Kino organowe w NFM – na początek wojenny hit z 1925
Trwający ponad 150 minut seans inaugurujący tegoroczny cykl Kina organowego w piątek 26 lipca o 19.30 i jest to zarazem wydarzenie towarzyszące festiwalowi Nowe Horyzonty.
A widzowie obejrzą „Wielką paradę” w reżyserii Kinga Vidora (twórcy m.in. „Pojedynku w słońcu”, czy amerykańskiej ekranizacji „Wojny i pokoju”), jeden z największych komercyjnych hitów hollywoodzkich złotej ery (przebił go dopiero już dźwiękowy przebój „Przeminęło z wiatrem”).
Śledzimy historię wojenną i to widzianą oczami Jamesa, młodego amerykańskiego żołnierza, który zaciąga się do wojska pod wpływem patriotycznej atmosfery i presji ze strony ojca. Kiedy trafia na front do Francji staje się jasne, że wzniosłe ideały i odwaga to za mało, aby przeżyć. Jest i jasna strona wojny, bo bohater poznaje wyjątkową kobietę Melisande.
W rolach głównych wystąpili John Gilbert i Renée Adorée, francuska aktorka (zaczęła potem robić w Ameryce karierę, ale przerwała ją przedwczesna śmierć w 1933 roku).
Wprowadzenie do filmu wygłosi Rafał Jęczmyk, zaś improwizował będzie na organach Tomasz Orlow, organista, pedagog, organolog i organmistrz, pedagog Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Kino organowe w NFM – Charlie Chaplin w meloniku
Już w piątek 9 sierpnia, także o 19.30 kolejne Kino organowe. Tym razem z wyjątkowo wyczekiwanym repertuarem, bo obejrzymy trwające łącznie 75 minut trzy krótkometrażowe komedie stworzone przez Charlie'ego Chaplina, w których Brytyjczyk zagrał główną rolę odziany m.in. w charakterystyczny melonik na głowie i laseczkę w dłoni.
„Imigrant” to historia pokazująca, jak Europejczycy, przypływający do Stanów, radzili sobie za oceanem. W „Lichwiarzu” Chaplin gra sprytnego właściciela lombardu. „Charlie ucieka” jest opowieścią o więźniu, który zbiegł z zakładu karnego.
Do filmów Chaplina improwizowała będzie wyjątkowa organistka, absolwentka moskiewskiego konserwatorium Anna Vavilkina, która gra regularnie w 100-letnim berlińskim kinie Babylon. Działają tam jeszcze jedyne organy kinowe, jakie niegdyś zamontowano specjalnie dla sali projekcyjnej tego kina.
Kino organowe w NFM – Hitchcock w wersji niemej
Alfred Hitchcock zaczynał karierę od filmów niemych, a jego „Lokatora” z 1926 roku obejrzymy w piątek 23 sierpnia o 19.30. Trwający ponad 90 minut film jest zapowiedzią przyszłych hitów króla suspensu.
Śledzimy historię gospodyni (June Tripp) podejrzewającej swojego lokatora (w tej roli Ivor Novello, znany kompozytor musicali) o bycie seryjnym mordercą.
Film otwiera słynna scena kobiecego krzyku, a w obrazie Hitcha nie zabraknie i londyńskiej mgły i zbliżeń kamery na blade twarze, tym bardziej przerażające, że nie wiemy, kto zabija, a inspiracją była historia osławionego Kuby Rozpruwacza.
Na organach improwizował będzie do filmu Tomasz Głuchowski, organista wrocławskiego kościoła dominikanów, pedagog Akademii Muzycznej im. karola Lipińskiego i twórca programu Kina organowego oraz towarzyszący mu na scenie DJ Michał Macewicz.
Kino organowe – bilety, zniżki dla bywalców Festiwalu Nowe Horyzonty
Bilety na Kino organowe kosztują 10-75 zł. Kupimy je przez stronę NFM lub w kasie NFM.
Osoby posiadające karnety i akredytacje na pokazy 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty po ich okazaniu lub przedstawieniu dowodu zakupu są uprawnione do zniżki w wysokości 20% na dwa bilety na każde z wydarzeń organizowanych w ramach Kina Organowego NFM.
Promocja jest dostępna w Kasie NFM do wyczerpania puli objętych nią miejsc.