wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Poznaj wrocławskie osiedla: Kowale. Co nowego?

W ubiegłym roku zakończyła się budowa chodnika wraz ze ścieżką rowerową przy ul. Kowalskiej. Prace wiązały się m.in. z przebudową kanalizacji deszczowej, budową oświetlenia, MKT, posadzeniem kilkudziesięciu drzew.

–  To była bardzo potrzebna inwestycja. Poprawiła bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na ruchliwym, pełnym ciężarówek fragmencie drogi między fabryką 3M a skrzyżowaniem z Mydlaną. Na samym skrzyżowaniu powstał azyl dla pieszych i przejazd dla rowerów, a cała półkilometrowa trasa jest oświetlona. Wcześniej trudno było się tamtędy poruszać – mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich inwestycji. Koszt inwestycji to ponad 2,3 mln zł.

Wiadukt przy Kowalskiej

Wiadukt na ul. Kowalskiej ZDiUM
Wiadukt na ul. Kowalskiej

Remont wybudowanego w 1978 roku liczącego 106 metrów wiaduktu w ciągu ul. Kowalskiej w sąsiedztwie Centrum Handlowego „Korona” zakończył się w 2021 roku. (Wartość inwestycji 4, 6 mln zł) Jak informuje ZDiUM, głównym celem tego przedsięwzięcia było zwiększenie nośności obiektu. Trzeba było m.in. naprawić elementy konstrukcji, wyremontować nawierzchnię jezdni i chodników, wymienić oświetlenie, wyremontować schody. Wykorzystano ponad 260 ton materiałów budowlanych, w tym stali, betonu, masy bitumicznej itd. Przy okazji konstrukcja nośna wiaduktu, wsporniki, gzymsy i podpory zostały wyczyszczone.

Buspasem szybciej!

Jeszcze jedna zmiana związana z ul. Krzywoustego: poszerzenie ulicy od mostu na Widawie do zjazdu przy Koronie wraz z budową buspasa,  poprowadzonego od zjazdu z estakady w rejonie mostu do skrzyżowania na wysokości istniejącego wyjazdu z parkingu centrum handlowego, czyli na odcinku o długości około 1240 metrów. Prace zostały zakończone w 2021 roku. Koszt inwestycji to prawie 1, 96 mln zł).

Dzięki buspasowi autobusy, które jadą w kierunku centrum, mogą poruszać się zdecydowanie szybciej. Warto podkreślić, że buspas nie zabrał żadnego z pasów jezdni głównej, bo do istniejącej drogi został dobudowany kolejny. Obsługuje 14 linii autobusowych kursujących z Psiego Pola w stronę centrum, a to oznacza, że mogą po nim poruszać się nawet 42 autobusy na godzinę!  

Buspas przy Koronie.. ZDiUM
Buspas przy Koronie..

Ścieżka rowerowa przy Krzywoustego

To nie koniec zmian przy Krzywoustego: zmieniła się także ścieżka rowerowa w ciągu tej ulicy. Prace (ich wartość to 651 tys.) wiązały się m.in. z wymianą na asfaltobeton wybranych odcinków ścieżki, wymianą nawierzchni na zjazdach, obniżeniem krawężników oraz uporządkowaniem oznakowania.

nowa nawierzchnia ścieżki rowerowej ZDiUM
nowa nawierzchnia ścieżki rowerowej

Światła na przejściu dla pieszych przy al. Aleksandra Brücknera 

Na przejściu dla pieszych w al. Brücknera w rejonie skrzyżowania z ul. Gęsią jeszcze w tym roku pojawi się sygnalizacja świetlna. Wartość inwestycji: ponad 700 tys. Dzięki światłom piesi i rowerzyści będą bezpieczniejsi.

Teren przy Ełckiej wygląda już całkiem inaczej

W ramach WBO w 2019 roku przy ul. Ełckiej powstała siłownia terenowa z sześcioma różnymi urządzeniami do trenowania pod gołym niebem rożnych partii ciała. Jest także ogrodzony plac zbaw z bezpieczną nawierzchnią, a także amfiteatr terenowy z betonowymi schodami. Pojawiły się również nowe ścieżki, kosze na śmieci, ławki i  betonowe siedziska przy placu zabaw.

Teren przy ul. Ełckiej fot. Magdalena Pasiewicz
Teren przy ul. Ełckiej

CAL „Centrum Kowale”

W 2021 roku zakończyła się budowa budynku przy ul. Ełckiej 34, w którym mieści się Centrum Aktywności Lokalnej „Centrum Kowale” oraz Rada Osiedla. Dotacja na jego budowę wynosiła prawie 1,66 mln. Znajduje się w nim ważna dla mieszkańców sala spotkań z aneksem socjalnym. Dzięki  mobilnej ściance można ją podzielić na dwie mniejsze.

Operatorem działającego od września 2021 CAL „Centrum Kowale” jest Stowarzyszenie Grupa z Pasją, które prowadzi również Partnerstwo Kowale.

– Można wpaść do nas na kawę lub herbatę w Kawiarence Sąsiedzkiej, poczytać czasopisma w czytelni, pożyczyć książkę z Biblioteczki Sąsiedzkiej, można też przyjść z laptopem i popracować w naszym centrum cooworkingowym. To także miejsce, w którym odbywają się najróżniejsze zajęcia,  np. artystyczne, oraz dla dzieci z mieszczących się na osiedlu szkół i przedszkoli. Po szczegóły zapraszamy na nasz profil na Facebooku – mówi Renata Piwko-Wolny, prezes stowarzyszenia Grupa z Pasją.

Rada Osiedla Kowale

W tym samym budynku odbywają się także zajęcia organizowane przez Radę Osiedla, np. zajęcia sportowe „Aktywne Kowale” (joga, pilates, „Zdrowy kręgosłup”) dla dorosłych, treningi z elementami kickboxingu dla najmłodszych czy warsztaty krawieckie „Praktyczny mieszkaniec”. Działa tu także Centrum Osiedlowe dla dzieci i młodzieży (zabawa, wyjścia, wycieczki) i dziecięcy zespól wokalno-instrumentalny, Klub Seniora (spotkania, warsztaty, zabawa, wycieczki).

RO organizuje również wydarzenia odbywające się poza jej siedzibą.  Np. w tym roku mieszkańcy Kowal wzięli m.in. udział w akcji „Sprzątanie świata”.

Galeria zdjęć

Aktualne informacje na temat organizowanych przez RO osiedla wydarzeń oraz relacje z tych, które już się zakończyły, można znaleźć na jej profilu na Facebooku

Przewodniczący Rady Osiedla Marek Żuk zaprasza mieszkańców na dyżury radnych, które odbywają się w każdą środę od godz. 18 do godz. 19 w siedzibie RO przy ul. Ełckiej 34. Z radnymi można także skontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej. e-mail: kowale[at]osiedla.wroclaw.pl.

Straż miejska

Strażniczką miejską na osiedlu Kowale jest Sandra Kowalska, nr tel. 600 908 522. Może zainterweniować np. w sprawie źle zaparkowanego samochodu lub pomóc osobie w kryzysie bezdomności. W sprawach wymagających pilnej interwencji należy dzwonić do Dyżurnego Straży Miejskiej Wrocławia pod numer 986. Dyżur jest pełniony przez całą dobę.

Jeden dzielnicowy

Osiedle Kowale to rejon działania komisariatu Wrocław-Osiedle.

Dzielnicowy tego osiedla to asp. szt. Krzysztof Zelny, tel. 601 814 874, e-mail: dzielnicowy.osiedle[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl.

Do dzielnicowego można zgłaszać np. picie alkoholu w miejscach objętych zakazem, zaśmiecanie terenu albo zakłócanie porządku publicznego i parkowanie pojazdów w sposób utrudniający ruch pieszych. W sprawach nagłych należy dzwonić pod działający całą dobę numer alarmowy 112.

Komunikacja

Tramwaje: 6, 11, 23

Autobusy: 111, 118, 121, 128, 130, 131, 151, 241, 242, 225, 251, 259, 904, 911, 914, 921, 924, D

Czy wiesz, że... Kowale istniały już na początku XIII wieku?

Wieś, która w 1928 roku została włączona w granice miasta, istnieje od bardzo, bardzo dawna. Jak donosi Wikipedia, została wymieniona (w staropolskiej, zlatynizowanej formie Kovalovo) w łacińskim dokumencie wydanym w 1201 roku przez kancelarię papieża Innocentego III wśród posiadłości klasztoru św. Wincentego. Przez wieki jej nazwy się zmieniały: zapisywano je jako Chowalowo, Koval, Cowall, Kobal, Cobal, Cawallen, Cowale, Kowallen, Cawalln, Kawallen, Cawallen.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama