wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Politechnika wybuduje centrum rowerowe
Na Politechnice Wrocławskiej rowerzyści mają mocną reprezentację materiały prasowe Politechniki Wroclawskiej
Na Politechnice Wrocławskiej rowerzyści mają mocną reprezentację

Kilkaset nowych stojaków rowerowych, prysznice w kilku budynkach uczelni i początek prac przy Centrum Rowerowym PWr. Rozpoczyna się wielka rozbudowa infrastruktury rowerowej na kampusach Politechniki Wrocławskiej.

Reklama

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu Polytechnica Nova. To uczelniana inicjatywa w formule budżetu partycypacyjnego. Rozbudowę infrastruktury rowerowej zgłosili dr hab. inż. Grzegorz Soboń i dr inż. Piotrem Szymańskim, i ich projekt został wskazany do wykonania.

Jesteśmy osobami, które na uczelnię regularnie dojeżdżają rowerem i uznaliśmy, że infrastruktura rowerowa w tym zakresie jest niewystarczająca. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na zgłoszenie projektu jej rozbudowy w programie Polytechnica Nova. Uważamy, że takie działania zachęcą wszystkich do przesiadki na rower i dojazdu na uczelnię także w chłodniejszych okresach.
dr hab. inż. Grzegorz Soboń

Według pomysłodawców głównymi problemami, które zniechęcały do korzystania z jednośladów, były m.in. niewystarczająca liczba zadaszonych i monitorowanych miejsc postojowych dla rowerów, mała liczba miejsc w rowerowni, brak szatni i sanitariatów w budynkach oraz brak serwisu rowerowego na terenie uczelni, w którym można by wykonać podstawowe naprawy.

– Przygotowując wniosek inspirowaliśmy się przykładami innych uczelni np. warsztatu rowerowego Uniwersytetu w Grenoble INP-UGA i tych, które są prowadzone przez organizacje pozarządowe popularyzujące korzystanie z rowerów. Warto pamiętać, że tego typu infrastruktura jest standardem w większości uczelni w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej – podkreśla dr hab. inż. Grzegorz Soboń na stronie serwisu internetowego Politechniki Wrocławskiej.

Nowe stojaki, prysznice dla cyklistów

Wkrótce na terenie Kampusu Głównego zostanie zamontowanych ponad 450 nowych stojaków rowerowych, a stare będą wymienione. W sumie do dyspozycji rowerzystów będzie ok. 800 miejsc postojowych.

Nowe stojaki mają być zamontowane do końca marca 2024 r. Planowany jest także remont rowerowni w budynku C-13. Oprócz wymiany stojaków, przygotowane zostaną również miejsca ładowania hulajnóg elektrycznych. Ta część inwestycji ma się zakończyć w III kwartale 2024 r.

Centrum Rowerowe: tu także można się uczyć

Największą inwestycją w ramach projektu rozbudowy infrastruktury rowerowej będzie budowa Centrum Rowerowego PWr, które ma stanąć na placu pomiędzy budynkami C-7 i C-18.

W planach jest piętrowy budynek kontenerowy, znajdą się w nim:

  • prysznice z szatniami;
  • toalety;
  • strefa odpoczynku;
  • obsługiwany przez mechanika rowerowego serwis z pełnym wyposażeniem narzędziowym.

Zależy nam, żeby w serwisie można było zarówno samodzielnie naprawić rower, jak również zostawić go do naprawy przez serwisanta. Centrum ma być także miejscem, w którym prowadzone będą działania edukacyjne z zakresu naprawiania jednośladów.
dr hab. inż. Grzegorz Soboń

Procedura wyłonienia projektanta centrum rowerowego jest w toku. Centrum rowerowe powstanie w formule "zaprojektuj i wybuduj", a zakończenie prac i oddanie budynku do użytku planowane jest w drugiej połowie 2025 r.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl