Dr Weronika Urbańska, Wydział Inżynierii Środowiska, Politechniki Wrocławskiej:
- Tak, „PSZOK”, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to miejsce, gdzie mieszkańcy mogą bezpłatnie oddawać odpady komunalne podlegające selektywnej zbiórce. Do tej grupy zaliczają się także zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne (tzw. elektroodpady) czy odpady wielkogabarytowe. Do elektroodpadów zaliczamy ponadto wiele zużytych urządzeń, które użytkujemy na co dzień – od sprzętów AGD i RTV, przez laptopy, smartfony po zabawki dziecięce i elektronarzędzia.
Odpady tego typu stanowią cenne źródło wielu surowców, które z powodzeniem można odzyskiwać - m.in. metali szlachetnych (np. srebro i złoto) oraz metali krytycznych dla utrzymania i tworzenia kluczowych technologii naszego życia codziennego, których zasoby stale się wyczerpują, np. pierwiastków ziem rzadkich oraz litu i kobaltu zawartych w bateriach, które te urządzenia zasilają.Dr Weronika Urbańska, Wydział Inżynierii Środowiska, PWr
Odpady wielkogabarytowe (o dużych lub nietypowych rozmiarach, które nie mieszczą się do standardowych pojemników) także podlegają selektywnej zbiórce i mogą zostać oddane do PSZOK. Z takich odpadów również można odzyskiwać surowce wtórne, a także frakcję palną przeznaczoną do odzysku energetycznego.
We Wrocławiu działają dwa PSZOK-i – przy ul. Michalczyka 9 oraz Janowskiej 51. W ubiegłym roku skorzystało z nich 68 000 osób!