wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rusza Centrum Południe: początek wrocławskiego city i business center

Firma Skanska poinformowała, że budowa pierwszego etapu wrocławskiego kompleksu Centrum Południe właśnie dobiegła końca. Biurowce otrzymały pozwolenie na użytkowanie. To początek wrocławskiego city i business center. W planach jest realizacja jeszcze 3 budynków. Pracę znajdzie nawet 10 tys. osób.

Reklama

Przed wojną były tam rezydencje i kamienice bogatych wrocławian. W latach 80. chodziło się tam do cyrku, a w 1997 r. papież Jan Paweł II odprawił w tym miejscu mszę świętą na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Teraz, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Szczęśliwej, firma Skanska buduje Centrum Południe. 17 kwietnia 2019 r. symbolicznie wmurowano kamień węgielny. W sierpniu 2020 r. pierwszy etap Centrum Południe, oddano do użytku – to dwa budynki oferujące 27 600 mkw. powierzchni biurowej i handlowo-usługowej.

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia jeszcze podczas rozpoczęcia budowy mówił, że cieszy się że ten obszar wraca do miasta. – To początek wrocławskiego city i business center. Jest od dawna oczekiwane przez naszych przedsiębiorców i firmy które goszczą we Wrocławiu –dodawał. Natomiast Jacek Barski, dyr. Departamentu Strategii i Rozwoju UM Wrocławia podkreślał, że te budynki i cały obszar staną się wizytówką miasta.

Inwestor Centrum Południe, firma Skanska z dumą podkreśla, że to ich największa inwestycja we Wrocławiu z docelową powierzchnią 85 000 mkw. w 5 budynkach.

źródło: inwestor

– Pierwszy etap złożony z 2 budynków został zrealizowany zgodnie z zakładanym harmonogramem i to pomimo utrudnień związanych Covid-19. W Centrum Południe stworzyliśmy innowacyjne i atrakcyjne przestrzenie nie tylko biurowe i handlowe, ale też wokół budynku, które w pełni odpowiadają na potrzeby najemców. Takie podejście do projektu przekłada się na wysokie zainteresowanie naszą inwestycją ze strony zarówno najemców, jak i funduszy inwestycyjnych – mówi Marek Stasieńko, regionalny dyrektor ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska.

Budowali biurowiec 11 cm na godzinę

Podczas budowy pierwszego etapu kompleksu zastosowano technikę tzw. ślizgu przy wykonywaniu trzonu biurowca. Dzięki specjalnej mieszance betonowej i platformie, która wznosiła się razem z obiektem, budowa toczyła się w tempie ok 11 centymetrów na godzinę, przez całą dobę. W ten sposób 14 pięter trzonu biurowca powstało w zaledwie 3 tygodnie.

17 kwietnia 2019 r. Centrum Południe, fot. Jarek Ratajczak

Pierwszy zielony beton we Wrocławiu

Skanska zaznacza, że Centrum Południe będzie pierwszą wrocławską inwestycją, w ramach której powstanie chodnik zbudowany z zielonego betonu. Skanska wspólnie z partnerami projektu: Górażdże Cement, Instytutem Geofizyki PAN, Politechniką Warszawską z powodzeniem przetestowała i zastosowała go w Warszawie, Krakowie oraz Gdańsku.

Dzięki promieniom słonecznym, na jego powierzchni dochodzi do redukcji niebezpiecznych dla zdrowia człowieka cząstek pochodzących z powietrza zanieczyszczonego smogiem – NOx. Rozkładane na neutralne związki azotu, wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby.

źródło: inwestor

Antysmogowy chodnik, realizowany przy pierwszym etapie projektu będzie miał w sumie 1380 mkw. To rozwiązanie będzie kontynuowane w trakcie kolejnych etapów inwestycji. W ciągu roku zneutralizuje zanieczyszczenia wytworzone przez samochód z silnikiem diesla, który w tym samym czasie przejechał ponad 26 000 km.

Inwestor podkreśla, że rozwiązania zastosowane w biurowcu pozwolą na ograniczenie zużycia wody, które będzie mniejsze o ponad połowę, zaś zużycie energii – o jedną trzecią. Dzięki projektowaniu budynków zgodnie z najwyższymi standardami i w oparciu o wytyczne certyfikatów środowiskowych, Centrum Południe zapewnia testowane, zawsze czyste powietrze, a także komfort termiczny i akustyczny potwierdzony pomiarami. 

źródło: inwestor

– W Skanska przywiązujemy dużą wagę do kwestii ochrony środowiska. Właśnie dlatego zobowiązaliśmy się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 50% w perspektywie najbliższych dziesięciu lat. Wykorzystanie zielonego betonu i innych przyjaznych środowisku rozwiązań wpisuje się w te założenia – mówi Anna Życińska-Wójcik, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska. – W Centrum Południe znajdą się też technologie pozwalające m.in. na ponowne wykorzystanie wody szarej i deszczowej. Dodatkowo, w trosce o zapewnienie najlepszego komfortu pracy, bryła budynku została zaprojektowana tak, aby 95% powierzchni było doświetlone światłem dziennym, a jego fasada mniej się nagrzewa – dodaje Anna Życińska-Wójcik.

Biurowiec zaawansowany technologicznie

Centrum Południe to również pierwszy biurowiec w stolicy Dolnego Śląska, który będzie ubiegać się o wymagający certyfikat WELL, przyznawany przez International WELL Building Institute (IWBI). To system certyfikacji, który mierząc jakość powierzchni biurowej, weryfikuje ponad 100 cech budynku, biorąc przy tym pod uwagę wpływ na zdrowie jego użytkowników.

źródło: inwestor

Kompleks będzie również wyposażony w system operacyjny Connected by Skanska. Dzięki niemu, pracownicy dostaną się do budynku bez konieczności używania tradycyjnych kart dostępu – wystarczy do tego smartfon. Z kolei wirtualna recepcja pozwoli na stworzenie zaproszenia dla gości, którzy dostaną się na spotkanie nie tracąc czasu na rejestrację w recepcji głównej.

Oni będą w Centrum Południe

Oddanie dwóch pierwszych budynków do użytku oznacza, że już niebawem będą się tam wprowadzać pierwsi najemcy m.in. AmRest, sennder, CH Robinson, Synergy Codes, Timocom czy Uniwersytet Coventry.

Czytaj także:

Centrum Południe – w liczbach:

  • Projekt będzie się składał z 5 budynków o całkowitej powierzchni najmu: ok. 85 000 mkw. GLA
  • Budowa pierwszego etapu kompleksu Centrum Południe rozpoczęła się w Q3 2018 roku. Jej zakończenie zaplanowane jest na Q3 2020 roku.
  • Dwa budynki powstające w ramach pierwszego etapu zaoferują najemcom ok. 26 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.
  • Deweloperem kompleksu jest Skanska Property Poland. Generalnym wykonawcą jest firma Skanska S.A.
  • Za projekt architektoniczny pierwszego i drugiego etapu kompleksu odpowiedzialna jest pracownia APA Wojciechowski.

Hossa na wrocławskim rynku biurowym

Wrocław – po Warszawie i Krakowie, jest trzecim największym rynkiem biurowym w kraju. Na koniec pierwszej połowy 2019 r. miasto zbliżyło się do 1,1 mln mkw. powierzchni biurowych. Atrakcyjność rynku przyciąga wielu pracowników z innych miejscowości, w wyniku czego aż 75% zatrudnionych w sektorze usług jest spoza miasta – tak wynika z analiz JLL, firmy doradczej zajmującej się nieruchomościami.

Czytaj także: 

W ubiegłym roku we Wrocławiu niemal co miesiąc otwierany był biurowiec.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl