wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Cafe Berg to wyjątkowa atrakcja! Domek nad fosą Maxa Berga właśnie świętuje rocznicę [ZDJĘCIA]

– Na kawę i coś słodkiego można wpaść do Cafe Berg! – i tak już jest od dwóch lat! Domek nad fosą, zaprojektowany przez słynnego architekta Maxa Berga, od kwietnia 2021 r. przyjmuje gości. Gruntowny remont obiektu sfinansowało miasto. W drugą rocznicę otwarcia Cafe Berg sprawdziliśmy co tam dziś słychać. Zobaczcie, jak to miejsce kiedyś wyglądało.

Reklama

Cafe Berg we Wrocławiu ma już stałych bywalców. Uroki wypicia kawy w domku nad fosą słynnego Maxa Berga doceniają wrocławianie i turyści. Często zdarza się, że na wolny stolik w zabytkowym kiosku nad fosą, u zbiegu ulic Podwale i Piotra Skargi, trzeba poczekać w kolejce.

Serwujemy specjalnie wypalaną dla nas kawę, którą tylko w Cafe Berg można się napić. Obecnie mamy wiosenne menu i napoje. Zapraszamy także na pączki, cynamonki, torty, croissanty i eklerki
Joanna Kuriata, menadżerka Cafe Berg.

Cafe Berg kawiarnia w domku nad fosą.

W niewielkim kiosku nad fosą, tuż obok Wzgórza Partyzantów, przed wojną była pijalnia mleka. Tak ten budynek wymyślił ponad 100 lat temu Max Berg, projektant m.in. Hali Stulecia. W ostatnich latach w zabytkowym budynku był m.in. punkt wyrabiania pieczątek i dorabiania kluczy. Od 7 kwietnia 2021 r., na cześć słynnego architekta, jest tam Cafe Berg. 

– Mamy klientów, którzy pamiętają, co tu było przed laty, wspominają punkt dorabiania kluczy. Jak teraz przychodzą, to zachwycają się, jak to miejsce się zmieniło – dodaje Joanna Kuriata. 

Kiosk jak grecka świątynia czyli Cafe Berg.

Budynek Cafe Berg ma żelbetową konstrukcję szkieletową. Małe pomieszczenie na poziomie zero otoczono kolumnami, na wzór doryckich. Podobno, Max Berg zaprojektował kiosk na wzór greckiej świątyni.

Przepiękny, niezwykły budynek. Antyczna świątynia odlana w betonie, w pięknej proporcji, z kolumnadą. Przez lata zapomniany, teraz okazało się, że tam wszystko jest ładnie zachowane. Odsłonięte zostało oryginalne lastryko. Zachowały się też balustrady. Ta realizacja będzie szokująca. Z odrapanego budynku odzyskamy naprawdę przepiękny obiekt. Warto było o niego walczyć
podkreślała w trakcie prac remontowych Agata Chmielowska, ówczesny miejski konserwator zabytków.

Cafe Berg niezwykła historia.

Będąc w Cafe Berg można zapoznać się z informacjami o Maxie Bergu. Jego zdjęcie przy wejściu przypomina, że domek nad fosą jest dziełem słynnego twórcy Hali Stulecia. Obecnym najemcą obiektu zależało, by tak zaaranżować wnętrze, aby nadać Cafe Berg odpowiedni klimat i smak z okresu przedwojennego. 

Kto zapłacił za remont Cafe Berg? 

Budynek, zanim stał się piękny jak przed laty, musiał przejść roczny remont. Za ten etap prac gmina Wrocław zapłaciła 1 mln 368 tys. zł. Najemcę lokalu miasto wybrało w przetargu. Najlepszą propozycję przedstawiła firma Nasza Pączkarnia, która od kilku lat prowadzi we Wrocławiu cukiernię przy ul. Świdnickiej.

Kiedy rozpoczęto remont Cafe Berg? Ile kosztowały prace i co zrobiono?

Przypomnijmy - Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu na początku 2019 r. rozstrzygnął przetarg na wykonanie pierwszego etapu prac remontowych, który wygrała wrocławska firma AKBiK Sp. z o.o. 12 lutego 2019 r. wykonawca rozpoczął prace.

Żeby kawiarnia mogła funkcjonować, musimy wyburzyć wszystko, co zostało tam dobudowane i dodać przeszklenie, które powstanie w miejscu ścian znajdujących się między kolumnami. Ściany dobudowano przed wojną i po wojnie, a my cofniemy się do czasów Berga
mówiła w trakcie remontu Anita Luniak z Atelier 33, która wykonała projekt rewitalizacji obiektu.

W kwietniu 2019 r. pierwszy efekt prac było już widać. Odsłonięto betonowe kolumny, które przez lata były zabudowane ścianami. Odkryto oryginalne lastryko i balustrady.

W pierwszy etapie zrobiono remont – żelbetowej konstrukcji całego budynku, dachu, balkonu z zabytkową balustradą, posadzek, odsłonięto i zabezpieczono pierwotne ściany wewnętrzne wykonane w konstrukcji żelbetowej, a także wyremontowano dwanaście filarów podpierających szeroki gzyms i wsparty na nim dach. Wyremontowano również schody zewnętrzne na skarpie fosy oraz balustrady przy budynku.

W zakresie robót było też wykonanie nowych instalacji, przyłączy do budynku, wypełnienie szkłem przestrzeni pomiędzy filarami (przesuwane tafle szklane), co powiększyło powierzchnię użytkową obiektu, ale też pozwoli w okresie letnim otworzyć wnętrze na zieleń przy fosie. Na te prace miasto wydało 1 mln 368 tys. zł. W dalszej kolejności zrobiono także taras nad fosą. 

Cafe Berg a obok rewitalizacja Wzgórza Partyzantów. Galeria zdjęć z restaurowanego Bastionu Sakwowego.

Cafe Berg to nie koniec inwestycji w tym rejonie. Miasto prowadzi rewitalizację Wzgórza Partyzantów (dawny Bastion Sakwowy). Zobacz, co tam się dzieje. 

Cafe Berg: adres, godziny otwarcia.

Kawiarnia Cafe Berg otwarta jest od poniedziałku do środy w godz. 8:00-20:00, piątek 8:00-21:00, sobota 8:30-21:00, niedziela 8:30-20:00. Kiosk projektu Maxa Berga jest przy skrzyżowaniu ulic Piotra Skargi i Podwale.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl