wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Duże podwyżki za odbiór śmieci we Wrocławiu! Dlaczego i ile zapłacimy za wywóz odpadów w 2023?
Na zdjęciu dwóch mężczyzn i śmieciarka podczas odbioru śmieci we Wrocławiu oraz plik banknotów. Ile zapłacimy za odbiór odpadów w 2023 r.? UMW / Redakcja www.wroclaw.pl
Na zdjęciu dwóch mężczyzn i śmieciarka podczas odbioru śmieci we Wrocławiu oraz plik banknotów. Ile zapłacimy za odbiór odpadów w 2023 r.?

Miasto wprowadziło zmiany do cennika odbioru odpadów we Wrocławiu. Powód? Radykalne podniesienie cen przez prywatne firmy świadczące tego typu usługi. Zgodnie z przepisami ani jedna złotówka nie trafi do budżetu miasta, całość opłat będzie przeznaczona na system gospodarowania odpadami. Ile zapłacimy za śmieci w 2023 r. i jak wpłynie to np. na miesięczny czynsz?

Reklama

We Wrocławiu w ramach systemu wywozu odpadów znajduje się ponad 46 tys. miejsc ich gromadzenia i ponad ćwierć miliona pojemników na śmieci. Przekłada się to na ponad 11 milionów odbiorów odpadów rocznie. Poprzednia umowa na wywóz śmieci we Wrocławiu obowiązywała od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. Średni roczny koszt usługi wynosił dotychczas ok. 210 mln zł.

313 mln złotych więcej rocznie chcą wykonawcy od miasta!

Wszystko zmieniło się w 2023 r. W grudniu (2022 r. - przyp. red.) radni miejscy zdecydowali, że od lutego stawka za wywóz odpadów od osoby w gospodarstwie wyniesie 41,24 zł miesięcznie. W przypadku:

  • 4-osobowej rodziny będzie to dokładnie 164,96 zł,
  • 3-osobowej 123,72 zł,
  • 2-osobowej 82,48 zł.

– Naszą rolą jest takie zorganizowanie systemu, żeby mieszkańcy ponosząc opłaty nie czuli, że płacą więcej niż ich sąsiedzi, którym opłata przelicza się na metry kwadratowe. Dlatego zmieniamy system na prosty: każda osoba płacić będzie tyle samo. W myśl zasady, że to nie metry kwadratowe produkują odpady, a ludzie – podkreśla Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Powodem tej decyzji jest polityka cenowa firm świadczących usługę wywozu odpadów. W pierwszym (lipcowym) przetargu wykonawcy wycenili ją na ponad 400 mln zł. W styczniu 2023 r. było to już 523 mln złotych, czyli aż o 313 mln więcej, niż poprzednia umowa!

Obecnie Ekosystem, czyli miejska spółka odpowiedzialna m.in. za gospodarkę odpadami, analizuje nowo otwarte oferty. Mieszkańcy mogą jednak spać spokojnie. Odbiór odpadów jest zapewniony - do końca marca odbywa się on w trybie zamówienia z wolnej ręki.

„Miasto nie dostaje złotówki, wyższe opłaty w całości przekazywane wykonawcom”

Zgodnie z przepisami, ani jedna złotówka z podwyższonych opłat za odbiór odpadów nie zasili budżetu miejskiego - całość będzie przekazana na system gospodarowania odpadami.

Jesteśmy zmuszeni zmienić cennik za wywóz śmieci tak, by system się sfinansował. Od firm zajmujących się wywozem odpadów zależy, czy cena ta będzie finalnie niższa, miasto na tym nie zarabia.
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

– Mocno szacowaliśmy różne warianty opłat. Ta zaproponowana jest najwłaściwsza, jeśli chodzi o sfinansowanie tej usługi. Nie robimy tego, by ratować miejskie finanse – ta opłata „omija” nasz budżet – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Pomoc dla rodzin wielodzietnych i najuboższych

W dobie zmienionych stawek za wywóz śmieci, radni przegłosowali również specjalne działania osłonowe, aby ochronić mieszkańców.

– Szczególnie zależało nam na pomocy rodzinom wielodzietnym i osobom najuboższym. Jako radni, nie odpowiadamy za kwestię cenową tych usług, ale mamy narzędzia, które mogą pomóc najbardziej potrzebującym mieszkańcom – wyjaśnia Bartłomiej Ciążyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Dzięki przyjętym rozwiązaniom, miasto zapewni wsparcie dla rodzin wielodzietnych (2+3 i więcej). Będą one płacić 40 proc. mniej od całości ponoszonej kwoty.

Niezależnie od wsparcia dla rodzin wielodzietnych, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, mogą otrzymać dodatek mieszkaniowy na pokrycie kosztów związanych z ponoszonymi opłatami za odpady komunalne. Można o niego wystąpić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Podwyżki opłat za odpady dotykają przedsiębiorców i spółdzielnie mieszkaniowe

Na pomoc mogą liczyć także przedsiębiorcy. Zgodnie z ordynacją podatkową mogą wystąpić do Wydziału Podatków i Opłat UMW o ulgi w spłacie kwoty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Galeria zdjęć

– W indywidualnych sprawach, po rozpatrzeniu wniosku opłatę można rozłożyć na raty albo odroczyć termin płatności, natomiast zaległą kwotę można również umorzyć wraz z odsetkami za zwłokę – opowiada Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej we Wrocławiu.

Sprawa dotyka również spółdzielni mieszkaniowych, które - podobnie jak miasto - nie mogą na tym zarabiać. Widzą jednak potrzebę zmian w systemie poboru opłat.

Niestety, jesteśmy zależni od prywatnych film, które dyktują warunki. Dotyka to także nas, czyli zarządców dla tysięcy mieszkańców w naszych spółdzielniach, którzy wyłącznie pośredniczą w dokonywaniu opłat. Zapowiadana zmiana systemu z naliczaniem od każdej osoby, pomoże nam uszczelnić system, dzięki czemu uiszczać opłaty zaczną także ci, którzy dotąd nie wykazywali dokładnie, ile osób zamieszkuje ich lokal.
Marek Dera, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe

Zmiany cennika za wywóz odpadów to sytuacja, która dotyka także inne miasta. Od stycznia wyższe opłaty obowiązują m.in. w Szczecinie czy Jeleniej Górze.

Nowe zasady odbioru odpadów – co się zmienia od 2023 r.?

Zmianie ulegną także zasady odbioru odpadów we Wrocławiu. Dotyczą one m.in.:

  • długości umowy – była na rok, będzie na 18 miesięcy,
  • częstotliwości odbioru odpadów dla zabudowy jednorodzinnej – papier i tworzywa sztuczne, zamiast raz na dwa tygodnie, będą odbierane raz na miesiąc (zmiany nie dotyczą zabudowy wielorodzinnej),
  • odpady wielkogabarytowe będą odbierane minimum raz na pół roku, a nie minimum raz na dwa miesiące.

Dodatkowo w styczniu we Wrocławiu weszły w życie przepisy, które zakazują pozostawiania obok kontenerów żywności i resztek jedzenia. Muszą one trafić bezpośrednio do zamykanego pojemnika lub do kompostownika.

Chodzi o to, by nie stwarzać łatwego dostępu do tych odpadów dziko żyjącym zwierzętom, np. szczurom. Takie odpady powinny trafiać do brązowych pojemników na bioodpady. Resztki owoców i warzyw można też umieszczać w przydomowych kompostownikach. Za złamanie nowych przepisów grozi mandat.

SZOP nie grasuje już po wrocławskich ulicach. Zamiast niego rozbudowa sieci PSZOK i współpraca z zarządcami

Od 2023 r. na wrocławskich osiedlach nie spotkamy już także SZOPa, czyli Samochodu Zbierającego Odpady Problemowe.

SZOP był użytkowany tylko w niektórych punktach miasta, z innych wracał niezapełniony. Dla mieszkańców mamy jednak alternatywę. W porozumieniu ze wspólnotami oraz spółdzielniami mieszkaniowymi prowadzimy interwencyjny odbiór odpadów. Takie interwencje mają miejsce niemal każdego dnia. Regularnie bierzemy także udział w lokalnych piknikach czy festynach, na których dajemy mieszkańcom możliwość pozostawienia tego rodzaju odpadów.
Michał Sałkowski, rzecznik prasowy Ekosystemu

Miasto chce również coraz bardziej rozwijać sieć PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie mieszkańcy sami mogą przywozić „problemowe” odpady. Obecnie we Wrocławiu są dwa takie miejsca: przy ul. Janowskiej 51 i Michalczyka 9.

Z kolei elektroodpady możemy też zostawić w specjalnych pojemnikach ustawionych w tym celu w hipermarketach. Ekosystem wprowadza także usługę bezpłatnego odbioru elektrośmieci wielkogabarytowych (np. lodówki, telewizory), bezpłatnie spod danego adresu. Zgłoszenia można przesyłać przez stronę internetową elektrycznesmieci.pl.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl