4. Zamek w Leśnicy, perełka wrocławskiej architektury, będzie wyremontowany

Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na remont tarasów i piwnic zamku, w którym dziś działa Ośrodek Postaw Twórczych Zamek. Dodatkowo przebudowana zostanie też instalacja kanalizacji deszczowej. Przetarg ma zostać ogłoszony w ciągu kilku tygodni.

Wpisany do rejestru zabytków obiekt, który jest zlokalizowany na terenie historycznego układu urbanistycznego dawnego miasta Leśnicy, wymaga prac remontowych.

- Stan techniczny tarasów jest zły. Posiadają one liczne uszkodzenia i pęknięcia nawierzchni z płyt granitowych, stwierdzono również niewłaściwą dylatację posadzek, uszkodzona jest też izolacja przeciwwilgociowa, a sama posadzka tarasów jest bardzo śliska. Nieszczelności bardzo źle wpływają na część piwniczną i kazamaty – informuje Tomasz Jankowski z ZIM.

Zamek w Leśnicy - co będzie wyremontowane?

W ramach inwestycji planowana jest m.in.

• wymiana stropów żelbetowych, w północnej oraz północno-wschodniej części kazamat na nowe,
  • przebudowa systemu odwodnienia tarasów oraz odprowadzania wód opadowych z poziomu dachu na powierzchniowe,
  • wymiana posadzki tarasów wraz ze wszystkimi warstwami podłoża,
  • oczyszczenie konserwatorskie i uzupełnienie piaskowcowych nakryw muru balustradowego,
  • wymiana tynków muru balustradowego
  • naprawa zarysowań wraz z malowaniem, kotwienie i uzupełnienie spękań/zarysowań muru balustradowego wraz z wykonaniem dylatacji.

Jeśli chodzi o kanalizację to konieczne będą prace związane jej wymianą, oraz wymianą studni i wpustów.

Z kolei w kazamatach planowana jest wymiana tynków wewnętrznych w pomieszczeniach piwnic traktu południowego (pod wejściem głównym) - na ścianach i sklepieniach wraz z malowaniem oraz pracami elektrycznymi (instalacja oświetleniowa, oświetlenia awaryjnego i systemu sygnalizacji pożaru – odtworzenie po wcześniejszym demontażu).

Po remoncie będą odzyskane podziemia...

- Decyzja o finansowaniu remontu tarasów i wymiany kanalizacji deszczowej w zamku to świetna wiadomość. Załoga zamku jest wdzięczna wszystkim osobom, które do tego przyłożyły rękę. Zaplanowane prace zatrzymają degradację obiektu spowodowaną zalewaniem piwnic, a przede wszystkim przywrócą do użytku przestrzeń tarasów, która będzie miejscem różnorodnych wydarzeń i aktywności artystycznych, kulturalnych, animacyjnych i społecznych - mówi Paweł Kamiński, dyrektor OPT Zamek i dodaje:

- Remont sprawi również, że odzyskamy przestrzeń podziemi. Jednak będzie ona wymagała poważnych nakładów na zagospodarowanie i wyposażenie. Liczymy na to, że w kolejnych latach zamek i doczeka się kompleksowej rewitalizacji. To historycznie, ale i aktualnie najważniejsze miejsce w Leśnicy, które cieszy się wielkim sentymentem mieszkańców.

Remont zamku - ile potrwa?

Zarząd Inwestycji Miejskich szacuje, że prace potrwają około 8 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą prac. W czasie prac dostęp do zamku będzie utrudniony. Będzie to oznaczało konieczność zmian w organizacji pracy w zamku oraz innego sposobu organizacji wydarzeń.

Ostateczny koszt robót, będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu na wykonanie prac. ZIM stara się również o pozyskanie zewnętrznego finansowania na realizację prac.

O inwestycjach w Leśnicy przeczytasz TUTAJ - KLIKNIJ!

Źródło: materiały prasowe