wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:49

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. NAJ, NAJ, NAJ we Wrocławiu! W tym nasze miasto jest najlepsze (REKORDY)

To we Wrocławiu padł Gitarowy Rekord Świata, to tutaj znajduje się najwyższy most w kraju, trzeci pod względem wielkości rynek w Polsce i największe zoo. Jest też najstarsza piwiarnia w Europie i oczywiście najwięcej krasnali. W czym jeszcze Wrocław jest „naj”?

Reklama

Wrocław ma na swoim koncie różne rekordy. To tutaj słynny pływak Marek Petrusewicz pobił rekord świata na dystansie 100 m (w 1953 i 1954 roku). To tutaj mieszka najbardziej wytatuowana Polka  53-letnia Adrianna Eisenbach, znana z programu „Królowe życia” (ponad 96 proc. ciała w tatuażach  rekord Guinnessa).

W tym zestawieniu skupiliśmy się jednak nie na indywidualnych osiągnięciach, tylko na obiektach i wydarzeniach związanych z miastem. Zaczęliśmy natomiast od liczby mieszkańców.

Zobacz w galerii najciekawsze rekordy i osiągnięcia Wrocławia. Kliknij w przycisk:

Wrocław  trzecie największe miasto w Polsce

Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno wyniki Narodowego Spisu Powszechnego, który odbył się w 2021 roku.

Według zgromadzonych w nim danych, Wrocław jest trzecim największym miastem w Polsce z 673 tysiącami mieszkańców. Z tym wynikiem z czwartej pozycji wskoczył na podium i wyprzedził Łódź (670,6 tysiąca mieszkańców), a przed nim plasują się Warszawa (1,86 miliona) i Kraków (800 tysięcy).

Najwyższy most w kraju – Most Rędziński

Most, którego budowa zakończyła się w 2011 roku, jest prawdziwym rekordzistą. Po pierwsze, to najwyższy most w Polsce  ma 122 m.

Jest też najdłuższym żelbetowym mostem podwieszonym w kraju (część podwieszona – 512 m) oraz najdłuższym mostem podwieszonym na jednym pylonie. Posiada też najdłuższe przęsło żelbetowe w Polsce – 256 m i jest największym powierzchniowo mostem żelbetowym na świecie (70 000 m kw.).

Konstrukcja przeprawy nad Odrą zawieszona jest za pomocą 160 want o łącznej długości 25 km.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Most Rędziński jest najwyższym mostem w kraju i spektakularnie wygląda, nie tylko z lotu ptaka Janusz Krzeszowski
Most Rędziński jest najwyższym mostem w kraju i spektakularnie wygląda, nie tylko z lotu ptaka

Największe rynki w Polsce – Wrocław w czołówce

To, że mamy we Wrocławiu jeden z najpiękniejszych rynków w kraju, nie ulega wątpliwości. Przy okazji znalazł się on również na podium, jeżeli chodzi o powierzchnię.

Wrocławski Rynek, zajmujący ok. 3,8 ha (207 m x 172), znajduje się na trzecim miejscu w kraju wśród miejskich centralnych placów. Co ciekawe, pierwsze miejsce wcale nie należy do Krakowa (powierzchnia ok. 4 h), tylko do Olecka w województwie warmińsko-mazurskim (aż 64,28 h).

W tym zestawieniu warto też wspomnieć rynek w Latowiczu na Mazowszu, znany z serialu „Ranczo”, który jest największym rynkiem wiejskim (4 h).

Jeden z najstarszych i największych ratuszy 

Rynek we Wrocławiu został wytyczony najpóźniej w 1242 roku i z pewnością jest jednym z najstarszych w kraju. Dla przykładu ten krakowski datowany jest na 1257 rok.

Mamy też jeden z najstarszych, największych i najlepiej zachowanych ratuszy w Polsce (powstał pod koniec XIII w.). Na wysokiej wieży znajduje się jeden z najstarszych w Polsce zegarów wieżowych (z 1368 roku). Co ciekawe, przed 1945 r. Wrocław miał ich ponad 100 i były chlubą miasta.

Piwnica Świdnicka– najstarsza piwiarnia w kraju

We wrocławskim Rynku znajduje się także najstarsza restauracja-piwiarnia w kraju, a może nawet w Europie.

Mowa o niedawno otwartej po remoncie Piwnicy Świdnickiej, która powstała w 1273 roku, w podziemiach ratusza. W 1303 r. po raz pierwszy pojawiła się pod nazwą „Piwnica miejska” w najstarszej księdze rachunków miejskich. Najsłynniejszym serwowanym tu napojem było piwo świdnickie, ale delektowano się też czarnym i białym baranem.

W 1519 r. naprzeciwko wejścia do piwiarni w kamienicy nr 22 otwarto browar, połączony z Piwnicą Świdnicką podziemnym chodnikiem. W piwiarni gościli m. in. Chopin, Słowacki, Wybicki czy Goethe. Jak podaje kronika z 1731 roku, w podziemiach ratusza nie można było przeklinać, grać w karty, palić i muzykować. Orkiestra grała tylko dwa razy w tygodniu  we wtorki i piątki.

Gitarowy rekord świata. Tysiące gitar co roku w maju

Gitarowy Rekord Guinnessa to doroczna impreza, odbywająca na początku maja we Wrocławiu, w ramach Thanks Jimi Festival. 1 maja 2022 roku 7676 gitarzystów zagrało w Rynku utwór „Hey Joe” Hendrixa.

W ten sposób ustanowiono nowy rekord świata (zagrało o 253 więcej gitarzystów niż w 2019 roku). Była to już 20. próba bicia tego rekordu we Wrocławiu.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: We Wrocławiu w 2022 r. został pobity Gitarowy Rekord Guinnessa. Zagrało 7676 gitarzystów Tomasz Hołod/archiwum wroclaw.pl
We Wrocławiu w 2022 r. został pobity Gitarowy Rekord Guinnessa. Zagrało 7676 gitarzystów

Najwięcej mostów i kładek w Polsce

Wrocław to miasto mostów. ZDiUM ma ich pod opieką 111 i do tego 38 kładek, czyli jest ich najwięcej w Polsce. Znajdujemy się także w czołówce miast Europy. Z tego powodu Wrocław nazywany jest „Wenecją Północy”.

Pod względem liczby mostów wyprzedzają nas Wenecja, Amsterdam, Hamburg czy Petersburg. Najstarszy z wrocławskich mostów, będących w użyciu, to most Świętej Klary z 1799 roku. Łączy Wyspę Młyńską i Wyspę Słodową.

Według danych ZDiUM-u 13 mostów pochodzi z XIX w. To:

  • most Zwierzyniecki z 1897 r.
  • most Tumski z 1892 r.
  • mosty Młyńskie: Północny i Południowy (oba z 1885 r.)
  • most Piaskowy z 1861 r.
  • most Mieszczański Stary z 1876 r.
  • most Trzebnicki z 1897 r.
  • most Oławski z 1883 r.
  • most Świętego Macieja, powstały w 1880 r.
  • most Sikorskiego z 1875 r.
  • most Marszowicki z 1900 r.
  • oraz mosty Osobowickie z 1897 r. (Północny i Południowy).

Jeżeli chodzi o kładki to najstarsze są dwie nad ul. Wróblewskiego (pochodzą z 1926 r.), najdłuższa jest Zwierzyniecka (232,4 m), a najszersza – kładka pieszo-rowerowa przy ul. Lotniczej (8 m).

Najwyższy budynek mieszkalny w Polsce – Sky Tower

Sky Tower przy ul. Powstańców Śląskich ma 51 pięter i wysokość 212 metrów. Powstał w miejsce rozebranego Poltegoru w 2011 r.

Najwyższym budynkiem w Polsce jest obecnie biurowy kompleks Varso w Warszawie – 310 m, tuż za nim plasuje się Pałac Nauki i Kultury  237 m.

Warto dodać, że z przeszklonego tarasu widokowego na 49 piętrze Sky Tower można podziwiać zachodnią i północną część Wrocławia i jest to najwyżej położony punkt widokowy w Polsce. Widać stamtąd także Ślężę, a przy dobrej pogodzie również Chełmiec i Śnieżkę. Punkt widokowy w budynku Sky Tower jest otwarty przez siedem dni w tygodniu. Bilety kupicie na miejscu lub przez internet.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Sky Tower to największy budynek mieszkalny w kraju Janusz Krzeszowski
Sky Tower to największy budynek mieszkalny w kraju

Największe pod względem liczby zwierząt zoo w Polsce

Ogród zoologiczny we Wrocławiu znajdujący się przy ul. Wróblewskiego 1–5 został otwarty 10 lipca 1865. Jest największym zoo w Polsce pod względem liczby zwierząt (12 tys.) i liczby gatunków (1100). Zajmuje powierzchnię 33 h. To tutaj znajduje się Afrykarium, czyli największe oceanarium w kraju.

Największy i najstarszy średniowieczny dach

Dach wrocławskiego kościoła św. Doroty to największa i najstarsza tego typu konstrukcja w Polsce. Zmieściłaby się pod nim siedmiopiętrowa kamienica. Przez ponad 650 lat zachowało się około 80 procent oryginalnej więźby dachowej. Widok na konstrukcję mistrzów sprzed kilku wieków jest imponujący. 

Kościół powstał w XIV wieku jako element kompleksu zakonu augustianów. Świątynię wybudowano w stylu gotyckim. Bryła zachowała jego cechy, ale wnętrze jest typowo barokowe.

Największe organy w kraju. Również we Wrocławiu

Znajdziemy je w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Powstały w Hali Stulecia w latach 1911-1913. Zaprojektował je prof. Karl Straube z Lipska, a zbudowała firma z Frankfurtu nad Odrą Wilhelm Sauer Inh. Paul Walcker. 

Instrument liczy 151 głosów (124 na emporze, 27 na poddaszu w prezbiterium). 

Miasto z największą liczbą krasnali

Wrocław słynie z figurek krasnali, ustawionych w różnych częściach miasta. Pierwsze pojawiły się w sierpniu 2005 roku za sprawą rzeźbiarza Tomasza Moczka. Magistrat zlecił mu wykonanie kilku pierwszych figur: Rzeźnika, Syzyfków, Pracza, Szermierza i Strażnika. Jak podaje portal www.wroclaw-info.pl, jest już ich ponad 800.

Figurki są nawiązaniem do lat 80. ubiegłego wieku i działań słynnego ruchu Pomarańczowej Alternatywy, który ośmieszał system PRL malując na murach m.in. krasnale w charakterystycznych pomarańczowych czapkach z kwiatkiem w dłoni.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wrocławskie Muzeum Narodowe posiada największą kolekcję dzieł Magdaleny Abakanowicz Tomasz Hołod
Wrocławskie Muzeum Narodowe posiada największą kolekcję dzieł Magdaleny Abakanowicz

Największa kolekcja dzieł Abakanowicz

We wrocławskim Muzeum Narodowym znajduje się największa na świecie i najbardziej reprezentatywna kolekcja dzieł wybitnej artystki Magdaleny Abakanowicz. Oprócz abakanów, rzeźb, grafik, obrazów posiada również materiały dokumentalne związane z jej twórczością.

Źródło: Encyklopedia Wrocławia, Wydawnictwo Dolnośląskie; ZDiUM Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl