Wrocławski architekt w światowym finale konkursu FameLab

Jerzy Łątka, wykładowca z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, awansował do finału międzynarodowego konkursu FameLab. Prezentacje finałowe zaplanowano na 25 listopada.

  • Dr inż. arch. Jerzy Łątka, fot. archiwum Politechniki Wrocławskiej

    Dr inż. arch. Jerzy Łątka, fot. archiwum Politechniki Wrocławskiej


Konkurs FameLab to międzynarodowe projekt dla młodych naukowców i popularyzatorów nauki. W światowym finale udział bierze dziesięcioro zawodników, którzy wygrali krajowe konkursy oraz międzynarodowe półfinały.

Uczestnicy mają 180 sekund, by barwnie opowiedzieć o swoich projektach naukowych czy zagadnieniach badawczych. Mogą do tego wykorzystać różne rekwizyty, ale bez posługiwania się multimediami. Jury będzie zwracać szczególną uwagę na zawartość merytoryczną prezentowanych zagadnień, jasność przekazu oraz charyzmę i atrakcyjność wystąpienia.

Pan od Domku z Kart

Związany z Politechniką Wrocławską dr inż. arch. Jerzy Łątka zajmuje się możliwościami wykorzystania papieru i jego pochodnych w tworzeniu nowatorskich konstrukcji architektonicznych. Zgłębia także tematykę architektury tymczasowej, pomocowej i społecznej. Pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, a doktorat obronił na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Delft.

Jerzy Łątka jest jednym z bohaterów 1. odcinka miniserialu Politechniki Wrocławskiej – Nauka do potęgi.

W 2013 r. wraz z Shigeru Ban Architects i Voluntary Architects Network brał udział w projekcie i realizacji pomocowego przedszkola Paper Nursery School w mieście Yaan w Chinach. W Polsce – w ramach Europejskiej Stolicy Kultury – razem ze studentami stworzył pierwszą w kraju jednostkę mieszkalną wykonaną z komponentów papierowych – „Domek z Kart / House of Cards”.

W 2017 r. dr Łątka został wybrany jednym z 30 kreatywnych Wrocławia.

W 2019 roku zwyciężył w plebiscycie miesięcznika Architektura-Murator: „Osobowości 25-lecia” w kategorii „Projektowanie zrównoważone i uniwersalne”. Jest założycielem platformy projektowo-badawczej architektury papierowej www.archi-tektura.pl.

Światowy finał FameLab rozpocznie się 25 listopada o godz. 17.00. Transmisję wydarzenia można oglądać na Youtube.

Pwr/wZgłoś uwagę