wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Przy ul. Bernardyńskiej powstał zielony skwer Wrocławianek
Redakcja Wroclaw.pl

Był parking, jest piękna zielona przestrzeń w centrum miasta, na której będą mogły odbywać się m.in. wydarzenia społeczno-kulturalne. Miasto w poniedziałek, 14 września oficjalnie otworzyło skwer Wrocławianek przy ul. Bernardyńskiej.

Reklama

Zakończył się I etap prac przy budowie skweru w centrum Wrocławia. Zamiana dawnego parkingu w tym miejscu w zieloną przestrzeń była jednym ze stu zadań, jakie postawił sobie na początku kadencji prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Inwestycja nie należała do łatwych, gdyż była realizowana na tyłach Muzeum Architektury oraz zabytkowego zespołu klasztornego z XV wieku.

– Oddajemy do użytku kolejną zieloną przestrzeń w centrum miasta. Od początku mojej prezydentury zapowiadałem, że zmienimy i zazielenimy to miejsce. Bardzo się cieszę, że udało nam się zorganizować skwer, który z każdym rokiem będzie jeszcze piękniejszy. Wierzę że będzie to jedno z ulubionych miejsc podczas spacerów wrocławian oraz turystów. Wszak znajduje się on bardzo blisko zabytków, jak choćby Panoramy Racławickiej czy Ostrowa Tumskiego – podkreślił prezydent Jacek Sutryk.

Fot. UMW

– Udało nam się urządzić nową przestrzeń zieleni, która przypomina o historii. Wyeksponowaliśmy część zabytkowych zbiorów i zyskaliśmy nowe miejsce do spotkań i odpoczynku. Wkrótce pojawi jeszcze więcej zieleni, a wiosną zakwitnie tu 25 tys. tulipanów. Niebawem zacznie też działać nowa toaleta – opowiedział Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

To kolejna zielona inwestycja w centrum miasta. W sierpniu 2020 r., po półtora roku negocjacji, Wrocław kupił od Agencji Mienia Wojskowego działkę na Kępie Mieszczańskiej. Na dawnym boisku wojskowych powstanie park.

Zielona przestrzeń na Starym Mieście

Nowy skwer to ponad 6 tys. mkw. przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, stworzonej z myślą o łagodzeniu skutków zmian klimatycznych.

– Rok temu Rada Miejska Wrocławia przyjęła Miejski Plan Adaptacji Do Zmian Klimatu. Jedną z osi działań jest rozwój błękitno-zielonej infrastruktury, aby m.in. niwelować efekt miejskiej wyspy ciepła i zagospodarowywać wody opadowe w miejscu ich wystąpienia. Skwer idealnie wpisuje się w założenia MPA, m.in. rozszczelniliśmy utwardzony do tej pory teren oraz wprowadziliśmy zieleń w miejscu, w którym jej dotąd nie było – wyjaśniła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Skwer przy ul. Bernardyńskiej to nie tylko nasadzenia czy elementy małej architektury. To także plac, na którym będzie można organizować różne wydarzenia, np. animacje czy warsztaty.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że takie miejsce powstało na terenie naszego osiedla. Jest to szczególnie istotne w takim rejonie, jak Stare Miasto, gdzie trudno znaleźć przestrzeń pod zielone skwery i nowe nasadzenia. Z pewnością będziemy również tutaj organizować imprezy społeczno-kulturalne – powiedziała Jolanta Niezgodzka, przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Miasto.

Skwer dedykowany wrocławiankom

Do korzystania z nowego skweru miasto zaprasza wszystkich, jednak szczególnie dedykuje je wrocławiankom.

– Wrocław jest miastem wspaniałych kobiet. Wiele wrocławianek w sposób niezapomniany zapisało się w historii tego miasta – Wanda Rutkiewicz, Izabella Skrybant, Hanna Hirszfeldowa. Najwyższy czas, by uhonorować te wybitne postacie. Dlatego właśnie skwer przy ul. Bernardyńskiej będzie nosił nazwę skweru Wrocławianek. To podziękowanie od wszystkich mieszkańców za to, co robiłyście i robicie dla miasta, dla nas wszystkich – podsumował prezydent.

Od lewej: Jolanta Niezgodzka, przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Miasto, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia oraz Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW

Nowy skwer w liczbach:

  • o 40% zmniejszyły się nawierzchnie utwardzone,
  • o 66% wzrosła powierzchnia biologicznie czynna,
  • posadzono 85 drzew,
  • nasadzono blisko 7000 roślin (byliny, trawy ozdobne, rośliny okrywowe).

Zadanie było realizowane w trybie zaprojektuj i wybuduj. Prace nad dokumentacją, poprzedzone konsultacjami społecznymi, rozpoczęły się ponad rok temu i pochłonęły 3 mln zł. Projekt był współfinansowany przez partnera prywatnego Spółkę HCS 2 (300 tys. zł) oraz z funduszy Rad Osiedli (300 tys. zł), udział w nim miało też wrocławskie MPWiK (100 tys. zł).

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl