wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Politechnika Wrocławska zgłosiła się do ocenienia stanu technicznego Trzonolinowca

Trzonolinowiec, modernistyczny budynek mieszkalny pod adresem ul. Kościuszki 72, jest na tapecie od kilku tygodni. Pod koniec lipca nadeszła ekspertyza zalecająca ewakuację mieszkańców, zabezpieczenie terenu i przygotowanie planu naprawy lub rozbiórki.  

Wiarygodność dokumentu zakwestionował powiatowy inspektor nadzoru budowlanego – Przemysław Samocki. Stwierdził, że brakuje w nim obliczeń i danych oraz oceny rzeczywistego stanu elementów konstrukcyjnych, zwłaszcza żelaznych lin, za pomocą których stropy są powieszone do trzonu budowli. Inspektor nakazał ponowną kontrolę stanu technicznego i wykonanie rzetelnej ekspertyzy.

Do zadania, jako jedyni, zgłosili się eksperci z Politechniki Wrocławskiej. — Prace ma poprowadzić zespół naukowców m.in. z wydziału budownictwa lądowego i wodnego — informuje Michał Ciepielski z PWr. — Obecnie trwają negocjacje w tej sprawie, dlatego o szczegółach będziemy mogli powiedzieć dopiero po ich zakończeniu — dodaje.

Warunki, zakres i cenę ustala z uczelnią wspólnota mieszkaniowa przy wsparciu pracowników spółki Zarządca. Jej prezes, Sławomir Łata, mówi nam w poniedziałek, że rozmowy powinny skończyć się w tym tygodniu. — Na pewno chcemy tę sprawę załatwić jak najszybciej — zapewnia prezes, który przewiduje, że wykonanie ekspertyzy potrwa kilkanaście tygodni. — Generalnie ma ona ocenić stan techniczny i ustalić dalsze działania związane z funkcjonowaniem budynku — informuje.

Trzonolinowiec ma 11 pięter. Na każdym są 4 mieszkania. Ćwierć wszystkich należy do miasta. Jako współwłaściciel wpisało budynek do gminnej ewidencji zabytków oraz obiecało lokale zastępcze na wypadek nakazu wyprowadzki z Trzonolinowca. Ponadto u konserwatora wojewódzkiego jest wniosek, złożony przez lokatorów, o jego umieszczenie w krajowym rejestrze zabytków. Takie wpisy chronią obiekty przed nadmierną ingerencją w ich formę.

Nowatorska i eksperymentalna konstrukcja

Budowa Trzonolinowca zakończyła się w roku 1967 według projektu Jacka Burzyńskiego. Autorem konstrukcji, określanej w literaturze jako nowatorskiej i eksperymentalnej, jest Andrzej Skorupa. Osią pionową obiektu jest centralnie usytuowany trzon, do którego podwieszono na linach z żelaza stropy poszczególnych poziomów. Montowano je wcześniej na ziemi, a następnie unoszono za pomocą hydraulicznych podnośników (zaprojektowanych przez Jerzego Tenidowskiego). Do budowy wykorzystano żelbetowe części prefabrykowane.

Trzon mieści klatkę schodową i szyb windy, wejście zostało poprzedzone szeroką platformą otoczoną niskimi gazonami na ażurowych podstawach. W domu zastosowano niestandardowe instalacje (ogrzewanie sufitowo-podłogowe) oraz prefabrykowane  ściany osłonowe z okładziną z tworzyw sztucznych. Elewacje skomponowano z naprzemiennie ułożonych pasów przeszkleń i pełnych ścian podokiennych.
Michał Duda w Leksykonie architektury Wrocławia

W 1974 roku, czyli siedem lat po zakończeniu budowy, zapadła decyzja o przebudowie, ponieważ obiekt stracił na sztywności. Żelazne liny obudowano betonem, wymieniono ściany działowe i okładziny elewacji, zmieniając przy okazji ich kompozycję. Część okien, które w pierwszej wersji tworzyły ciągłe pasy, zastąpiono ścianami, co zaburzyło rytm kompozycyjny elewacji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama