wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Centrum Południe z prądem z farmy wiatrowej
Centrum Południe przy ul. Powstańców Śląskich
Centrum Południe przy ul. Powstańców Śląskich

Nowe biurowce przy ul. Powstańców Śląskich będą miały prąd z farmy wiatrowej z województwa opolskiego. To pierwsza wrocławska inwestycja, która będzie ubiegać się o certyfikat WELL Core&Shell.

Już wiadomo, że Centrum Południe, które firma Skanska buduje przy ul. Powstańców Śląskich będzie zasilane zieloną energią. Prąd będzie z oddalonej o ok. 60 km od Wrocławia farmy wiatrowej Pągów w województwie opolskim, należącej do ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o.

Energia wyprodukowana w ciągu dnia przez jeden wiatrak w Pągowie może zasilić 10 dni pracy (czyli działanie komputera, zużycie światła) 2 tysięcy pracowników Centrum Południe

Mateusz Madejski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o.

Jest to jedna z farm z najwyższymi wiatrakami w Polsce. Ich wysokość to 119 metrów, a rozpiętość łopat śmigła 112 metrów. W Pągowie pracuje 17 wiatraków, każdy o mocy 3 megawatów. Rocznie produkują one ponad 130 tys. MWh energii. Tyle wystarczy, aby przez cały rok zasilać ok. 100 tys. komputerów stacjonarnych.

  • Centrum Południe obecnie zużywa ok. 100 MWh energii miesięcznie.
  • By ją dostarczyć, wystarczy jedynie 5 dni pracy jednej turbiny. Natomiast żeby przez cały rok zasilać kompleks przy jego pełnym obłożeniu, cała farma – czyli 17 wiatraków – musi działać przez 8 dni.
  • Dzięki zrównoważonym rozwiązaniom Centrum Południe zużywa ok. 30% energii elektrycznej mniej niż inne budynki biurowe.

Energia wiatrowa w Centrum Południe

Dzięki wykorzystaniu energii wiatrowej wrocławski kompleks Skanska znacznie zmniejsza swój ślad węglowy. Obecnie Centrum Południe wytwarza w ciągu roku o 850 ton dwutlenku węgla mniej. W sytuacji pełnego wykorzystania przestrzeni biurowych będzie to aż 2100 ton. By pochłonąć taką ilość dwutlenku węgla, trzeba byłoby zasadzić aż 300 tys. drzew.

Centrum Południe w najlepszy sposób odzwierciedla nasze podejście do tworzenia zrównoważonych miejsc pracy. Staramy się zminimalizować nasz wpływ na środowisko naturalne, stąd z jednej strony – nasze cele dotyczące ograniczania emisji i śladu węglowego, a z drugiej – bardzo konkretne działania, takie jak właśnie wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Mamy nadzieję, że wkrótce zielona energia stanie się ogólnopolskim standardem

Adam Targowski, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie CEE

Centrum Południe: początek wrocławskiego city i business center

Wrocławski kompleks biznesowy Centrum Południe to największa budowa firmy Skanska w stolicy Dolnego Śląska. Czytaj także: Wmurowano kamień węgielny pod Centrum Południe [ZDJĘCIA].

W pięciu budynkach będzie 85 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz handlowo-usługowej . W sierpniu 2020 roku do dyspozycji najemców oddano dwa pierwsze budynki liczące łącznie ok. 28 000 mkw.

To pierwsza inwestycja w stolicy Dolnego Śląska z wykorzystaniem zielonego betonu. Przy pierwszym etapie powstało ok. 1380 mkw. nawierzchni antysmogowej pomagającej neutralizować zanieczyszczenia emitowane przez samochody.

Centrum Południe to także pierwszy biurowiec we Wrocławiu, który jest w trakcie uzyskiwania certyfikatu WELL. To system certyfikacji, który mierzy jakość powierzchni biurowej i weryfikuje ponad 100 cech budynku, biorąc pod uwagę jego wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne ludzi.

Skanska/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl