wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Odbudowa zabytkowej kładki św. Antoniego już na finiszu

Odbudowa zabytkowej kładki św. Antoniego już na finiszu. Montują balustrady [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Magdalena Pasiewicz,

Nowa kładka św. Antoniego nabrała już kształtu przeprawy i jedyne co zostało jeszcze do zamontowania to balustrady. Drewno prezentuje się dostojnie, jest zabezpieczone, zwłaszcza ważne było to przy podstawie konstrukcji, która została wsparta na betonowych palach zanurzonych w fosie. To przedłuży żywot przeprawy. Zobacz, jak się obecnie prezentuje kładka św. Antoniego.

Reklama

Odbudowa kładki św. Antoniego trwa od września ubiegłego roku. Aby zbudować nad fosą jeszcze bardziej solidną konstrukcję drewnianej przeprawy, w wodzie usypano najpierw tymczasową wyspę, na której stanęła palownica. To z jej pomocą wykonano betonowe podstawy nowej konstrukcji. 

Odbudowa kładki św. Antoniego na finiszu

Kładka jest już niemal gotowa. Jej konstrukcja najpierw budowana była z tymczasowego pomostu, który obecnie został już usunięty. Kładka jest już stabilna i niemal gotowa. Trwa montaż balustrad, co będzie ostatnim etapem prac przy jej budowie.

Nie obyło się jednak bez trudności. 

W ostatnich tygodniach z powodu silnych mrozów prace były przerwane, ale od poniedziałku 15 stycznia znów są kontynuowane.
Tomasz Jankowski ze ZDIUM.
Dodaje, że po zakończeniu montażu balustrad wykonawca zajmie się profilowaniem dojść do kładki po obu stronach fosy. Kiedy skorzystamy z przeprawy? – Wszystko zależy od tego, czy pogoda będzie sprzyjała realizacji dalszych prac – dodaje Tomasz Jankowski. 

Galeria zdjęć

Kładka św. Antoniego wróci niebawem 

Częściowy remont kładki planowano już w 2021 r. Wtedy dokładnie sprawdzano stan przeprawy nad fosą. Niestety w czerwcu 2022 spadł na nią konar i zniszczył konstrukcję. Dlatego kładka będzie wymieniona w całości. I to nie pierwszy raz. 

Przeprawa powstała w latach 20. XIX w., kiedy Wrocław zajęty został przez wojska Napoleona. Zarządzono wtedy likwidację fortyfikacji, a tereny nad fosą przekształcono w promenadę. Później kładka była przebudowywana co 25 lat. Ostatnią gruntowną przebudowę przeszła w 1985 r. Odbudowali ją wtedy podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych według projektu opracowanego przez inż. Aleksandra Spozyto. 

Jaki z niej zabytek, skoro odbudowano ją tyle razy - zapytają dociekliwi. Otóż, jak tłumaczy ZDIUM (po konsultacji z konserwatorem zabytków): sama koncepcja kładki też jest zabytkiem – należy do nielicznych tego typu obiektów w skali kraju. Służby konserwatorskie podkreślają potrzebę zachowania jej we Wrocławiu jako „świadectwa historii w jego pełnym wymiarze materialnym, wraz z jego konstrukcją, techniką budowlaną i otoczeniem tworzącym krajobraz kulturowy, a także przekazem niematerialnym”.

Planowany koszt odbudowy to około 2,5 mln zł. 

Ukończone inwestycje na Starym Mieście we Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl