Już wiadomo, że Centrum Południe, które firma Skanska buduje przy ul. Powstańców Śląskich będzie zasilane zieloną energią. Prąd będzie z oddalonej o ok. 60 km od Wrocławia farmy wiatrowej Pągów w województwie opolskim, należącej do ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o.
Jest to jedna z farm z najwyższymi wiatrakami w Polsce. Ich wysokość to 119 metrów, a rozpiętość łopat śmigła 112 metrów. W Pągowie pracuje 17 wiatraków, każdy o mocy 3 megawatów. Rocznie produkują one ponad 130 tys. MWh energii. Tyle wystarczy, aby przez cały rok zasilać ok. 100 tys. komputerów stacjonarnych.
- Centrum Południe obecnie zużywa ok. 100 MWh energii miesięcznie.
- By ją dostarczyć, wystarczy jedynie 5 dni pracy jednej turbiny. Natomiast żeby przez cały rok zasilać kompleks przy jego pełnym obłożeniu, cała farma – czyli 17 wiatraków – musi działać przez 8 dni.
- Dzięki zrównoważonym rozwiązaniom Centrum Południe zużywa ok. 30% energii elektrycznej mniej niż inne budynki biurowe.
Energia wiatrowa w Centrum Południe
Dzięki wykorzystaniu energii wiatrowej wrocławski kompleks Skanska znacznie zmniejsza swój ślad węglowy. Obecnie Centrum Południe wytwarza w ciągu roku o 850 ton dwutlenku węgla mniej. W sytuacji pełnego wykorzystania przestrzeni biurowych będzie to aż 2100 ton. By pochłonąć taką ilość dwutlenku węgla, trzeba byłoby zasadzić aż 300 tys. drzew.
Centrum Południe: początek wrocławskiego city i business center
Wrocławski kompleks biznesowy Centrum Południe to największa budowa firmy Skanska w stolicy Dolnego Śląska. Czytaj także: Wmurowano kamień węgielny pod Centrum Południe [ZDJĘCIA].
W pięciu budynkach będzie 85 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz handlowo-usługowej . W sierpniu 2020 roku do dyspozycji najemców oddano dwa pierwsze budynki liczące łącznie ok. 28 000 mkw.
To pierwsza inwestycja w stolicy Dolnego Śląska z wykorzystaniem zielonego betonu. Przy pierwszym etapie powstało ok. 1380 mkw. nawierzchni antysmogowej pomagającej neutralizować zanieczyszczenia emitowane przez samochody.
Centrum Południe to także pierwszy biurowiec we Wrocławiu, który jest w trakcie uzyskiwania certyfikatu WELL. To system certyfikacji, który mierzy jakość powierzchni biurowej i weryfikuje ponad 100 cech budynku, biorąc pod uwagę jego wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne ludzi.
Skanska/jr