wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Zamek w Leśnicy w remoncie (ZDJĘCIA)

Do końca przebudowy tarasów i piwnic reprezentacyjnego pałacu leśnickiego, który mimo remontu pozostaje otwarty, zostały trzy miesiące. Inwestycja warta niecałe 5 milionów złotych przebiega zgodnie z planem. Jak wyglądają prace we wrześniu i październiku?

Reklama

Po czterech miesiącach od początku remontu pałacu na osiedlu Leśnica (pl. Świętojański 1) zajrzeliśmy tam z aparatem, żeby pokazać na zdjęciach postęp prac, które powinny skończyć się na początku stycznia 2025 roku. Zdjęcia są z września i października.

Inwestycja, koordynowana przez ZIM, polega na remoncie oraz przebudowie tarasów, piwnic i kanalizacji deszczowej. Prowadzone są prace konserwatorskie m.in. oczyszczanie i uzupełnianie piaskowych części balustrady, wymiana tynków na ścianach i sklepieniach w pomieszczeniach podziemnych. Koszt całkowity to 4,9 miliona złotych.

Aktualnie w części tarasów przygotowujemy już nowy strop, równolegle rozbieramy pozostałe warstwy posadzek i zasypek na sklepieniach ceglanych. Firma wykonawcza przygotowuje się do naprawy sklepień i założenia nowych izolacji. Z kolei przy budynku tarasów ciężki sprzęt prowadzi prace związane z budową kanalizacji deszczowej. Dodatkowo zajmujemy się balustradą.
Tomasz Jankowski z Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu

Budynek nie jest zamknięty podczas remontu i można go odwiedzać.

9 wieków historii rezydencji

Pierwszy zamek w Leśnicy powstał prawdopodobnie w 1132 roku. Na kartach niespełna 900-letniej historii zapisane są nazwiska zmieniających się właścicieli, najmowanych przez nich architektów i budowniczych, za sprawą których rezydencja zmieniała swoje oblicze. Każdy nadawał jej cechy znamienne dla danej epoki w trakcie odbudowywania, przebudowywania lub remontowania, zarówno bryły, jak i wnętrz.

Dopiero w wieku XVIII, gdy dwór przekształcono w rezydencję barokową, elewacje nabrały spójnego wyglądu, głównie za sprawą wprowadzenia pilastrów porządku wielkiego. W tym samym czasie narożne wieże otrzymały wysokie hełmy. Właścicielami byli wtedy krzyżowcy z czerwoną gwiazdą. Zarówno pilastry, stojące na cokole parteru i ciągnące się przez dwie kondygnacje, jak i strzeliste hełmy, są elementami charakterystycznymi do dziś.

Pałac spłonął w 1953 roku. Początkowo nie było mowy o jego odbudowie, wręcz przeciwnie – pojawił się wniosek o wyburzenie ruiny. Zgody na to nie wyraził jednak ówczesny konserwator miejski – dr Olgierd Czerner. Po kilku latach od katastrofy obiekt został zabezpieczony, a architekci Ludwik Grzybacz i Stefan Muller opracowali projekt rekonstrukcji i adaptacji na potrzeby domu kultury. W czasie odbudowy wnętrz nie odtworzono. Prace zakończono w 1963 roku.

W kolejnych dekadach zaadaptowano na cele kulturalne i społeczne wnętrza bastei i kazamat. Elewacje wyremontowano w latach 1995 i 2008. Obecnie pałac leśnicki jest siedzibą Ośrodka Postaw Twórczych Zamek (OPT Zamek).

Jest zabytkiem od 1962 roku. Więcej o jego wielowątkowej historii przeczytacie tutaj.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama