy kompostownik. Jak to zrobić?

2337 - tyle kompostowników rozdano już bezpłatnie we Wrocławiu w ramach specjalnego programu prowadzonego przez Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego. Akcja kierowana jest do właścicieli przydomowych ogródków oraz wrocławskich jednostek oświatowych.

Najpierw kompostownik jest użyczany na trzy lata. W tym czasie właściciele są zobowiązani raportować ilości odpadów poddanych kompostowaniu. Po trzech latach kompostowniki przechodzą na własność mieszkańców.

Program działa przez cały rok. Zachęcamy do złożenia wniosku w Wydziale Środowiska przy ul. Hubskiej. Obecnie dostępnych jest ponad 250 kompostowników, a w drodze jest już kolejnych 200 sztuk.
Marcin Obłoza z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia

– Po złożeniu wniosku i podpisaniu umowy, przekazujemy kompostownik wraz z informacjami o sposobie jego montażu, prowadzeniu procesu kompostowania oraz o tym, jak raportować ilość kompostowanych odpadów zielonych – dodaje.

Galeria zdjęć

Pamiętajmy - kompostowniki nie są wydawane właścicielom ogrodów działkowych.

Więcej o programie udostępniania kompostowników znajdziecie tutaj.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl