wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 12°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocław: biznesowa atrakcyjność miasta i rynek biurowy w I kw. 2022. Raport Knight Frank

Jarek Ratajczak,
Wrocław z sukcesem przyciąga inwestorów www.wroclaw.pl
Wrocław z sukcesem przyciąga inwestorów

Dlaczego Wrocław jest atrakcyjnym miejscem dla centrów biznesowych (BPO/SSC) oraz firm planujących wejście na polski rynek? I ile kosztuje wynajęcie biura we Wrocławiu? – odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najnowszym raporcie międzynarodowego eksperta w zakresie doradztwa inwestycyjnego i nieruchomości.

Reklama

Wrocław drugim regionalnym rynkiem biurowym w Polsce

Na koniec marca 2022 r. Wrocław miał ponad 1,28 mln mkw. powierzchni biurowych, a to oznacza, że miasto nadal jest na drugim miejscu pod względem wielkości wśród rynków regionalnych w Polsce. Tak wynika z najnowszego raportu „Wrocław: atrakcyjność miasta i rynek biurowy w I kw. 2022 r.” opublikowanego przez londyńską spółkę Knight Frank – międzynarodowego eksperta w zakresie doradztwa na rynkach nieruchomości.

Galeria zdjęć

Raport dostępny jest w galerii zdjęć powyżej. Publikacja powstała we współpracy z Agencją. Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i firmą Michael Page.

Powierzchnia biurowa od początku roku powiększyła się o ponad 36 tys. mkw., w wyniku oddania do użytku projektu MidPoint 71 (Echo Investment), co stanowiło niecałe 15% wszystkich powierzchni oddanych w miastach regionalnych w I kw. 2022 roku.

Jeżeli deweloperzy dotrzymają terminów, wrocławski rynek biurowy do końca roku powiększy się o ponad 90 tys. mkw. W budowie bowiem znajduje się blisko 117 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 80 procent powinno zostać ukończone do końca roku
Anna Patrzyk-Sperzyńska, Associate Director, Knight Frank.

Nowe biurowce we Wrocławiu w 2022 r.: powierzchnia, lokalizacje

W 2022 r. we Wrocławiu w budowie jest 117 tys. mkw. biur, z których blisko 80% ma być gotowych do końca tego roku. Największymi inwestycjami pozostającymi w budowie są Centrum Południe II (20 tys. mkw., Skanska) oraz Infinity (22 tys. mkw., Avestus Real Estate).

Najwięcej biur w Polsce w I kw. 2022 wynajęto we Wrocławiu

W I kw. 2022 roku na wrocławskim rynku biurowym odnotowano dużo transakcji najmu. W porównaniu z początkiem poprzedniego roku, wynajęto blisko 38 400 mkw. (rok do roku, to wzrost o 85%). Jest to najlepszy wynik spośród miast regionalnych, który stanowi 25% całkowitego wolumenu transakcji zawartych w miastach regionalnych w I kw. 2022 roku.

Rynek biurowy we Wrocławiu: nowe umowy, pustostany

Największy udział, ponad 84%, stanowiły nowe umowy (z czego umowy pre-let to 19%), zaś renegocjacje to 13% transakcji. Współczynnik pustostanów we Wrocławiu jest jednym z wyższych notowanych w miastach regionalnych. Jednakże, dzięki wysokiemu popytowi obniżył się o 0,9 pp. kw/kw i wyniósł 15,8%, ale wciąż jest to poziom wyższy o 1,6 pp. w porównaniu z analogicznym kwartałem w 2021 roku.

Pozytywnym sygnałem zaobserwowanym w I kwartale 2022 roku w stolicy Dolnego Śląska jest wysoka aktywność najemców, której wynik był najlepszy spośród wszystkich miast regionalnych. Wolumen transakcji wyniósł 38 400 mkw., co było wzrostem o 85% w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Struktura umów najmu również wysyła pozytywny sygnał. Największy udział, ponad 84%, stanowiły nowe umowy (z czego umowy pre-let to 15%), zaś renegocjacje odpowiadały za 13% wolumenu transakcji
Katarzyna Bojar, Junior Consultant w dziale Badań Rynku Knight Frank.

Ceny najmu biur we Wrocławiu 2022 r.

Czynsze wywoławcze we Wrocławiu na koniec marca 2022 roku wahały się od 10 do 16 euro za 1 mkw. miesięcznie.

– W najbliższym czasie należy oczekiwać presji ze strony najemców na renegocjacje stawek czynszów i pakietów zachęt ze względu na dużą dostępność powierzchni biurowej. Z drugiej strony, rosnące koszty budowy (wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów pracy), a także wzrost kosztów obsługi kredytów budowlanych może skutecznie zahamować możliwości negocjacyjne inwestorów, zwłaszcza w nowych budynkach. We wszystkich projektach można natomiast oczekiwać wzrostu stawek eksploatacyjnych, z uwagi na postępujący wzrost cen usług oraz mediów – eksperci Knight Frank.

Wrocław atrakcyjnydla centrów BPO/SSC oraz firm planujących wejście na polski rynek

Nowe inwestycje na rynku nieruchomości poszerzają biurową ofertę we Wrocławiu. Autorzy raportu podkreślają, że ze względu na szeroką bazę uczelni wyższych gwarantujących dostęp do wykształconych pracowników Wrocław jest atrakcyjnym wyborem dla centrów BPO/SSC (Business Process Outsourcing i Shared Service Center czyli realizacja procesów biznesowych dla klientów korporacyjnych z całego świata) oraz firm planujących wejście na polski rynek.

Wrocław międzynarodowych rankingach biznesowych

Autorzy raportu podkreślają, że atrakcyjność inwestycyjna Wrocławia doceniana jest w międzynarodowych rankingach:

Urząd Miejski Wrocławia ma ulgi i preferencje dla inwestorów

Gmina Wrocław oferuje inwestorom zwolnienie z podatku od nieruchomości w związku z inwestycją w instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła, rekuperator, gruntowy wymiennik ciepła, kolektory słoneczne.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl