wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wmurowano kamień węgielny pod Centrum Południe [ZDJĘCIA]
Centrum Południe - pierwszy etap źródło: inwestor
Centrum Południe - pierwszy etap

Za 52 mln euro Skanska wybuduje dwa biurowce wchodzące w skład Centrum Południe. Mają być gotowe w lipcu 2020 r. To początek wrocławskiego city i business center. W planach jest realizacja jeszcze 3 budynków, ale na razie nie wiadomo kiedy rozpoczną się kolejne etapy inwestycji. W całym kompleksie pracę znajdzie nawet 10 tys. osób.

Reklama

Przed wojną były tam rezydencje i kamienice bogatych wrocławian. W latach 80. chodziło się tam do cyrku, a w 1997 r. papież Jan Paweł II odprawił w tym miejscu mszę świętą na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Teraz, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Szczęśliwej, firma Skanska buduje Centrum Południe. 17 kwietnia br. symbolicznie wmurowano kamień węgielny.

– Cały kompleks docelowo będzie składał się z pięciu budynków o łącznej powierzchni ok. 85 tys. mkw. W ramach pierwszego etapu, który rozpoczął się w III kw. 2018 r., powstaną dwa biurowce (wyższy będzie miał 15 pięter), które zaoferują najemcom ponad 26 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni – mówi Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w spółce biurowej Skanska.

– Cieszę się, że ten obszar wraca do miasta. To początek wrocławskiego city i business center. Jest od dawna oczekiwane przez naszych przedsiębiorców i firmy które goszczą we Wrocławiu –podkreśla Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

17 kwietnia br. symbolicznie wmurowano kamień węgielny pod Centrum Południe, fot. Jarek Ratajczak

Jacek Barski, dyr. Departamentu Strategii i Rozwoju UM Wrocławia dodaje: – Jest to miejsce, na którego realizację czekaliśmy od bardzo dawna. Będziemy dumni, że te budynki i cały obszar staną się wizytówką miasta – zaznacza J. Barski.

Budują biurowiec 11 cm na godzinę 

Podczas budowy pierwszego etapu kompleksu zastosowano technikę tzw. ślizgu przy wykonywaniu trzonu biurowca. Dzięki specjalnej mieszance betonowej i platformie, która wznosiła się razem z obiektem, budowa toczyła się w tempie ok 11 centymetrów na godzinę, przez całą dobę. W ten sposób 14 pięter trzonu biurowca powstało w zaledwie 3 tygodnie.

17 kwietnia br. Centrum Południe, fot. Jarek Ratajczak

Konsultacje z mieszkańcami

Przy projekcie Centrum Południe, Skanska uwzględniła potrzeby lokalnej społeczności. Jeszcze przed startem pierwszego etapu inwestor przeprowadził konsultacje z mieszkańcami żeby wziąć pod uwagę ich wskazówki przy projektowaniu otoczenia inwestycji.

– Pierwszy raz we Wrocławiu konsultacje dotyczące inwestycji deweloperskiej odbyły się na tak wczesnym etapie realizacji projektu. Docelowo około 25% powierzchni działki zostanie zaprojektowane jako przestrzeń wspólna do relaksu i rekreacji. Mieszkańcy będą mogli skorzystać m.in. z nowej fontanny, kawiarni, uroków małej architektury oraz terenów zielonych – wylicza Mariusz Krzak.

wizualizacja: inwestor

Upamiętnią ul. Lwowską

W ramach inwestycji symbolicznie zostanie upamiętniona ul. Lwowska, która przed laty stanowiła jedną z wizytówek Wrocławia. Przy Centrum Południe Skanska postawi pamiątkową tablicę oraz stworzy ogólnodostępną przestrzeń z małą architekturą, zielenią i fontanną, będą także symboliczne tory tramwajowe.

Centrum Południe, to siódmy projekt biurowy Skanska w stolicy Dolnego Śląska i pierwszy w regionie, który otrzyma certyfikat WELL potwierdzający wysoką jakość środowiska pracy.

wizualizacja: inwestor

Centrum Południe – kluczowe fakty i liczby

  • Projekt będzie się składał z 5 budynków o całkowitej powierzchni najmu: ok. 85 000 mkw.
  • Budowa pierwszego etapu kompleksu Centrum Południe rozpoczęła się w Q3 2018 roku. Jej zakończenie zaplanowane jest na Q3 2020 roku
  • Dwa budynki powstające w ramach pierwszego etapu zaoferują najemcom ok. 26 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.
  • Generalnym wykonawcą kompleksu jest firma Skanska S.A.
  • Za projekt architektoniczny pierwszego i drugiego etapu kompleksu odpowiedzialna jest pracownia APA Wojciechowski.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl