wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Poznaj wrocławskie osiedla: Borek. Sprawdź, co ostatnio zmieniło się na osiedlu

Wielofunkcyjna hala sportowa przy ul. Racławickiej, nowe boiska, budowa hali tenisowej, ale też przebudowa zajezdni tramwajowej, rekonstrukcja zabytkowej altany i remonty w szkołach. Sprawdź, co ostatnio zmieniło się na osiedlu Borek i co zmieni się w najbliższym czasie.

Reklama

W kwietniu ubiegłego roku zakończyła się budowa wielofunkcyjnej hali sportowej przy ul. Racławickiej 62. Jednonawowa hala o powierzchni ponad 2 tys. mkw została wymyślona tak, by można było wydzielać w niej za pomocą przesuwnych ścianek odrębne sale przeznaczone do trenowania czterech dyscyplin: podnoszenia ciężarów, judo, zapasów i boksu. Przy każdej z nich są mobilne trybuny na 100 osób.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zapasy w hali sportowej przy ul. Racławickiej fot. Tomasz Hołod
Zapasy w hali sportowej przy ul. Racławickiej

W dwukondygnacyjnym budynku są także szatnie z zapleczem sanitarnym, pokoje dla trenerów, pomieszczenia odnowy biologicznej i fizjoterapii oraz pomieszczenia do gry w tenis stołowy i bilard. Nie zabrakło nawet sauny i baru.

Obiekt jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, ma parking dla 63 pojazdów (w tym dwóch autokarów) i instalację fotowoltaiczną. Łączna wartość inwestycji to prawie 30 mln 300 zł.

Tuż obok hali wybudowano (także w 2022 roku) dwa boiska piłkarskie o wymiarach 90 na 45 m z nawierzchnią ze sztucznej trawy i  wszystkim, co jest potrzebne, np. oświetleniem zainstalowanym na masztach, piłkochwytami, szatniami, zapleczem sanitarnym, szatniami itd.

To niejedyne sportowe inwestycje na Borku: dwa lata wcześniej, w 2020 roku, zakończył się generalny remont kompleksu basenowego przy Racławickiej. Prace obejmowały m.in. remont o przebudowę obu basenów (50- i 25-metrowego, modernizację stacji uzdatniania wody i zabudowę patio.

Trwa budowa hali tenisowej

Jeszcze w tym roku będzie można korzystać z nowej hali tenisowej przy ul. Pułtuskiej. W miejscu wysłużonego balonu, który został już zdemontowany, powstaje wykonana z drewna lekka, zakończona łukami konstrukcja, która przykryje pięć kortów. Koszt inwestycji: prawie 4,9 mln.  

Otwarcie nowej hali jest planowane już na jesień tego roku.
Maciej Moczko z WTC Spartan

Rozbudowa zajezdni

Trwa rozbudowa zajezdni Borek przy u. Powstańców Śląskich, po której zmieści się tam 130 składów, a więc o 30 więcej niż teraz.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Rozbudowa zajezdni Borek MPK
Rozbudowa zajezdni Borek

W nowej hali o powierzchni ponad 1000 mkw znajdą się nowoczesne tramwaje marki Moderus Gamma 2. Modernizacja zajezdni uwzględnia również m.in. kilometr nowych torów wraz z rozjazdami i zwrotnicami, remont obecnego torowiska, a także wymianę przyłączy zasilających obiekt w wodę, prąd czy ciepło.

W ramach inwestycji pojawi się ekran akustyczny – wysoki na 5 i długi na 215 metrów.  Koszt całej inwestycji to 42,5 miliona złotych.

Na wzgórze Bendera wrócił słynny „Grzybek”

W ubiegłym roku zakończyła się odbudowa spalonego w 2018 roku Pawilonu Wallenberga, zwanego przez wrocławian Grzybkiem – zabytkowej altany z drewna modrzewiowego, która stoi na skraju na wzgórzu Bendera na skraju parku (od strony ul. A. Waligórskiego).

Renowacja odbywała się z pomocą – także finansową – Miejskiego Konserwatora Zabytków. Przy okazji odbudowy ZZM zmienił otoczenie obiektu. 

Szkoły, przedszkola  i nie tylko

Na Borku dzieje się o wiele więcej. Np. w tutejszych szkołach i przedszkolach przeprowadzono w ostatnim czasie łącznie 40 mniejszych i większych remontów. Dwa przykłady: przebudowa i remont Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Powstańców Śląskich (głównie dostosowanie obiektu do wymogów  przeciwpożarowych) oraz  wymiana nawierzchni i doposażenie placu zabaw na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 19 przy ul. Januszowickiej.

Na tym oczywiście nie koniec, bo od 2019 roku zrealizowano tu łącznie 66 różnych projektów miejskich, a 4 kolejne wciąż trwają (ich łączna wartość – nie licząc rozbudowy zajezdni – to 43 mln zł).

Nowy CAL i nowa siedziba Rady Osiedla

Trzy lata temu Rada Osiedla Borek przeniosła się do Szkoły Podstawowej nr 4  przy ul. Powstańców Śląskich 210-218 (wejście z lewego boku budynku) , gdzie dzieli pomieszczenia z Centrum Aktywności Lokalnej Borek (jego operatorem jest Fundacja Odkrywamy Nieznane). Obie instytucje są bardzo aktywne, dlatego warto śledzić ich profile w mediach społecznościowych.

Rada Osiedla organizuje m.in. zajęcia zumby, chóru, teatralne, festyny w Parku Południowym oraz na terenach spółdzielni mieszkaniowej MSM Energetyk, z którą współorganizujemy festyn Pożegnanie Lata. Jesteśmy także współorganizatorami „Waligóriady” z kabaretem Elita i gośćmi.  

CAL także ma ofertę dla każdej grupy wiekowej.

W środy i soboty organizujemy zajęcia dla dzieci, we wtorki można u nas pograć w brydża, scrabble i gry planszowe, w czwartki zapraszamy na Herbatki Czwartkowe, w piątki do Cafe Borek na spotkania mam. Można uczyć się u nas języka migowego, uprawiać nordic walking, grać w bule, organizujemy najróżniejsze warsztaty dla dzieci, dorosłych i dla całych rodzin, a także spotkania profilaktyczne dla seniorów  – mówi Anita Ignasiak  z CAL Borek.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców osiedla nie tylko do bywania u nas i do tworzenia wydarzeń razem z nami.
Anita Ignasiak  z CAL Borek

Osiedle w skrócie

Mimowie zapraszają mieszkańców do ogrodu

Ogród przy siedzibie Wrocławskiego Teatru Pantomimy (al. Dębowa 16) stał się miejscem spotkań i sceną letnią.  26 czerwca będzie można zobaczyć tam niemy film z muzyką na żywo, a w drugi weekend lipca trzy spektakle „Los Mimos” na scenie w ogrodzie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Ogród przy siedzibie Wrocławskiego Teatru Pantomimy fot. Tomasz Hołod
Ogród przy siedzibie Wrocławskiego Teatru Pantomimy

Myjnia dla tramwajów

Czy wiesz, że kompleksowe mycie tramwaju w nowoczesnej myjni w zajezdni na Borku zajmuje tylko 8 minut? Szybki prysznic trwa jeszcze krócej. W ciągu jednego cyklu myjnia zużywa tylko około 100 litrów wody. To tyle, ile potrzeba na kąpiel w wannie, jednak faktyczne zużycie jest znacznie mniejsze, bo obieg wody jest zamknięty (oczyszcza się ją i wykorzystuje ponownie).

W parku Południowym wyrósł polski storczyk

W parku Południowym pojawił się polski storczyk – buławnik. „Pasjonaci już się wymieniają ilustracjami na forach, zastanawiają się czy jest wielkokwiatowy i martwią się o jego los... – czytamy na profilu Zarządu Zieleni Miejskiej na Facebooku. Ta niezwykle rzadko występująca w Polsce (wręcz zagrożona wyginięciem) roślina z rodziny storczykowatych jest pod ścisłą ochroną, więc trzymamy kciuki, by kwitła jak najdłużej.

Rada osiedla

Przewodniczący Zarządu Osiedla Miłosław Czekaj zaprasza mieszkańców na dyżury radnych, które odbywają się w każdy czwartek od godz. 18 w siedzibie Rady Osiedla przy ul. Powstańców Śląskich 210-218 (wejście z lewego boku budynku szkoły). Telefon do Rady Osiedla 71 337 22 22, e-mail: borek[at}osiedla.wroclaw.pl

Straż miejska

Na osiedlu Borek nie ma strażnika osiedlowego, ale w razie potrzeby można skontaktować się z dyżurnym Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986.

Trzech dzielnicowych

Osiedle Borek to rejon działania komisariatów Wrocław-Krzyki i Wrocław-Grabiszynek. Dzielnicowi tego osiedla to:

  • sierż. Mateusz Ziętek, tel. 601 816 530, e-mail:  dzielnicowy.krzyki14[at] wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • asp. Jan Jakubowski, tel. 601 702 284, e-mail: dzielnicowy.krzyki8[at] wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • asp. szt. Dariusz Białek, tel. 601 702 280, e-mail: dzielnicowy.grabiszynek2[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl

Do dzielnicowych można zgłaszać np. picie alkoholu w miejscach objętych zakazem, zaśmiecanie terenu albo zakłócanie porządku publicznego i parkowanie pojazdów w sposób utrudniający ruch pieszych. W sprawach nagłych należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

Komunikacja miejska

Tramwaje: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 11, 16, 17, 18, 19, 20, 23, 31, 33, 70, 74

Autobusy: 126, 127, 133, 134, 136, 143, 144,  247, 248, 249, 257, 259, D

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl