wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Poznajcie wrocławskie osiedla: oto nowe oblicze Starego Miasta
Kliknij, aby powiększyć
Tak będzie wyglądał plac Nowy Targ Wizualizacja ZZM
Tak będzie wyglądał plac Nowy Targ

Zakończona już odbudowa organów Englera, trwająca właśnie metamorfoza Bastionu Sakwowego, gotowy pomysł na zazielenienia placu Nowy Targ – Stare Miasto jest piękne, właśnie dlatego, że jest stare, ale ma także nowe, coraz bardziej zielone oblicze. Co słychać na osiedlu?

Reklama

Zacznijmy od zieleni, bo w dobie zmian klimatycznych to jeden z najważniejszych tematów.

Był beton, będzie zieleń

Na placu Nowy Targ niedługo rozpocznie się zielona rewolucja: beton ustąpi miejsca 63 tys. (!) roślin. Wśród nich będzie blisko 200 drzew, a także byliny, paprocie, trawy i pnącza. Jeśli przetarg na wykonanie tej metamorfozy uda się rozstrzygnąć do sierpnia, prace powinny zostać zakończone do wiosny przyszłego roku.

Zieleń ma się pojawić także na placu Wolności. Nie można tam posadzić drzew w gruncie (plac pełni funkcje reprezentacyjne), dlatego pojawią się takie, którym wystarczą donice. Będą też pnącza, które z czasem porosną słupy oświetleniowe.

Z kolei na pobliskiej ul. Zamkowej, na rozszczelnionej nawierzchni między drzewami zostaną posadzone krzewy.

Skwer Wrocławianek

Pięknego zielonego koloru zdążył już nabrać dawny parking przy ul. Bernardyńskiej, który w 2020 roku zmienił się w liczący 6 tys. metrów kw. skwer Wrocławianek, miejsce odpoczynku, spotkań i najróżniejszych wydarzeń. Przybyło tam 85 drzew i blisko 7 tys. roślin, a wśród nich byliny i trawy ozdobne. Koszt: ponad 3,1 mln zł.

Zmienione podwórka i nie tylko

Drzew, krzewów i kwiatów jest więcej także na zrewitalizowanych podwórzach, np. w obrębie ulic Nowy Targ, Jodłowa, Nankiera, Piaskowa oraz Kotlarska, Łaciarska, Nożownicza, pl. Nowy Targ.

Tylko na tych dwóch podwórkach pojawiły się łącznie 53 drzewa i 4022 krzewy, a poza tym, kwiaty i trawy ozdobne. Zakres przeprowadzonych tam prac nie obejmował oczywiście tylko nasadzeń. Konieczne były m.in. także prace ziemne i rozbiórkowe oraz montaż urządzeń na placu zabaw i w siłowni zewnętrznej, pojemników na śmieci, instalacji odprowadzających deszczówkę, nowych latarni (łączny koszt realizacji obu zadań: ponad 2,4 mln zł).

Miejsc, w których można wypocząć wśród drzew i kwiatów jest zresztą na starówce znacznie więcej.

– Zapraszamy choćby do naszego oczka w głowie, Ogrodu Staromiejskiego przy Teatrze Lalek oraz na Promenadę Staromiejską – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Organy i domek nad fosą 

A co z tym, co sprawia, że Stare Miasto zasługuje na swoją nazwę, a więc zabytkami?

W 2022 roku  do bazyliki św. Elżbiety powróciły słynne organy Michaela Englera (Koszt: prawie 21 mln zł). Teraz wrocławianie i turyści mogą się cieszyć w każdy piątek bezpłatnymi letnimi koncertami.

Jeszcze wcześniej, w 2020 roku, zakończyła się rewitalizacja zaprojektowanego przez twórcę Hali Stulecia, Maxa Berga, niedużego, wzorowanego na greckiej świątyni domku nad fosą, w którym przed wojną była pijalnia mleka, po wojnie m.in. punkt dorabiania kluczy, a teraz mieści się Cafe Berg. (Koszt: 1,385).

To tylko przykłady, bo na osiedlu jest mnóstwo zabytkowych miejsc, które wymagały lub nadal wymagają prac konserwatorskich i remontów: Zamek Piastów Śląskich na Ostrowie Tumskim, kamienice w Rynku, kościoły itd. Dotacje Miejskiego Konserwatora Zabytków na ten cel to łącznie ponad 9,5 mln zł.

Bastion Sakwowy

Trwa metamorfoza XIX-wiecznego Bastionu Sawkowego (kiedyś Wzgórza Partyzantów) przy ul. Piotra Skargi, który już niedługo stanie się jednym z najbardziej romantycznych (a przy okazji instagramowych) miejsc w naszym mieście. To I etap, obejmujący przebudowę i remont pawilonu perystylowego, kolumnady, terenu z placem i fontanną, schodów, wszelkich niezbędnych instalacji, montaż oświetlenia i ławek etc.  Koszt: 27,5 mln.

Pomyślano także o omawianej wyżej zieleni. By dobrze komponowała się z architekturą tego miejsca, podczas projektowania rabat i całej związanej z roślinami reszty, korzystano z XIX-wiecznych materiałów archiwalnych. Pojawią się tam. m.in. hortensje, tulipany, hiacynty, liliowce, krzaczki lawendy, a także 11 drzew: czerwonych kasztanowców i lip drobnolistnych. Zakończenie tego etapu prac jest planowane na IV kwartał tego roku.

Co jeszcze słychać na osiedlu?  

Trwa remont ul. Kazimierza Wielkiego związany z wymianą wysłużonego ciepłociągu pod jezdnią. To ponad kilometr rur! 

Zaplanowane w dwóch etapach prace (od św. Mikołaja do Krupniczej, a potem od ul. Krupniczej do Zamkowej) zakończą się przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Znalezisko, jakiego podczas nich dokonano  –  fragment świetnie zachowanych zabytkowych murów z ceglanymi łukami i schodkami – nie powinno na to wpłynąć.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Stare mory odkryte podczas wymiany sieci przesyłowej na ul. Kazimierza Wielkiego fot. Magdalena Pasiewicz
Stare mory odkryte podczas wymiany sieci przesyłowej na ul. Kazimierza Wielkiego

Wśród zakończonych inwestycji jest m.in. przebudowa Mostów Pomorskich, łączących Stare Miasto z Nadodrzem (2023, koszt: ponad 77 mln) i remont  mostu św. Klary – jednej z najstarszych przepraw we Wrocławiu, która łączy wyspę Słodową i Bielarską. (koszt: ponad 1 mln zł), remont zbiornika „F” Fosy Miejskiej (2022, prawie 1 mln zł), przebudowa i remont budynku oraz boiska SP nr 29 przy ul. Kraińskiego (2019, koszt 25,6 mln oraz 2022, koszt 615 tys.) oraz żłobka przy ul. Krowiej (2021, prawie 3 mln zł), remont dachu i przebudowa budynku  IX LO (2022, koszt ponad 2,7 mln), tunelu samochodowego pod pl. Dominikańskim (2021), działania związane z  TORYwolucją (łącznie 13 inwestycji, koszt ponad 21,8 mln).

Przede wszystkim ludzie

Osiedle to przede wszystkim ludzie: ich energia, pasje i praca. Na Starym Mieście ma swoje siedziby aż  14 miejskich instytucji kultury, m.in. teatry, galerie, muzea, Narodowe Forum Muzyki, a także 487 organizacji pozarządowych, m.in. Fundacja Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Fundacja Wratislavia i wiele, wiele innych. Ciągle coś się dzieje.

Bardzo aktywnie działa również tutejsza Rada Osiedla. O organizowanych przez nią wydarzeniach i innych przedsięwzięciach (m.in. Joga w Parku, pikniki, chór osiedlowy, Klub Seniora, Centrum  Aktywności dla Dzieci i Młodzieży) można czytać na bieżąco na jej profilu na Facebooku: Lepsze Stare Miasto - Rada Osiedla Stare Miasto.

Osiedle w skrócie

Nowy krasnal Unicefek

Na osiedlu Stare Miasto jest najwięcej krasnali, a ostatnio przy przejściu Dialog (ul. Świdnicka 19)  pojawił się nowy: Unicefek. To symbol wdzięczności Wrocławia za wsparcie, jakiego po wybuchu wojny w Ukrainie i pojawieniu się uchodźców udzielił miastu UNICEF.

Potańcówki Wrocławskie na pl. Wolności

Trzy z nich – z muzyką łączącą pokolenia, w rytmie latino i przy muzyce filmowej – już się odbyły, ale przed nami trzy kolejne:

  • 19 sierpnia – wakacyjne przeboje
  • 9 września – neonowe bity

W potańcówkach organizowanych przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego może wziąć udział każdy chętny. Początek o godzinie 18.

Zniżki z programu NASZ WROCŁAW

Gdzie na Starym Mieście możesz liczyć na zniżki?

  • Wrocławski Teatr Współczesny (PIT-20proc., MAX-30 proc.)
  • MovieGate-Galeria Sztuki Filmowej we Wrocławiu (PIT-15 proc.)
  • Muzeum Pana Tadeusza (PIT-20 proc.)
  • Vega Bar Wegański (PIT-15 proc.)
  • Bistro 8 1/2, (PIT-10 proc., MAX 18,5 proc.)
  • Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu (PIT-20 proc., MAX-30 proc.)
  • Hard Rock Cafe (PIT-15 proc.)
  • Antykwariat im. Andrzeja Jaworskiego (PIT-20 proc.)
  • Restauracja Wrocławska (PIT-10 proc., MAX- 15 proc.)
  • Vertigo Jazz Club&Restaurant (PIT- Darmowe Wejście, MAX- Darmowe Wejście z osobą towarzyszącą)
  • Sztuka na miejscu, przestrzeń wystawiennicza (PIT-10 proc., MAX20 proc.)
  • Arsenał Miejski: Muzeum Militariów i Muzeum Archeologiczne (PIT-20 proc., MAX-30 proc. + Darmowe Wejście z osobą towarzyszącą)
  • Kino Nowe Horyzonty (PIT-25 proc.)
  • Otwarte Pracownie Plastyczne im. Eugeniusza Gepperta (PIT-20 proc., MAX- 30 proc.)
  • Strefa Kultury Wrocław - Impart (PIT-20 proc., MAX - 30 proc.)
  • Restauracja Indygo (PIT- 15 proc.)
  • Interparking Polska (PIT- 50 proc. na 2 pierwsze godziny parkowania, 25 proc. na abonament parkingowy)
  • Narodowe Forum Muzyki Wrocław (PIT-20 proc., MAX- 30 proc.)
  • Muzeum Teatru we Wrocławiu (PIT-20 proc., MAX-30 proc. + Darmowe Wejście z osobą towarzyszącą)
  • Pałac Królewski: Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki Medalierskiej (PIT-20 proc., MAX-30 proc. + Darmowe Wejście z osobą towarzyszącą)
  • Muzeum Architektury we Wrocławiu (PIT-20 proc., MAX-30 proc.
  • Wrocławski Teatr Lalek (PIT-20 proc., MAX-30 proc.)

Rada Osiedla

Przewodnicząca Zarządu Osiedla Jolanta Niezgodzka zaprasza mieszkańców na dyżury radnych w każdy poniedziałek od godz. 18 do 19.30 do siedziby RO przy ul. Piaskowej 5-7.

Najbliższy dyżur odbędzie się 4 września (w sierpniu ze względu na urlopy dyżurów nie ma).

Z radnymi można także skontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej, e-mail: stare_miasto[at]osiedla.wroclaw.pl.

Straż Miejska

Strażniczką miejską na osiedlu Stare Miasto jest Iwanna Kurzawa, tel. 516 555 184.

Może zainterweniować np. w sprawie źle zaparkowanego samochodu lub pomóc osobie w kryzysie bezdomności. W sprawach wymagających pilnej interwencji należy dzwonić do Dyżurnego Straży Miejskiej Wrocławia pod numer 986. Dyżur jest pełniony przez całą dobę.

Sześciu dzielnicowych

Osiedle Stare Miasto to rejon działania komisariatów Wrocław- Stare Miasto i Wrocław-Ołbin, Dzielnicowi tego osiedla to:

  • sierż. Marta Przybysz, tel. 601 701 489, e-mail: dzielnicowy.stare-miasto5[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • sierż. szt. Dominik Wiązanka, tel. 601 701 216, e-mail: dzielnicowy.stare miasto6[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • sierż. Klaudia Rajca, tel. 601 701 469, e-mail: dzielnicowy.stare-miasto4[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • mł. asp. Krzysztof Kłos, tel. 601 700 197, e-mail: dzielnicowy.stare-miasto10[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • mł. asp. Cezary Blicharski, tel. 601 700 437, e-mail: dzielnicowy.stare-miasto9[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • sierż. szt.  Monika Dąbrowska, tel. 601 812 223, e-mail: dzielnicowy.olbin7[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl

Do dzielnicowego można zgłaszać np. picie alkoholu w miejscach objętych zakazem, zaśmiecanie terenu albo zakłócanie porządku publicznego i parkowanie pojazdów w sposób utrudniający ruch pieszych. W sprawach nagłych należy dzwonić pod działający całą dobę numer alarmowy 112.

Komunikacja

Tramwaje: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,  9, 10, 11, 17,  18, 19, 20,  23, 33,  T

Autobusy: 106, 111, 114, 115, 120, 148, 241, 243, 245, 246, 247 248, 253, 255, 257, 259, 315, 602, 904, 914, 920, 924, A, B, D, K, N

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl