wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Poznaj wrocławskie osiedla: Kowale. Co nowego?

Wyremontowany wiadukt i nowa ścieżka rowerowa przy ulicy Kowalskiej, bardzo użyteczny buspas przy ul. Krzywoustego, najrozmaitsze działania, w których biorą udział mieszkańcy – Wybierz się z nami na osiedle Kowale. Co nowego pojawiło się tam w ciągu ostatnich lat? Co jest w planach?

Reklama

W ubiegłym roku zakończyła się budowa chodnika wraz ze ścieżką rowerową przy ul. Kowalskiej. Prace wiązały się m.in. z przebudową kanalizacji deszczowej, budową oświetlenia, MKT, posadzeniem kilkudziesięciu drzew.

–  To była bardzo potrzebna inwestycja. Poprawiła bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na ruchliwym, pełnym ciężarówek fragmencie drogi między fabryką 3M a skrzyżowaniem z Mydlaną. Na samym skrzyżowaniu powstał azyl dla pieszych i przejazd dla rowerów, a cała półkilometrowa trasa jest oświetlona. Wcześniej trudno było się tamtędy poruszać – mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich inwestycji. Koszt inwestycji to ponad 2,3 mln zł.

Wiadukt przy Kowalskiej

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wiadukt na ul. Kowalskiej ZDiUM
Wiadukt na ul. Kowalskiej

Remont wybudowanego w 1978 roku liczącego 106 metrów wiaduktu w ciągu ul. Kowalskiej w sąsiedztwie Centrum Handlowego „Korona” zakończył się w 2021 roku. (Wartość inwestycji 4, 6 mln zł) Jak informuje ZDiUM, głównym celem tego przedsięwzięcia było zwiększenie nośności obiektu. Trzeba było m.in. naprawić elementy konstrukcji, wyremontować nawierzchnię jezdni i chodników, wymienić oświetlenie, wyremontować schody. Wykorzystano ponad 260 ton materiałów budowlanych, w tym stali, betonu, masy bitumicznej itd. Przy okazji konstrukcja nośna wiaduktu, wsporniki, gzymsy i podpory zostały wyczyszczone.

Buspasem szybciej!

Jeszcze jedna zmiana związana z ul. Krzywoustego: poszerzenie ulicy od mostu na Widawie do zjazdu przy Koronie wraz z budową buspasa,  poprowadzonego od zjazdu z estakady w rejonie mostu do skrzyżowania na wysokości istniejącego wyjazdu z parkingu centrum handlowego, czyli na odcinku o długości około 1240 metrów. Prace zostały zakończone w 2021 roku. Koszt inwestycji to prawie 1, 96 mln zł).

Dzięki buspasowi autobusy, które jadą w kierunku centrum, mogą poruszać się zdecydowanie szybciej. Warto podkreślić, że buspas nie zabrał żadnego z pasów jezdni głównej, bo do istniejącej drogi został dobudowany kolejny. Obsługuje 14 linii autobusowych kursujących z Psiego Pola w stronę centrum, a to oznacza, że mogą po nim poruszać się nawet 42 autobusy na godzinę!  

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Buspas przy Koronie.. ZDiUM
Buspas przy Koronie..

Ścieżka rowerowa przy Krzywoustego

To nie koniec zmian przy Krzywoustego: zmieniła się także ścieżka rowerowa w ciągu tej ulicy. Prace (ich wartość to 651 tys.) wiązały się m.in. z wymianą na asfaltobeton wybranych odcinków ścieżki, wymianą nawierzchni na zjazdach, obniżeniem krawężników oraz uporządkowaniem oznakowania.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: nowa nawierzchnia ścieżki rowerowej ZDiUM
nowa nawierzchnia ścieżki rowerowej

Światła na przejściu dla pieszych przy al. Aleksandra Brücknera 

Na przejściu dla pieszych w al. Brücknera w rejonie skrzyżowania z ul. Gęsią jeszcze w tym roku pojawi się sygnalizacja świetlna. Wartość inwestycji: ponad 700 tys. Dzięki światłom piesi i rowerzyści będą bezpieczniejsi.

Teren przy Ełckiej wygląda już całkiem inaczej

W ramach WBO w 2019 roku przy ul. Ełckiej powstała siłownia terenowa z sześcioma różnymi urządzeniami do trenowania pod gołym niebem rożnych partii ciała. Jest także ogrodzony plac zbaw z bezpieczną nawierzchnią, a także amfiteatr terenowy z betonowymi schodami. Pojawiły się również nowe ścieżki, kosze na śmieci, ławki i  betonowe siedziska przy placu zabaw.

CAL „Centrum Kowale”

W 2021 roku zakończyła się budowa budynku przy ul. Ełckiej 34, w którym mieści się Centrum Aktywności Lokalnej „Centrum Kowale” oraz Rada Osiedla. Dotacja na jego budowę wynosiła prawie 1,66 mln. Znajduje się w nim ważna dla mieszkańców sala spotkań z aneksem socjalnym. Dzięki  mobilnej ściance można ją podzielić na dwie mniejsze.

Operatorem działającego od września 2021 CAL „Centrum Kowale” jest Stowarzyszenie Grupa z Pasją, które prowadzi również Partnerstwo Kowale.

– Można wpaść do nas na kawę lub herbatę w Kawiarence Sąsiedzkiej, poczytać czasopisma w czytelni, pożyczyć książkę z Biblioteczki Sąsiedzkiej, można też przyjść z laptopem i popracować w naszym centrum cooworkingowym. To także miejsce, w którym odbywają się najróżniejsze zajęcia,  np. artystyczne, oraz dla dzieci z mieszczących się na osiedlu szkół i przedszkoli. Po szczegóły zapraszamy na nasz profil na Facebooku – mówi Renata Piwko-Wolny, prezes stowarzyszenia Grupa z Pasją.

Rada Osiedla Kowale

W tym samym budynku odbywają się także zajęcia organizowane przez Radę Osiedla, np. zajęcia sportowe „Aktywne Kowale” (joga, pilates, „Zdrowy kręgosłup”) dla dorosłych, treningi z elementami kickboxingu dla najmłodszych czy warsztaty krawieckie „Praktyczny mieszkaniec”. Działa tu także Centrum Osiedlowe dla dzieci i młodzieży (zabawa, wyjścia, wycieczki) i dziecięcy zespól wokalno-instrumentalny, Klub Seniora (spotkania, warsztaty, zabawa, wycieczki).

RO organizuje również wydarzenia odbywające się poza jej siedzibą.  Np. w tym roku mieszkańcy Kowal wzięli m.in. udział w akcji „Sprzątanie świata”.

Aktualne informacje na temat organizowanych przez RO osiedla wydarzeń oraz relacje z tych, które już się zakończyły, można znaleźć na jej profilu na Facebooku

Przewodniczący Rady Osiedla Marek Żuk zaprasza mieszkańców na dyżury radnych, które odbywają się w każdą środę od godz. 18 do godz. 19 w siedzibie RO przy ul. Ełckiej 34. Z radnymi można także skontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej. e-mail: kowale[at]osiedla.wroclaw.pl.

Straż miejska

Strażniczką miejską na osiedlu Kowale jest Sandra Kowalska, nr tel. 600 908 522. Może zainterweniować np. w sprawie źle zaparkowanego samochodu lub pomóc osobie w kryzysie bezdomności. W sprawach wymagających pilnej interwencji należy dzwonić do Dyżurnego Straży Miejskiej Wrocławia pod numer 986. Dyżur jest pełniony przez całą dobę.

Jeden dzielnicowy

Osiedle Kowale to rejon działania komisariatu Wrocław-Osiedle.

Dzielnicowy tego osiedla to asp. szt. Krzysztof Zelny, tel. 601 814 874, e-mail: dzielnicowy.osiedle[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl.

Do dzielnicowego można zgłaszać np. picie alkoholu w miejscach objętych zakazem, zaśmiecanie terenu albo zakłócanie porządku publicznego i parkowanie pojazdów w sposób utrudniający ruch pieszych. W sprawach nagłych należy dzwonić pod działający całą dobę numer alarmowy 112.

Komunikacja

Tramwaje: 6, 11, 23

Autobusy: 111, 118, 121, 128, 130, 131, 151, 241, 242, 225, 251, 259, 904, 911, 914, 921, 924, D

Czy wiesz, że... Kowale istniały już na początku XIII wieku?

Wieś, która w 1928 roku została włączona w granice miasta, istnieje od bardzo, bardzo dawna. Jak donosi Wikipedia, została wymieniona (w staropolskiej, zlatynizowanej formie Kovalovo) w łacińskim dokumencie wydanym w 1201 roku przez kancelarię papieża Innocentego III wśród posiadłości klasztoru św. Wincentego. Przez wieki jej nazwy się zmieniały: zapisywano je jako Chowalowo, Koval, Cowall, Kobal, Cobal, Cawallen, Cowale, Kowallen, Cawalln, Kawallen, Cawallen.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl