Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Przy Powstańców Śląskich powstaje wrocławskie city i business center
- Centrum Południe: najnowszy 55-metrowy wieżowiec za 47 mln euro
- Centrum Południe Wrocław: historia inwestycji Skanska
- Pierwszy etap Centrum Południe. Biurowiec piął się do góry 11 cm na godzinę
- Centrum Południe: upamiętniono ul. Lwowską
- Wrocławskie city i business center: Centrum Południe i MidPoint71
- Nowe biurowce we Wrocławiu w 2022 r. Zobacz, co się buduje w 2022 r.
- Wrocław: rynek biurowy w I kw. 2022
Przy Powstańców Śląskich powstaje wrocławskie city i business center
Przed wojną były tam rezydencje i kamienice bogatych wrocławian. W latach 80. chodziło się tam do cyrku, a w 1997 r. papież Jan Paweł II odprawił w tym miejscu mszę świętą na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Teraz, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Szczęśliwej, firma Skanska buduje Centrum Południe.
9 czerwca 2022 r. na specjalnym pokazie dla mediów pokazano to, co dzieje się na budowie Centrum Południe, a tam właśnie kończy się budowa 55-metrowego wieżowca.
Galeria zdjęć
Centrum Południe: najnowszy 55-metrowy wieżowiec za 47 mln euro
To już pewne, najnowszy wieżowiec w Centrum Południe przy ul. Powstańców Śląskich wyższy już nie będzie. 55 metrów nad ziemią, na szczycie budowanego wieżowca, zawisła tradycyjna wiecha, a to oznacza zakończenie prac konstrukcyjnych.
Budujemy kolejny biurowiec we Wrocławiu, bo jesteśmy przekonani, że w czasach po pandemii koronawirusa model pracy hybrydowej będzie zyskiwał na popularności. Taki swoisty mix: biuro-dom, to dobre rozwiązanie dla wielu pracowników. Z jednej strony nie każdy ma warunki do pracy w domu, a z drugiej strony konieczne jest biuro, czyli miejsce gdzie można pracować, spotkać się i porozmawiać. Praca online nam tego nie zapewniMarek Stasieńko, dyr. ds. wynajmu, Skanska.
Budowany właśnie, przez firmę Skanska, 55-metrowy wieżowiec to drugi etap kompleksu Centrum Południe. Wyceniana na 47 mln euro inwestycja ma być gotowa w czwartym kwartale 2022 roku i dostarczy na wrocławski rynek biurowy 21 500 mkw. powierzchni.
- Biurowiec będzie miał 15 kondygnacji nadziemnych – w tym dwie techniczne – oraz dwie kondygnacje podziemne, na których znajdzie się 200 miejsc parkingowych.
- W wieżowcu będzie od 2 do 2,5 tys. miejsc pracy.
- Na parterze zaplanowano ogólnodostępną część gastronomiczno-restauracyjną.
- Budynek będzie ubiegać się o liczne certyfikaty: LEED Core&Shell na poziomie Platinum, WELL Core&Shell, Obiekt bez barier, a także najnowszy z nich – WELL Health-Safety Rating. Ten ostatni jest przyznawany powierzchniom biurowym o najwyższych parametrach bezpieczeństwa, zmniejszających ryzyko przenoszenia chorób, a także umożliwiających tworzenie zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy.
Pomiędzy budynkami deweloper zaplanował ciekawe zagospodarowanie przestrzeni, między innymi ogólnodostępne boisko do koszykówki czy wygodne siedziska.
Galeria zdjęć
- Dzięki temu, pracownicy Centrum Południe i wrocławianie zyskają nowe miejsce do pracy i odpoczynku. Jej dopełnieniem będzie różnorodna, w tym również zimozielona roślinność - dodaje inwestor.
Ten budynek, jak wszystkie nowe inwestycje Skanska w Polsce posiadać będzie certyfikat „Obiekt bez Barier”, który dowodzi przystosowania do użytkowania przez osoby z różnymi potrzebami – w tym przez osoby z niepełnosprawnościami czy rodziców z małymi dziećmi.
Centrum Południe Wrocław: historia inwestycji Skanska
Wrocławski kompleks biznesowy Centrum Południe to największa budowa firmy Skanska w stolicy Dolnego Śląska. W kwietniu 2019 r. wmurowano kamień węgielny pod Centrum Południe [ZDJĘCIA]. W pięciu budynkach będzie 85 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz handlowo-usługowej . W sierpniu 2020 r. do dyspozycji najemców oddano dwa pierwsze budynki, liczące łącznie ok. 28 000 mkw. Właśnie te budynki w styczniu 2022 r. kupił szwedzki Stena Real Estate BV. W Centrum Południe jest m.in. filia Uniwersytetu Coventry we Wrocławiu.
Centrum Południe oferuje najemcom wiele nowoczesnych rozwiązań. Filtry, adiabatyczne nawilżacze i system wentylacji zapewniają aż o 30% więcej świeżego powietrza, niż przewidują normy dla powierzchni biurowych. W budynkach znajdują się technologie pozwalające m.in. na ponowne wykorzystanie wody szarej i deszczowej. W częściach ogólnodostępnych zastosowano oświetlenie LED – między innymi dzięki temu kompleks zużywa nawet o 1/3 mniej energii, niż referencyjne budynki.
Centrum Południe: rozwiązania ekologiczne
Pierwszy etap Centrum Południe uznano za najlepszy zrównoważony projekt w konkursie CIJ Awards Poland 2020. Otrzymał on też nagrodę PLGBC Green Building Award 2021.
To pierwsza inwestycja w stolicy Dolnego Śląska z wykorzystaniem zielonego betonu. Przy pierwszym etapie powstało ok. 1380 mkw. nawierzchni antysmogowej, pomagającej neutralizować zanieczyszczenia emitowane przez samochody. Co ciekawe, Centrum Południe zasilane jest prądem z farmy wiatrowej.
Pierwszy etap Centrum Południe. Biurowiec piął się do góry 11 cm na godzinę
Z budowlanych ciekawostek warto dodać, że podczas budowy pierwszego etapu kompleksu zastosowano technikę tzw. ślizgu przy wykonywaniu trzonu biurowca. Dzięki specjalnej mieszance betonowej i platformie, która wznosiła się razem z obiektem, budowa toczyła się w tempie ok 11 centymetrów na godzinę, przez całą dobę. W ten sposób 14 pięter trzonu biurowca powstało w zaledwie 3 tygodnie.
Centrum Południe: upamiętniono ul. Lwowską
W ramach inwestycji Centrum Południe symbolicznie upamiętniono ul. Lwowską, która przed laty stanowiła jedną z wizytówek Wrocławia. Przy Centrum Południe Skanska postawiła pamiątkową tablicę oraz stworzyła ogólnodostępną przestrzeń z małą architekturą, zielenią i fontanną, są tam także symboliczne tory tramwajowe.
Wrocławskie city i business center: Centrum Południe i MidPoint71
Centrum Południe powstaje tuż obok MidPoint71, przy ul. Powstańców Śląskich, to największy oddany w tym roku do użytku, biurowiec we Wrocławiu. Inwestycja Echo Investment powiększyła rynek biurowy we Wrocławiu o ponad 36 tys. mkw. powierzchni.
MidPoint71, przy ul. Powstańców Ślaskich to biurowiec, który w nazwie ma numer kierunkowy do Wrocławia. Inwestor Echo Investment zaznacza, że hasło przewodnie całej inwestycji to „Hit the point – MidPoint71”, które nawiązuje bezpośrednio do centrum miasta, a dodanie liczby „71” zaczerpniętej z numeru kierunkowego stolicy Dolnego Śląska to podkreślenie wrocławskiego ducha tego miejsca. O rozpoczęciu budowy MidPoint71 pisaliśmy w styczniu 2020 r.
Inwestycję zakończono i teraz czternastokondygnacyjny MidPoint71 jest największym biurowcem oddanym do użytku w 2022 r. we Wrocławiu. Za projekt architektoniczny MidPoint71 odpowiadała pracownia Medusa Group.
Nowe biurowce we Wrocławiu w 2022 r. Zobacz, co się buduje w 2022 r.
Jeżeli deweloperzy dotrzymają terminów, wrocławski rynek biurowy do końca 2022 r. powiększy się o ponad 90 tys. mkw. W budowie bowiem znajduje się blisko 117 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 80 procent powinno zostać ukończone do końca roku.Anna Patrzyk-Sperzyńska, Associate Director, Knight Frank.
W 2022 r. we Wrocławiu w budowie jest 117 tys. mkw. biur, z których blisko 80% ma być gotowych do końca tego roku. Największymi inwestycjami pozostającymi w budowie są Centrum Południe II (20 tys. mkw., Skanska) oraz Infinity (22 tys. mkw., Avestus Real Estate).
Wrocław: rynek biurowy w I kw. 2022
Dlaczego Wrocław jest atrakcyjnym miejscem dla centrów biznesowych (BPO/SSC) oraz firm planujących wejście na polski rynek? I ile kosztuje wynajęcie biura we Wrocławiu? – odpowiedzi na te pytania są w raporcie „Wrocław: atrakcyjność miasta i rynek biurowy w I kw. 2022 r.” opublikowanego przez londyńską spółkę Knight Frank – międzynarodowego eksperta w zakresie doradztwa na rynkach nieruchomości.