wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. 1000 ton przysmaków rocznie! Zobaczcie, co jedzą zwierzęta we wrocławskim zoo [ZDJĘCIA]

Żubry kochają buraczki, małpy nie tylko banany, ale również ciastka, żółwie pieczarki a meduzy… koktajle! A kto jest największym żarłokiem wśród wrocławskich zwierząt? Zobaczcie galerię zdjęć i przeczytajcie, co i ile jedzą zwierzęta z Zoo Wrocław, a wreszcie także – ile to wszystko kosztuje? Będziecie naprawdę zaskoczeni!

Reklama

Żywienie zwierząt to bardzo złożony proces – zoo karmi ponad 11 tysięcy osobników (nie licząc bezkręgowców) należących do około 1100 gatunków. Dieta poszczególnych grup zwierząt może się diametralnie różnić, a niektóre z nich zjadają… nawet ponad 100 kilogramów pożywienia na osobnika – jak np. słoń.

Roczny koszt? W 2022 r. „bagatela” 3 mln złotych, które zostały wydane na warzywa, mięso, ryby, owoce i wszystkie inne smakołyki. Najwięcej, bo pół miliona złotych rocznie, kosztuje… sałata. W 2023 r. – ze względu na podwyższone ceny żywności, wrocławskie zoo szacuje, że wyda nawet ponad 3,5 mln złotych.

Co i jak jedzą zwierzęta w Zoo Wrocław? Zobaczcie w galerii zdjęć!

Warzywa, owoce, granulaty – ile jedzą zwierzęta w zoo w ciągu roku?

Każdego roku Zoo Wrocław rozpisuje pięć dużych przetargów:

  • na warzywa i owoce;
  • mięso;
  • ryby i owoce morza;
  • granulaty;
  • larwy i gryzonie.

Zamawiane jest rocznie: ponad 184 tony warzyw i owoców, a dodatkowo ok. 63 tys. pozycji detalicznych, czyli pęczków, opakowań lub innych warzyw i owoców liczonych na sztuki. 12,5 tony mięsa wołowego, a dodatkowo mrożone gryzonie, żywe larwy czy świerszcze. Najwięcej jest zielonki, siana i lucerny – łącznie 250 ton. Ogółem zwierzęta wrocławskiego zoo zjadają rocznie ponad 1 000 ton żywności.

Zapotrzebowanie na ryby i owoce morza znacznie wzrosło wraz z otwarciem Afrykarium jesienią 2014 roku. Ciekawostką jest, że Zoo Wrocław wykupiło wtedy cały zapas owoców morza w mieście, co skutkowało brakami w zaopatrzeniu części wrocławskich restauracji.

– Ważna jest kontrola jakości pożywienia, jakie do nas trafia. Mięso, warzywa, owoce i ryby nie mogą być zepsute. Dbamy o to, by wszystko było najświeższe, by nasze zwierzęta się nie pochorowały. Same są najlepszymi testerami – nie ruszą nadpsutego jedzenia, podobnie nie zjedzą też ryb czy owoców morza z dodatkami, na przykład z przyprawami. Mamy sprawdzonych dostawców, dlatego ten problem nie występuje, ale kontrola to procedura, z której nie możemy zrezygnować – mówi Weronika Skupin z wrocławskiego zoo.

Co jedzą zwierzęta w Zoo? Oto najciekawsze smakołyki

To, że zwierzęta jedzą rośliny i mięso – każdy wie. Ale są także ciekawostki!

Wiedzieliście, że słonie jedzą specjalne chrupki kukurydziane? Te bez smaku nie są dla nich tak interesujące, a o wiele chętniej jedzą smakowe, m.in. waniliowe czy wiśniowe. Granulaty dla zwierząt stanowią duży procent ich diety, szczególnie u kopytnych.

Niektóre smakołyki, takie jak nowalijki, pochodzą z lokalnego podwórka, od polskich dostawców. Z daleka, bo z Afryki, przyjeżdża akacja, która jest składnikiem pożywienia okapi. Kalmary ściągane są specjalnie z Kalifornii.

Galeria zdjęć

Jedynymi grzybami, jakie zamawia Zoo Wrocław są pieczarki.

– Podajemy je żółwiom, które żyją w środowisku leśnym i w dżungli, czyli m.in. brazylijskim, żółtogłowym i tym z rodzaju cuora. Gady dostają dużo surowych jajek, ale są one ważnym składnikiem diety wielu zwierząt. Małpy dostają jajka gotowane – dodaje Weronika Skupin.

Najbardziej „kosmiczną” formułę ma mieszanka dla mrówników i kolczatek – to zwierzęta bardzo specyficzne i trudne do wykarmienia. W naturze żywią się głównie mrówkami i termitami, posługując się długim językiem. W warunkach zoo takie ilości mrówek, jakich potrzebują, są niemożliwe do zapewnienia. Składnikiem, którego dostarcza ich dieta, jest chityna obecna w pancerzach owadów. Suplementuje ją specjalnie opracowana sucha mieszanka. Opiekunowie podają ją rozrobioną w formie papki. Do takiej papki kolczatkom dorzucane są zmielone krewetki, jajka i… mokra karma dla kotów.

Buraczki dla żubra, ciastka dla małp i koktajl dla meduz

Ciekawe jest nie tylko to, co jedzą zwierzęta, ale także sposób, w jaki podaje się im ich smakołyki. Przybiera on najróżniejsze formy.

– Kupujemy duże ilości żelatyny i agaru, z których opiekunowie robią zwierzętom galaretki. Plankton i kryl przyjeżdżają do zoo w ciekawej formie zamrożonych bloków lub plastrów. Rozmraża się je i wpuszcza do wody. Bardzo ciekawy jest żel dla ryb – skoncentrowany pokarm w proszku, którego głównym składnikiem są glony. Rozrabiamy go z wodą do postaci gęstego żelu. Smarujemy nimi sztuczne korale, które wyciągamy w tym celu z wody, a gdy obeschną, wkładamy z powrotem do zbiornika. Ryby zgryzają żel swoimi małymi ząbkami, tak samo jak w naturze zgryzają z korali glony – podkreśla przedstawicielka Zoo Wrocław.

Meduzy otrzymują specjalny koktajl ze stworzeń wodnych, który ma mikroskopowej wielkości drobinki. Kopytne dla odmiany nie dostają mikroskopowych ilości jedzenia, wręcz przeciwnie. Jedzą dużo i szybko, ale mają także swoje pokarmowe ekstrawagancje. Świnie rzeczne kochają jabłka, nic nie może się z nimi równać. Nie to jest jednak najciekawsze w diecie świń rzecznych. Raz na tydzień dostają kupkę płatków owsianych z jogurtem i są w stanie ją wyjeść do ostatniego płatka.

Żubry najbardziej kochają buraczki, a na co dzień nie cackają się z jedzeniem i pożerają duże ilości siana i słomy. Małpy z kolei jedzą… ciastka. Tamarynom robi się specjalne kulki z przeznaczonego dla nich proszku. W takiej formie najłatwiej im zjeść ten pokarm. Małpy otrzymują także gumę z akacji – w naturze ocina się drzewa, a guma spływa do zbiorników jak żywica. Małpy z Ameryki Południowej żywią się żywicami i gumami.

Czasami trzeba podać zwierzęciu lekarstwo, a to zawsze jest duże wyzwanie – niezależnie od gatunku. Kiedy trzeba podać jakąś tabletkę drapieżnikom, ukrywa się ją w mięsie. Gdy małpy muszą przyjąć jakiś preparat, często chowa się go w bananach. Na co dzień jedzą one głównie warzywa, gdyż nie potrzebują nadmiernej ilości cukru. Gdyby miały wybór, jadłyby tylko owoce. Mitem jest jednak, że małpy na co dzień pochłaniają kiście bananów – to dla nich smakołyk.

Największe żarłoki w zoo? Słonie i manaty!

Największe żarłoki we wrocławskim ogrodzie zoologicznym to słonie i manaty. Słonie w naturze jedzą nawet około 200 kg pożywienia roślinnego dziennie. Słonice indyjskie, Birma i Toto, spożywają kilkadziesiąt kilogramów pokarmu.

Hipopotamy, nosorożce, żubry czy niedźwiedzie to także wielkie zwierzęta, które przejadają ogromne ilości pokarmu. Drugim rekordzistą wśród żarłoków jest jednak manat.

Galeria zdjęć

Kto zajmuje się żywieniem zwierząt w Zoo Wrocław?

Odpowiedzialność za koordynację żywienia zwierząt we wrocławskim zoo spoczywa na Karolinie Kasprzak, kierowniczce sekcji ssaków naczelnych i żywienia. Nadzoruje ona cały proces dostarczania pożywienia: od ułożenia dawek dla poszczególnych zwierząt, przez zbieranie zapotrzebowania dziennego i tygodniowego od opiekunów poszczególnych grup zwierząt po współpracę przy rozpisywaniu przetargów na dostawy żywności.

– Pracuję w zoo od 10 lat, a wcześniej byłam tu na praktykach. Od zawsze chciałam pracować ze zwierzętami, ale dopiero tu zrozumiałam, że mam okazję nie tylko opiekować się nimi, ale przyczyniać się do przetrwania zagrożonych gatunków. Dzięki mojej pracy mam bezpośredni wpływ na kondycję i samopoczucie zwierząt. Dlatego każdą dietę czy nawet najdrobniejszą zmianę wprowadzam bardzo powoli i z rozwagą oraz będąc w stałym kontakcie z opiekunami, bo nie możemy sobie pozwolić na żaden błąd – podsumowuje Karolina Kasprzak.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl