Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
SZOP-y rozpoczną swoje kursy z początkiem listopada. Będą pojawiać się na każdym z osiedli dwa razy w miesiącu. Zbiórka będzie prowadzona od poniedziałku do soboty w godz. 16:00-20:00. W każdej lokalizacji postoje aut będą trwały godzinę. W sytuacji zapełnienia pojazdu, postój może zostać skrócony.
Harmonogram: gdzie i kiedy znajdziesz SZOP-a?
Na stronie Ekosystemu można już znaleźć grafik pracy SZOP-ów z lokalizacjami i terminami zbiórek do końca tego roku. W grudniu dostępny będzie grafik na cały przyszły rok.
Link do strony z harmonogramami pracy SZOP-ów.
Powrót SZOP-ów jest odpowiedzią na głosy mieszkańców i Rad Osiedli. Wrocławianie zawsze bardzo pozytywnie odbierali SZOP-y, bo dzięki nim można pozbyć się naprawdę kłopotliwych odpadów. Co więcej, stanowią one także rozpoznawalny element edukacji ekologicznej.Aleksandra Palus, rzeczniczka Ekosystemu
SZOP-y to rozwiązanie chętnie wybierane zwłaszcza przez tych mieszkańców Wrocławia, którzy nie mają możliwości wywiezienia takich przedmiotów do jednego z dwóch wrocławskich Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, przy ul. Michalczyka lub ul. Janowskiej.
Do tej pory SZOP-y zebrały niemal 200 ton odpadów
– Od początku funkcjonowania usługi, czyli od 2021 roku SZOP-y zebrały blisko 197 ton odpadów – mówi Aleksandra Palus, rzeczniczka Ekosystemu. - Najchętniej oddawaliśmy tam zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne o małych gabarytach – w sumie stanowiły one prawie 115 ton, czyli aż 60 proc. wszystkich oddanych w ten sposób odpadów. Na drugim miejscu uplasowały się farby, kleje, tusze, lepiszcze i żywice o łącznej masie ponad 58 ton.
Co możesz oddać do SZOP-a?
SZOP-y to prosty sposób na pozbycie się małych elektroodpadów, np. zepsutych suszarek do włosów czy robotów kuchennych, ale i resztek farb, opakowań po farbach, zużytych żarówek, świetlówek, baterii i akumulatorów, a nawet przeterminowanych leków.
SZOP-y przyjmują chemikalia - rozpuszczalniki, przeterminowane oleje z silników samochodowych, detergenty, kleje i opakowania po klejach, lepiszcze i żywice, środki ochrony roślin, ale też oleje i tłuszcze jadalne, tusze, tonery do drukarek i termometry rtęciowe.
Warto przypomnieć, że płyny (oleje, środki ochrony roślin czy farby) i leki są przyjmowane wyłącznie w szczelnych opakowaniach, zapobiegających przeciekaniu. Muszą posiadać oryginalne etykiety umożliwiające ich identyfikację. Obsługa SZOP-a może odmówić nam przyjęcia odpadów w sytuacji, kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że nie pochodzą one z gospodarstwa domowego.