wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Przydatne informacje
 4. Wyszukiwarka grobów
Na zdjęciu nagrobki na cmentarzu, na pierwszym planie anioł fot. Tomasz Hołod
Na zdjęciu nagrobki na cmentarzu, na pierwszym planie anioł

Nie wiesz, gdzie pochowano Twojego bliskiego? A może za każdym razem, kiedy odwiedzasz cmentarz, masz problem z odnalezieniem właściwego grobu? Mamy na to sposób! Skorzystaj z wyszukiwarki grobów we Wrocławiu.

Reklama

Jak znaleźć grób na cmentarzu we Wrocławiu?

Znalezienie właściwego grobu na cmentarzu we Wrocławiu jest problematyczne nie tylko w przypadku 1 listopada, kiedy jest tu tłum ludzi. Czasami po prostu nie ma się pojęcia, gdzie bliski został pochowany. Na szczęście istnieją szybsze sposoby na znalezienie odpowiedniego grobu niż szukanie go na własną rękę na cmentarzu.

Proponujemy wyszukiwarkę grobów we Wrocławiu znajdującą się na stronie Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu. Wystarczy wpisać imię i nazwisko zmarłego, ewentualnie cmentarz lub rok pochówku, co pozwoli na szybsze znalezienie właściwego grobu.

Po uzyskaniu wyników w wyszukiwarce grobów we Wrocławiu otrzymujemy dane takie jak:

 • data śmierci i narodzin,
 • datę pochówku,
 • numer pola, grobu i rząd,
 • nazwę osiedla.

Istnieją także ogólnopolskie wyszukiwarki grobów, np.

Osoby używające na co dzień telefonów mogą również zainstalować na nich aplikację pełniącą roli wyszukiwarki. Są to np. Grobonet, Cmentarz GPS czy Polskie Cmentarze.

Polskie zwyczaje i zabobony związane ze zmarłymi

Wielu z nas pamięta jeszcze starodawne zwyczaje polegające na całonocnym czuwaniu przy zmarłym w jego własnym domu czy całowaniu go na pożegnanie. Na zmianę dotychczasowych tradycji duży wpływ miał przede wszystkim COVID-19. To z powodu możliwości zakażenia wiele z tych czynności zostało zastąpionych mniej formalnymi.

Inną sprawą są zabobony, których wiele mieszkańców Wrocławia wciąż przestrzega. Mówi się, aby nie palić zniczy na pogrzebie i jeszcze 40 dni po nim! W innym przypadku sprawi to, że dusza nieboszczyka będzie się błąkała po świecie żywych przez wieczność. Palenie znicza podczas uroczystości może też, według wierzeń dawnych ludów, sprawić, że ktoś z członków rodziny zmarłego wkrótce podzieli los poprzednika.

Inne popularne w Polsce zabobony:

 • nie powinno się organizować pogrzebu w niedzielę, bo w niedalekiej przyszłości nieboszczyk może zabrać ze sobą do grobu kogoś bliskiego,
 • nie należy sprzątać wiązanek i kwiatów jeszcze przez 6 tygodni od pochówku, bo dusza zmarłego nie trafi we właściwe miejsce,
 • ciężarne kobiety nie powinny przebywać na pogrzebie, bo mogą zaszkodzić dziecku,
 • pogoda w dniu pogrzeby wskazuje o losie duszy. Gdy świeci słońce, oznacza to, że zmarły trafił na miejsce i jest szczęśliwy, a deszcz – że coś poszło na jego drodze nie tak,
 • śmierć mogą zapowiadać: wycie psa w nocy, rozgrzebywanie ziemi przez zwierzęta, zabawa dzieci w pogrzeb czy dym ze spalonej świecy ulatniający się za odchodzącym księdzem,
 • nie można wynosić z cmentarza żadnych rzeczy, czyli kwiatów, liści i innych przedmiotów. Może to bowiem zwiastować nieszczęście.

Dawne obrządki i tradycje pogrzebowe w Polsce

Niegdyś wierzono, że po śmierci trzeba zasłaniać wszystkie lustra i powierzchnie, na których mógł odbijać się czyjś wizerunek, aby dusza się sobie nie przyglądała i nie zechciała zostać w domu. Często otwierano także okna, aby pozwolić duszy wylecieć poza mieszkanie. Trumną wynoszoną z domu często stukało się także trzy razy o próg domu, żeby zmarły przypadkiem nie chciał wrócić. Inna tradycja mówiła o tym, że przy zmarłym nie można było hałasować, bo można go było w ten sposób obudzić.

Język śmierci – jakich stwierdzeń używa się w branży pogrzebowej?

W branży pogrzebowej istnieją dwa języki – oficjalny i zapleczowy. Tym drugim posługują się pracownicy zakładów podczas pracy, kiedy nie słyszą ich klienci. Kilka przykładów? „Gorący kubek Knorra” to w języku potocznym ciepła urna z prochami. A kim lub czym jest Zenek? Ciałem zmarłego transportowanym na pokładzie samolotu.

Co ciekawe, w branży pogrzebowej w kontaktach z klientami bardzo rzadko używa się stwierdzenia „śmierć”, co ma związek ze zjawiskiem społecznym tabu. Pracownicy starają się zawsze przekazywać informacje bez wdrażania w szczegóły i wyraźnie łagodząc pewne słowa. Nie mówi się np., że ciało wkłada się do worka, a w plastikowe całuno (tymczasem na zapleczu woła się na nie „prochowiec”).

W branży pogrzebowej nawet trumny mają interesujące nazwy. Bardzo często nawiązują do części ubrań, np. bukowa kamizelka. Tymczasem pracownicy potocznie mówią o nich: futerał, skrzynka czy walizka. Potoczne wyrażenia w firmie mają często mocny wydźwięk, ale pracownikom służą do tego, aby odczarować ciężki wizerunek śmierci i ukryć strach, z jakim często wiąże się to zjawisko.

Pogrzebowe ciekawostki

Czy wiedziałeś, że w Polsce od 1995 r. ukazuje się dwumiesięcznik pogrzebowy pod tytułem MEMENTO? Promuje on zgodne z prawem i etyką zasady działania firm pogrzebowych. Przy okazji warto pamiętać, że w naszym kraju funkcjonuje nie tak znowu wąski dział dziennikarstwa funeralnego.

Nowości w branży funeralnej wskazują na to, że w Europie zachodniej i USA coraz częstszym zwyczajem jest tworzenie diamentu z… ludzkich prochów. Bliska osoba może go nosić potem jako naszyjnik. Jeśli mowa o nowościach, warto wspomnieć także o ciekawym trendzie, który polega na skanowaniu kodu QR znajdującego się na nagrobku. W ten sposób można zobaczyć zdjęcia i filmy z życia zmarłego. W mniejszej liczbie przypadków na nagrobkach wykorzystuje się ekrany LCD, które wyświetlają prezentację w czasie rzeczywistym.

Ostatnia ciekawostka natury duchowej – czy wiecie, że według badań Duncana MacDougalla, amerykańskiego lekarza, dusza człowieka waży 21 gramów? Do eksperymentu używał ciał nieboszczyków przed śmiercią i po śmierci, które ważył. Oczywiście są to wyniki z przełomu XIX i XX w., więc obecnie uznaje się je za niewiarygodne.

Zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki grobów we Wrocławiu!

Film dla osób głuchoniemych tłumaczący działanie wyszukiwarek grobów we Wrocławiu

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl