wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Od „Wielkiego Szu” po „Wiedźmina”. Zobacz, jakie popularne filmy były kręcone na Dolnym Śląsku
Kliknij, aby powiększyć
NA zdjęciu plenerowa wystawa Dolny Śląsk jako plan filmowy www.wroclaw.pl
NA zdjęciu plenerowa wystawa Dolny Śląsk jako plan filmowy

Filmowcy chętnie wybierali Dolny Śląsk na zdjęcia, bo mnóstwo tu ładnych, klimatycznych miasteczek, oryginalnych budowli i różnorodnej przyrody. Najbardziej znana jest oczywiście saga „Sami swoi”, do której zdjęcia powstały m.in. w Lubomierzu. Ale lubianych filmów, dla których tłem był Dolny Śląsk jest cały katalog. Można je sobie przypomnieć dzięki wystawie we wrocławskim Rynku.

Reklama

O wyborze plenerów filmowych decydowało także to, że od 1953 r. we Wrocławiu działała Wytwórnia Filmów Fabularnych. Do jej zamknięcia w 2011 r. we wrocławskiej „fabryce snów” powstało około 500 tytułów, a w indeksie nazwisk są wspominani Wajda, Has, Lenartowicz, Zanussi, Kieślowski, Kutz, Chęciński, Krzystek.

Od sennej Ewy do krwawego Wiedźmina

Jeszcze większe wrażenie niż nazwiska robią miejsca we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, które wybierali filmowcy na realizację zdjęć.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Kadry z filmu "Ewa chce spać" oraz współczesne zdjęcia miejsc filmowych CH Zajezdnia, wystawa
Kadry z filmu "Ewa chce spać" oraz współczesne zdjęcia miejsc filmowych

Wrocławskie ulice, place i mosty można zobaczyć w m.in. bajkowej „Ewa chce spać”, miłosnym „Adam i Ewa” z Barbarą Brylską i Janem Nowicki, w „Stawce większej niż życie” wyłowimy uliczki Ostrowa Tumskiego, a wrocławskie perony pod dachem odgrywały dworzec główny w Berlinie.

Lubomierz i Dobrzykowice zawsze będą kojarzyły się z sagą „Sami swoi”, Bystrzyca Kłodzka to plan „Pierwszego dnia wolności”. W Bolkowie powstały zdjęcia do „Wiedźmina”, a pałacu w Bożkowie do fenomenalnych „Dreszczy”, natomiast w Wambierzycach do „Wielkiego Szu”.

Bohaterem komedii „Gdzie jest generał?” jest kompanijny niezguła Wacław Orzeszko (w tej roli Jerzy Turek). To jego dowódca namawia do otwarcia wrót do zamku, nie wiedząc, że czają się za nimi niemieccy żołnierze. Miejscem wydarzeń był zamek Czocha, jedno z najpopularniejszych miejsc na turystycznej mapie Dolnego Śląska.

Na wrocławskim Rynku prezentowana jest plenerowa wystawa przygotowana przez Centrum Historia Zajezdnia. Można na niej zobaczyć kadry z popularnych filmów oraz współczesne fotografie miejsc, w których powstały.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Pałac w Bożkowie, w którym kręcono "Dreszcze" Materiały CH Zajezdnia / Wojciech Dąbrowski
Pałac w Bożkowie, w którym kręcono "Dreszcze"

Wystawę przygotowali studenci uniwersyteckiego kierunku historia w przestrzeni publicznej pod opieką prof. Wojciecha Kucharskiego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl