www.wroclaw.pl

  Centrum Południe z prądem z farmy wiatrowej

  Nowe biurowce przy ul. Powstańców Śląskich będą miały prąd z farmy wiatrowej z województwa opolskiego. To pierwsza wrocławska inwestycja, która będzie ubiegać się o certyfikat WELL Core&Shell.

  Centrum Południe przy ul. Powstańców Śląskich
  Centrum Południe przy ul. Powstańców Śląskich

  Już wiadomo, że Centrum Południe, które firma Skanska buduje przy ul. Powstańców Śląskich będzie zasilane zieloną energią. Prąd będzie z oddalonej o ok. 60 km od Wrocławia farmy wiatrowej Pągów w województwie opolskim, należącej do ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o.

  Energia wyprodukowana w ciągu dnia przez jeden wiatrak w Pągowie może zasilić 10 dni pracy (czyli działanie komputera, zużycie światła) 2 tysięcy pracowników Centrum Południe

  Mateusz Madejski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o.

  Jest to jedna z farm z najwyższymi wiatrakami w Polsce. Ich wysokość to 119 metrów, a rozpiętość łopat śmigła 112 metrów. W Pągowie pracuje 17 wiatraków, każdy o mocy 3 megawatów. Rocznie produkują one ponad 130 tys. MWh energii. Tyle wystarczy, aby przez cały rok zasilać ok. 100 tys. komputerów stacjonarnych.

  • Centrum Południe obecnie zużywa ok. 100 MWh energii miesięcznie.
  • By ją dostarczyć, wystarczy jedynie 5 dni pracy jednej turbiny. Natomiast żeby przez cały rok zasilać kompleks przy jego pełnym obłożeniu, cała farma – czyli 17 wiatraków – musi działać przez 8 dni.
  • Dzięki zrównoważonym rozwiązaniom Centrum Południe zużywa ok. 30% energii elektrycznej mniej niż inne budynki biurowe.

  Energia wiatrowa w Centrum Południe

  Dzięki wykorzystaniu energii wiatrowej wrocławski kompleks Skanska znacznie zmniejsza swój ślad węglowy. Obecnie Centrum Południe wytwarza w ciągu roku o 850 ton dwutlenku węgla mniej. W sytuacji pełnego wykorzystania przestrzeni biurowych będzie to aż 2100 ton. By pochłonąć taką ilość dwutlenku węgla, trzeba byłoby zasadzić aż 300 tys. drzew.

  Centrum Południe w najlepszy sposób odzwierciedla nasze podejście do tworzenia zrównoważonych miejsc pracy. Staramy się zminimalizować nasz wpływ na środowisko naturalne, stąd z jednej strony – nasze cele dotyczące ograniczania emisji i śladu węglowego, a z drugiej – bardzo konkretne działania, takie jak właśnie wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Mamy nadzieję, że wkrótce zielona energia stanie się ogólnopolskim standardem

  Adam Targowski, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie CEE

  Centrum Południe: początek wrocławskiego city i business center

  Wrocławski kompleks biznesowy Centrum Południe to największa budowa firmy Skanska w stolicy Dolnego Śląska. Czytaj także: Wmurowano kamień węgielny pod Centrum Południe [ZDJĘCIA].

  W pięciu budynkach będzie 85 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz handlowo-usługowej . W sierpniu 2020 roku do dyspozycji najemców oddano dwa pierwsze budynki liczące łącznie ok. 28 000 mkw.

  To pierwsza inwestycja w stolicy Dolnego Śląska z wykorzystaniem zielonego betonu. Przy pierwszym etapie powstało ok. 1380 mkw. nawierzchni antysmogowej pomagającej neutralizować zanieczyszczenia emitowane przez samochody.

  Centrum Południe to także pierwszy biurowiec we Wrocławiu, który jest w trakcie uzyskiwania certyfikatu WELL. To system certyfikacji, który mierzy jakość powierzchni biurowej i weryfikuje ponad 100 cech budynku, biorąc pod uwagę jego wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne ludzi.

  Skanska/jr