wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Akcja – Segregacja. EKO PYTANIA (#5). Wyrzucanie bioodpadów - czy do brązowego pojemnika można wyrzucać kości bądź ości?

Akcja – Segregacja. EKO PYTANIA (#5). Wyrzucanie bioodpadów - czy do brązowego pojemnika można wyrzucać kości bądź ości?

Michał Sałkowski,

Akcja – Segregacja. EKO PYTANIA (#5). Wyrzucanie bioodpadów - czy do brązowego pojemnika można wyrzucać kości bądź ości?

Trwa nowa seria edukacyjna Ekosystemu oraz Politechniki Wrocławskiej. Naukowcy podpowiadają Wam na konkretnych przykładach, jak w odpowiedni sposób segregować odpady. W piątej odsłonie bierzemy na tapet brązowe pojemniki, czyli bioodpady. I rozstrzygamy kwestię, czy mogą tam trafić kości? Naszą ekspertką jest niezmiennie dr Weronika Urbańska z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Reklama

Dr Weronika Urbańska, Wydział Inżynierii Środowiska, Politechniki Wrocławskiej:- Nie, do brązowego pojemnika na bioodpady nie należy wyrzucać kości ani resztek mięsa, w tym mięsa ryb i ości. Pomimo tego, że resztki mięsa i kości są odpadami produktów spożywczych wyrzucamy je do pojemnika czarnego przeznaczonego na odpady zmieszane. Wynika to z kilku powodów. Pierwszym z nich są względy sanitarne, czyli zapobieganie odorom i potencjalnym zagrożeniom mikrobiologicznym – odpady zmieszane są odbierane częściej niż bioodpady. Ponadto bioodpady przetwarza się w dedykowany do tego sposób zagospodarowania.

We Wrocławiu korzystamy z technologii kompostowania, dzięki czemu uzyskiwany w ten sposób produkt końcowy - kompost może być stosowany np. jako nawóz do naszych upraw w ogrodach czy na działkach. Ekosystem prowadził w ostatnich miesiącach akcję wymiany zużytych elektroodpadów na kompost właśnie.
dr Weronika Urbańska, Politechnika Wrocławska

Niemniej, aby kompost mógł być w ten sposób wykorzystywany musi spełniać szereg kryteriów formalnoprawnych dotyczących jego parametrów. Z tego względu do procesu kompostowania kierowane są wyłącznie bioodpady pochodzenia roślinnego. Odpady odzwierzęce, w tym kości i resztki mięsa, wymagałyby innych technologii przetwarzania, a więc ich wyrzucanie do brązowego pojemnika mogłoby zanieczyścić bioodpady pochodzenia roślinnego i skomplikować proces ich przetwarzania.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl