4. Poznajcie zakamarki Zamku Leśnickiego
W tle: zamek w Leśnicy, w kółku: rzeźba i obrazy otulone pajęczą siecią fot. Oleksandr Poliakovsky
W tle: zamek w Leśnicy, w kółku: rzeźba i obrazy otulone pajęczą siecią

Zamek w Leśnicy – kiedyś rezydencja książęca, a dziś Ośrodek Postaw Twórczych Zamek, który zaprasza mieszkańców na tematyczne potańcówki, koncerty, warsztaty rodzinne czy nocne oprowadzanie z przewodnikiem. Nasz fotoreporter wybrał się na spacer po jego wnętrzach i zrobił dla Was zdjęcia miejsc, które nie są dostępne zwiedzającym. Musicie je zobaczyć!

Zamek Leśnicki – kiedyś i dziś

Zamek w Leśnicy powstał najprawdopodobniej już w 1132 roku. Na przestrzeni swoich blisko 900-letnich dziejów gościł licznych przedstawicieli rodów królewskich, książęcych, a także osobistości znanych z historii. Obok ważnych dla dziejów Śląska i Polski postaci Bolesława Wysokiego, Henryka Brodatego i jego żony Jadwigi, Henryka Pobożnego, przebywał w tym miejscu również w 1348 r. król czeski i niemiecki – Karol IV, w 1563 r. Maksymilian II, a w roku 1611 Maciej II. Przez te wszystkie lata był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Więcej ciekawostek o jego historii przeczytacie tutaj.

Obecnie mieści się tutaj Ośrodek Postaw Twórczych Zamek, gdzie odbywają się przeróżne wydarzenia kulturalne dla mieszkańców miasta. Wśród nich m.in. tematyczne potańcówki, spektakle, wernisaże, koncerty czy warsztaty – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Są też wieczory planszówkowe, na które można przyjść bezpłatnie. Harmonogram marcowych wydarzeń przeczytacie na stronie OPT Zamek.

To również popularne miejsce na organizacje imprez plenerowych. W zeszłym roku na terenie zamku odbyły się Dni Fantastyki, czyli oszałamiające przebrania, dużo radości i wspólnej zabawy, która trwała aż 5 dni.

Poznajcie nieznane zakamarki Zamku Leśnickiego

Nasz fotoreporter wybrał się do Zamku Leśnickiego i zrobił zdjęcia jego zakamarków. Był dosłownie wszędzie! Macie więc okazję, aby zobaczyć niedostępne na co dzień miejsca. Wśród nich m.in. strych, poddasze czy pomieszczenie, w którym znajdują się stare projektory kinowe i przewijarki do filmów.

Nie brakuje też oczywiście nowoczesnych i klimatycznych wnętrz, takich jak sale warsztatowe czy sekretariat pełen książek.

Więcej zdjęć zobaczycie w naszej galerii!