wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne Informacje
  4. Wyszukiwarka grobów we Wrocławiu

Nie wiesz, gdzie pochowano Twojego bliskiego? A może za każdym razem, kiedy odwiedzasz cmentarz, masz problem z odnalezieniem właściwego grobu? Mamy na to sposób! Skorzystaj z wyszukiwarki grobów we Wrocławiu.

Wyszukiwarka Grobów we Wrocławiu

Znalezienie właściwego grobu na cmentarzu we Wrocławiu jest problematyczne nie tylko 1 listopada, kiedy jest tu tłum ludzi. Czasami po prostu nie ma się pojęcia, gdzie bliski został pochowany. Na szczęście istnieją szybsze sposoby na znalezienie odpowiedniego grobu niż szukanie go na własną rękę na cmentarzu.

Proponujemy wyszukiwarkę grobów we Wrocławiu znajdującą się na stronie Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu.

Wystarczy wpisać imię i nazwisko zmarłego, ewentualnie cmentarz lub rok pochówku, co pozwoli na szybsze znalezienie właściwego grobu. Po uzyskaniu wyników w wyszukiwarce grobów we Wrocławiu otrzymujemy dane takie jak:

  • data śmierci i narodzin,
  • datę pochówku,
  • datę ważności grobu,
  • numer pola, grobu i rząd,
  • nazwę osiedla.

Inne wyszukiwarki grobów, z których możecie skorzystać to:

Osoby używające na co dzień telefonów mogą również zainstalować na nich aplikację pełniącą roli wyszukiwarki. Są to np. Grobonet, Cmentarz GPS czy Polskie Cmentarze.

Film dla osób głuchoniemych tłumaczący działanie Wyszukiwarki Grobów we Wrocławiu

Polskie zwyczaje i zabobony związane ze zmarłymi

Mówi się, aby nie palić zniczy na pogrzebie i jeszcze 40 dni po nim. W innym przypadku sprawi to, że dusza nieboszczyka będzie się błąkała po świecie żywych przez wieczność. Palenie znicza podczas uroczystości może też, według wierzeń dawnych ludów, sprawić, że ktoś z członków rodziny zmarłego wkrótce podzieli los poprzednika.

Inne popularne w Polsce zabobony:

  • nie powinno się organizować pogrzebu w niedzielę, bo w niedalekiej przyszłości nieboszczyk może zabrać ze sobą do grobu kogoś bliskiego,
  • nie należy sprzątać wiązanek i kwiatów jeszcze przez 6 tygodni od pochówku, bo dusza zmarłego nie trafi we właściwe miejsce,
  • ciężarne kobiety nie powinny przebywać na pogrzebie, bo mogą zaszkodzić dziecku,
  • pogoda w dniu pogrzeby wskazuje o losie duszy. Gdy świeci słońce, oznacza to, że zmarły trafił na miejsce i jest szczęśliwy, a deszcz – że coś poszło na jego drodze nie tak,
  • śmierć mogą zapowiadać: wycie psa w nocy, rozgrzebywanie ziemi przez zwierzęta, zabawa dzieci w pogrzeb czy dym ze spalonej świecy ulatniający się za odchodzącym księdzem,
  • nie można wynosić z cmentarza żadnych rzeczy, czyli kwiatów, liści i innych przedmiotów. Może to bowiem zwiastować nieszczęście.

Dawne obrządki i tradycje pogrzebowe w Polsce

Niegdyś wierzono, że po śmierci trzeba zasłaniać wszystkie lustra i powierzchnie, na których mógł odbijać się czyjś wizerunek, aby dusza się sobie nie przyglądała i nie zechciała zostać w domu. Często otwierano także okna, aby pozwolić duszy wylecieć poza mieszkanie. Trumną wynoszoną z domu często stukało się także trzy razy o próg domu, żeby zmarły przypadkiem nie chciał wrócić. Inna tradycja mówiła o tym, że przy zmarłym nie można było hałasować, bo można go było w ten sposób obudzić.

Pogrzebowe ciekawostki

Czy wiedziałeś, że w Polsce od 1995 r. ukazuje się dwumiesięcznik pogrzebowy pod tytułem MEMENTO? Promuje on zgodne z prawem i etyką zasady działania firm pogrzebowych. Przy okazji warto pamiętać, że w naszym kraju funkcjonuje również dział dziennikarstwa funeralnego.

Nowości w branży funeralnej wskazują na to, że w Europie zachodniej i USA coraz częstszym zwyczajem jest tworzenie diamentu z… ludzkich prochów. Bliska osoba może go nosić potem jako naszyjnik. Jeśli mowa o nowościach, warto wspomnieć także o ciekawym trendzie, który polega na skanowaniu kodu QR znajdującego się na nagrobku. W ten sposób można zobaczyć zdjęcia i filmy z życia zmarłego. W mniejszej liczbie przypadków na nagrobkach wykorzystuje się ekrany LCD, które wyświetlają prezentację w czasie rzeczywistym.

Ostatnia ciekawostka natury duchowej – czy wiecie, że według badań Duncana MacDougalla, amerykańskiego lekarza, dusza człowieka waży 21 gramów? Do eksperymentu używał ciał nieboszczyków przed śmiercią i po śmierci, które ważył. Oczywiście są to wyniki z przełomu XIX i XX w., więc obecnie uznaje się je za niewiarygodne.

Powrót na portal wroclaw.pl