Fundusz Osiedlowy w proponowanym kształcie jest realizacją rekomendacji zmian wrocławskiego ustroju osiedlowego zawartych w raporcie – Nowa Konstytucja Osiedli.
Jego zasady przygotował Zespół, w którym reprezentowane są trzy strony – przedstawiciele radnych osiedlowych, radnych miejskich oraz prezydenta. Powołanie Zespołu i jego działania wpisują się w szerszy zamysł wzmocnienia kompetencji jednostek pomocniczych (osiedli) i ich reformy.
Na czym polega Fundusz Osiedlowy?
W skrócie każde osiedle w ramach budżetu miasta otrzyma możność zadysponowania określonej puli środków, z przeznaczeniem na realizację wybranych projektów inwestycyjnych. Będzie można ubiegać się o realizację „drobnych”, ale potrzebnych inwestycji na swoim terenie. Bardzo istotnym w tym przypadku będzie głos i wola mieszkańców. Wymogiem będzie przeprowadzenie lokalnych konsultacji społecznych poprzedzających aplikowanie o te środki budżetowe.
Fundusz Osiedlowy, obok Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i programu Mikrogranty, jest jednym z kluczowych elementów partycypacyjnego budżetu Wrocławia. Dzięki zasadom Funduszu Osiedlowego wzrasta podmiotowa rola Rad Osiedli w kształtowaniu ładu przestrzennego na osiedlach i tworzeniu silnych społeczności lokalnych.