wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Zamki na Dolnym Śląsku. Poznaj ich historie. Sprawdź atrakcje podczas zwiedzania [MAPA]

Zamki na Dolnym Śląsku. Poznaj ich historie. Sprawdź atrakcje podczas zwiedzania [MAPA]

Przemysław Krzewiński,

Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu widok z lotu ptaka na Zamek Czocha pośród koron drzew. Sprawdź najpopularniejsze zamki na Dolnym Śląsku AdobeStock
Na zdjęciu widok z lotu ptaka na Zamek Czocha pośród koron drzew. Sprawdź najpopularniejsze zamki na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk jest pełen zabytków, które są przepełnione historią dziejów naszego regionu. Na terenie województwa możemy znaleźć wiele zamków, które ostały się do dzisiaj. Niektóre z nich przetrwały tylko dzięki ciężkiej pracy wielu ludzi, którzy nie mogli pozwolić, aby tak wielkie świadectwo historii upadło i obróciło się w ruinę. W tym artykule sprawdzicie najpopularniejsze zamki na Dolnym Śląsku oraz poznacie ich historię.

Reklama

Ile jest zamków na Dolnym Śląsku?

Według raportu o stanie zachowania zabytków nieruchomych z 2017 roku na Dolnym Śląsku znajdziemy aż 93 zamki i pałace. Z raportu dowiemy się również, że w całej Polsce jest ich 402, a sam Dolny Śląsk zajmuje pierwsze miejsce w tym rankingu. Sprawozdanie obejmuje w pełni funkcjonalne zamki, jak również dobrze zachowane ruiny czy ledwie pozostałości po dawnych wielkich budowlach.

Europejski Szlak Zamków i Pałaców

Dolnośląska Organizacja Turystyczna w ramach projektu CERTESS wybrała najciekawsze oraz najlepiej zachowane zamki na Dolnym Śląsku i włączyła je do Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców. Zabawa polega na przebyciu całego szlaku i zebraniu pieczątek na specjalnej mapie, którą można znaleźć tutaj. Budowle, które dostąpiły tego zaszczytu to między innymi:

 • Zamek Bolków,
 • Zamek Chojnik,
 • Zamek Czocha,
 • Zamek Grodno,
 • Zamek Grodziec,
 • Zamek Kliczków,
 • Zamek Książ,
 • Zamek Książąt Głogowskich,
 • Zamek Książęcy w Oleśnicy,
 • Zamek Książęcy w Ząbkowicach Śląskich,
 • Zamek Leśnica,
 • Zamek Międzylesie,
 • Zamek Sarny,
 • Zamek Świny,
 • Zamek Topacz,
 • Zamek w Roztoce,
 • Zamek Wleń.

Poza nimi do szlaku włączono również 6 pałaców Dolnego Śląska, czyli pałac Kamieniec, Krobielowice, Łomnica, Pakoszów, Wojanów oraz pałac w Kamieńcu Ząbkowickim.

Najpopularniejsze zamki na Dolnym Śląsku

Jeśli zastanawiacie się nad tym, do którego z nich wybrać się w pierwszej kolejności to nasza lista zawierająca 5 najpopularniejszych zamków na Dolnym Śląsku powinna wam pomóc. Dzięki niej poznacie ich historie, a na samym końcu dowiecie się jak dostać się do każdego z nich, podróżując z Wrocławia. Sprawdźcie również naszą galerie zdjęć.

Zamek Czocha

Jeden z najbardziej charakterystycznych zamków w Polsce został wybudowany na zlecenie Piastów Śląskich lub czeskiego władcy Wacława I w 1247 roku na pograniczu śląsko-łużyckim. Zdobi on krajobraz miejscowości Sucha oraz zalewu Leśniańskiego. Ze względu na swoje położenie często zmieniał właściciela. Przez wieki przechodził z rąk do rąk władców polskich, czeskich i niemieckich.

Na początku XX wieku odrestaurowany po pożarze, który strawił go ponad 100 lat wcześniej. Po II wojnie światowej został rozgrabiony przez Rosjan i pozostawiony do wyniszczenia. Od 1952 roku był obiektem wojskowym, a od 1996 roku jest udostępniony dla zwiedzających oraz na bieżąco remontowany.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu widok na Zamek Czocha ukryty pośród drzew AdobeStock
Na zdjęciu widok na Zamek Czocha ukryty pośród drzew

Podczas zwiedzania Zamku Czocha odwiedzający będą mogli zobaczyć salę rycerską, salę marmurową z kominkiem skrywającym mroczną tajemnicę, wystawę sprzętu wojskowego oraz skarbów odnalezionych podczas remontu w 2015 roku. Poza tym zwiedzający wejdą do zamkowego skarbca, biblioteki, sali portretowej, komnaty książęcej i sypialnej oraz na wieżę widokową, z której widać panoramę regionu.

Zamek Książ

Zamek w Wałbrzychu to trzeci największy obiekt tego typu w Polsce, zaraz po Malborku i Krakowie. Jego budowa została ukończona w 1292 roku na zlecenie księcia Bolka I Surowego. Tak jak wiele zamków, ten również był bardzo ważnym strategicznym punktem dla ówczesnych władców. Otrzymał on przydomek „klucz do Śląska”, a sam Bolko stał się „panem na Książu”.

W trakcie II wojny światowej został przekształcony przez Niemców na jedną z kwater Adolfa Hitlera. Podczas prowadzonej przez nich przebudowy wiele z pomieszczeń zostało zniszczonych, a pod samym zamkiem wydrążono sieć podziemnych tuneli i schronów. Do dzisiaj nie wiadomo, w jakim celu powstał podziemny kompleks. Według historyków mógł on służyć jako fabryka broni i amunicji, skarbiec cennych przedmiotów i tajnych dokumentów albo miejsce badań nad bronią atomową.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu widok na Zamek Książ w Wałbrzychu Shutterstock
Na zdjęciu widok na Zamek Książ w Wałbrzychu

W trakcie zwiedzania Zamku Książ turyści mogą poznać pełną historię tego zamku oraz zwiedzić sale reprezentacyjne. Trasa zwiedzania przechodzi przez pomieszczenia przebudowane w trakcie II wojny światowej. Zwiedzający mogą zobaczyć również hol myśliwski, sale rycerską, sale Konrada oraz powojenne podziemia., palmiarnie, tarasy z ogrodami i wiele więcej.

Zamek Grodziec

Pierwsze wzmianki o zamku położonym prawie 400 metrów nad poziomem morza pochodzą z 1155 roku. Dawniej był to gród obronny Bobrzan - niewielkiego plemienia zachodniosłowiańskiego - i to właśnie na jego miejscu powstał Zamek Grodziec, którego pierwszym właścicielem był książę Bolesław I Wysoki. Przez wieki odpierał wiele ataków, aż w końcu podczas wojny husyckiej na początku XV wieku został zdobyty i splądrowany.

Został odrestaurowany przez księcia Fryderyka I w latach 1522-1524, aby podczas wojny 30-letniej w 1633 roku paść ponownie ofiarą działań militarnych. Strawiony przez pożar zaczął popadać w ruinę aż do początku XIX, kiedy został odbudowany. Po II wojnie światowej został ograbiony przez Rosjan i pozostawiony do wyniszczenia. Na szczęście w 1959 roku ruszono z pracami zabezpieczającymi, dzięki czemu dzisiaj można podziwiać tą średniowieczną warownie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu widok z lotu ptaka na Zamek Grodziec AdobeStock
Na zdjęciu widok z lotu ptaka na Zamek Grodziec

Dla zwiedzających udostępniony został cały zamek wraz z jego krużgankami oraz murami. Turyści mogą swobodnie przechadzać się między jego murami oraz w salach, które udało się odrestaurować. Obok przechodzi również szlak turystyczny.

Zamek Chojnik

Murowany zamek został wzniesiony na górze Chojnik, dzięki czemu budowla znajduję się aż 627 metrów nad poziomem morza i góruje na tle Jeleniej Góry. Warownia została wybudowana na zlecenie księcia Bolko II Małego około 1364 roku. Od południowo-wschodniej strony znajdziemy 150-metrowe urwisko, które opada do Piekielnej Doliny. Po rządach księcia, obiekt trafił do śląskiego rodu Schaffgotschów.

Przez lata był rozbudowywany, niestety 31 sierpnia 1675 roku uderzył w niego piorun co spowodowało wybuch pożaru. Zamku nie udało się odratować i od tego czasu popadał w ruinę. Dopiero na początku XIX wieku stał się atrakcją turystyczną i został z lekka odresturowany. Powstała w nim gospoda i schronisko turystyczne. Przetrwał II wojnę światową w niezmienionym stanie i został ponownie otwarty dla zwiedzających tuż po niej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu widok z lotu ptaka na Zamek Chojnik AdobeStock
Na zdjęciu widok z lotu ptaka na Zamek Chojnik

Aby dostać się do zamku, trzeba najpierw pokonać szlak turystyczny i wspiąć się na górę. Na trasie znajdziecie wiele przyrodniczych atrakcji. Gdy już dotrzecie do celu, będziecie mogli zwiedzić bardzo dobrze zachowane ruiny. Najciekawszym miejscem jest zamkowa wieża, z której zobaczycie panoramę całego regionu.

Zamek Bolków

Wybudowany w latach 1277-1293 z rozkazu księcia Bolesława II Rogatki zamek, góruje nad Bolkowem i przez swoje pierwsze 100 lat był skarbcem księcia Bolko II Małego. Każdy z władców dodawał kolejne fragmenty fortecy. Warownia była rozbudowywana tak często, jak była oblegana, ponieważ została wybudowana w bardzo strategicznym punkcie, w którym można było kontrolować przejścia z Czech na Śląsk.

Podczas wojny 30-letniej budowla została ostrzelany przez Szwedów. Padło wtedy ponad 1800 strzałów z dział artyleryjskich, a zamek znacząco ucierpiał. W XIX wieku forteca zaczęła popadać w ruinę, a część murów rozebrano w celu przebudowy okolicznych dróg. Prace zabezpieczające warownie ruszyły na dobre w 1994 roku i trwają do dziś.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu widok z lotu ptaka na Zamek Bolków AdobeStock
Na zdjęciu widok z lotu ptaka na Zamek Bolków

Dla zwiedzających udostępniono dziedziniec za murami, same mury zamkowe oraz wieżę, z której obejrzycie panoramę miasta i regionu. Poza tym znajduje się tutaj również muzeum z wystawą „VIII wieków historii”, poznacie na niej dzieje Bolkowa oraz okolicznych terenów i samego zamku.

Mapa zamków na Dolnym Śląsku

Poniżej znajdziecie mapę, na której sprawdzicie dokładną lokalizacje każdego z wyżej wymienionych zamków na Dolnym Śląsku. Czy uda wam się odwiedzić wszystkie z nich?

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl