wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. 5-lecie kadencji prezydenta Jacka Sutryka w liczbach
Prezydent Jacek Sutryk z uczestniczkami Urodzin Fredry Tomasz Hołod
Prezydent Jacek Sutryk z uczestniczkami Urodzin Fredry

- Szybko ten czas leci… Dzisiaj dokładnie mija 5 lat, jak zostałem Prezydentem Wrocławia, miasta które kocham, w którym się urodziłem, z którym moja rodzina jest związana od 1946 roku, miasta dla którego w różnych rolach pracuje już prawie 20 lat - mówi prezydent Jacek Sutryk. - To była trudna kadencja - dodaje. Podsumowujemy pięć lat Jacka Sutryka w Ratuszu. Co udało się zrobić dla Wrocławia?

Reklama

Pięciolatka Jacka Sutryka jest wyjątkowa i przejdzie do historii. Wydarzyły się bowiem rzeczy bez precedensu. Pierwszą była pandemia COVID-19 i związany z nią lockdown, a także różnorakie jego skutki, z jakimi miasto musiało sobie radzić. Również skutki finansowe.

Żaden z poprzedników nie musiał również mierzyć się z wojną w sąsiednim kraju i falą uchodźców. Czegoś takiego Wrocław jeszcze nie widział. Ale też pospolite ruszenie wrocławian chętnych do niesienia pomocy pokazało, że to miasto wyjątkowych ludzi.

- To była trudna kadencja. Covid i „zamknięcie” miasta oraz kraju, wojna w Ukrainie, trudna sytuacja społeczno-gospodarczo-polityczna powodująca konflikty w Polsce, jakich dawno nie byliśmy świadkami. A mimo to udało nam się dla Wrocławia wiele zrobić. Nie sposób wszystko opisać czy pokazać. Nie sposób opowiedzieć o wszystkich projektach „miękkich”/społecznych i tych „twardych”/inwestycyjnych. Ale kilka wybrałem, byśmy mogli wspólnie podsumować te mijające 5 lat, które zmieniły i zmieniają nasz kochany Wrocław. Za pomoc w realizacji tych projektów, za Waszą cierpliwość i zrozumienie bardzo dziękuję.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Wywiad z prezydentem w linku poniżej:

Prezydent w swoim poście na Facebooku wymienił najważniejsze inwestycje, które udało się zrealizować. M.in.:

 • renowacja Mostów Pomorskich - 3 przeprawy jak nowe - koszt 70 mln zł
 • kładka nad Ślęzą, która połączyła osiedla Muchobór Mały i Wielki - 3,8 mln zł
 • tramwaj na Kozanów przez Popowice i Szczepin - 227 zł
 • Trasa Autobusowo-Tramwajowa na Nowy Dwór - w 13 minut do centrum miasta - 386 mln zł 
 • obwodnica Leśnicy - 181 mln zł
 • zespół szkolno-przedszkolny przy Asfaltowej - 57 mln zł
 • przedszkole przy Hallera - 15,7 mln zł
 • przebudowa wału i ulicy Ślęzoujście na Maślicach - 12,5 mln zł
 • remont Bastionu Sakwowego - ponad 27 mln zł 

I wiele innych. Zobaczcie podsumowanie w filmie:

Prześledźmy jeszcze te pięć lat prezydenta tematycznie i na liczbach.

Komunikacyjny Wrocław 

Trudno nie odnieść wrażenia, że transport w sporej mierze zdominował tę pięciolatkę. Sam Jacek Sutryk wiele o nim mówił podczas kampanii wyborczej i przez kolejnych 5 lat.

Temat komunikacji miejskiej jest kluczowy dla wielkiego grona wrocławian, a z kolei dla prezydenta - stanowi wyzwanie w tej kadencji. Nie mniej kłopotliwy dla miejskiego skarbnika i radnych, którzy to muszą podejmować decyzje, ile milionów czy miliardów na komunikację są w stanie wydać.

Tym bardziej, że we Wrocławiu nie chodziło tylko o inwestowanie w rozwój transportu zbiorowego. Prezydent grube pieniądze pompował w nadrobienie wieloletnich zaniedbań w komunikacji tramwajowej. Chodzi oczywiście o TORYwolucję, program przywrócenia torowisk do przyzwoitego stanu.

Jeśli za miernik weźmiemy liczbę wykolejeń (choć nie każde wynika ze złego stanu infrastruktury), to widać efekt wydanych na TORYwolucję 364 mln zł. Sumując wykolejenia z rozjechaniami, to łączna liczba zdarzeń ze 117 w 2021 roku spadła do 29 w kolejnym, a na razie w tym roku wynosi 19 (dane MPK Wrocław). Efekt jest zatem ewidentny.

60 km torowisk

Jacek Sutryk i Krzysztof Balawejder, nieżyjący już prezes MPK, forsowali remonty w tak newralgicznych miejscach, jak pl. Jana Pawła II, skrzyżowanie w obrębie przystanków Galeria Dominikańska i duże torowe skrzyżowanie przy Dworcu Głównym PKP. Powstały nowe torowiska na al. Hallera z nowymi torami na skrzyżowaniu z Powstańców Śląskich, wzdłuż Żmigrodzkiej, Olszewskiego i zostały zmodernizowane pętle.

Dodając do tego nowe inwestycje – tramwaj na Nowy Dwór i przez Popowice – za kadencji Jacka Sutryka zostało zmodernizowanych i wybudowanych aż ponad 60 km torowisk.

Volvo były świetne, ale… zmęczone

Poza TORYwolucją nastąpiła również taborowa rewolucja. Na ulicach pojawiły się aż 253 nowe autobusy. To pojazdy MPK, podwykonawców, ale także linie aglomeracyjne, łączące centrum miasta z gminami ościennymi.

MPK miało jeszcze pojazdy marki Volvo, które do czasu świetnie się spisywały, ale ich czas użytkowania dawno przeminął. Do ich stanu technicznego zastrzeżenia miewała Inspekcja Transportu Drogowego, a mechanicy na zajezdni mieli przy nich co robić.

Dziś na pamiątkę zostały dwa egzemplarze Volvo, jako pojazdy historyczne, przy czym jeden z nich wciąż sezonowo kursuje jako Streetbus.

Wiele zmieniło się również na torach. Po tych wyremontowanych i nowych jeżdżą 153 nowe lub zmodernizowane tramwaje. Metamorfozę przeszły Škody 16T i Protramy 205, a najnowsze nabytki to Moderusy Gamma. Niebawem pasażerowie zaczną korzystać z nowiutkich Pes, które zamówiło MPK.

Każdy nowy lub zmodernizowany pojazd ma niską podłogę oraz klimatyzację. Warto też zwrócić uwagę na inwestycje w zajezdniach Borek, Ołbin i Gaj. Natomiast autobusowa zajezdnia Obornicka została dostosowana do obsługi pojazdów elektrycznych. MPK będzie mieć ich na razie 13.

Wrocław inwestuje również w połączenia aglomeracyjne. W ciągu 5 lat uruchomił 11 nowych linii podmiejskich, m.in. z gminami Żórawina, Kąty Wrocławskie, Czernica.

Przyjemniej też się przejść lub popedałować

Blisko 100 km tras rowerowych powstało w ostatniej pięciolatce. Niekiedy są to drogi wyznaczone w istniejącej infrastrukturze, ale często zupełnie nowe trasy, w tym w miłych okolicznościach przyrody, jak w połowie gotowa Promenada Krzycka.

Rowerzyści chwalą sobie trasę na Nowy Dwór, która powstała wraz z trasą autobusowo-tramwajową. Przy okazji budowy torowiska powstała też trasa rowerowa na Popowicach. Niebawem będą otwarte drogi w ciągu alei Wielkiej Wyspy czy 11 Listopada – nowym, brakującym dotąd fragmencie obwodnicy Leśnicy.

Zmiany dla pieszych, ale też wózkersów, są widoczne m.in. na Promenadzie Krzyckiej, bulwarze Słonecznym czy w ciągu ulic Grabiszyńskiej, Solskiego, Karkonoskiej, Inżynierskiej, Zachodniej czy Serowarskiej.

Zielony Wrocław 

Zieleń stanowi ponad 41 proc. naszego miasta. Od 2019 roku przybyło 23 tys. nowych drzew. Efekt wielkiej akcji nasadzeń widać wzdłuż Legnickiej, Lotniczej, Kosmonautów, a także niebawem kierowcy zobaczą przy 11 Listopada.

Dwa razy w roku wrocławianie wspólnie z rodzinami sadzą drzewa dedykowane nowonarodzonym mieszkańcom miasta. Powstały dwa obszary chronione - użytki ekologiczne - Las Pracki i Dolina Widawy. 

Na początku kadencji podjąłem decyzję, by parking, na którym stały samochody urzędników miejskich przy ul. Bernardyńskiej, przebudować na miejsce pełne zieleni. Tak powstał wyjątkowy Skwer Wrocławianek. Takich, większych bądź mniejszych zielonych enklaw, powstało ponad 50.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Prezydent zabiega również o stworzenie rezerwatu przyrody na 750 hektarach pól irygacyjnych - wystąpił o to do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Wrocław się uczy - inwestycje w edukację

Wydatki na oświatę i edukację to największa pozycja w budżecie. W tym roku to ponad 2 mld zł (rządowa subwencja na ten cel nie pokrywa nawet połowy tej kwoty).

Od 2019 roku na szkoły, przedszkola i ich funkcjonowanie miasto wydało 8,5 mld zł. Przeznaczone zostały m.in. na budowę i rozbudowę placówek i stworzenie 7,3 tys. miejsc w przedszkolach i żłobkach.

W ciągu 5 lat powstały miejsca takie jak:

 • przedszkole przy al. Hallera,
 • nowoczesny Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Asflatowej,
 • żłobek przy ul. Sygnałowej,
 • żłobek przy ul. Sołtysowickiej,
 • przedszkole przy al. Śląskiej na Tarczyński Arena,
 • we współpracy z inwestorem zewnętrznym placówki przy ul. Rezedowej, ul. Radkowskiej, ul. Rubczaka, ul. Poleskiej czy ul. Błotnej oraz szkoła Specto przy Lubelskiej.

Na budowy lub remonty wrocławskich sal sportowych, treningowych i boisk poszło 120 mln zł. Na wakacyjne remonty: 360 mln zł.

Wrocław widziany z okna mieszkania

Zarząd Zasobu Komunalnego systematycznie remontuje gminne budynki. W przypadku starych, kunsztownie zdobionych kamienic, cieszy nie tylko jej mieszkańców, ale wszystkich wrocławian.

Warto też dodać, że lokatorzy wprowadzają się właśnie do trzystu nowych mieszkań na osiedlu TBS na Leśnicy. 

Zieleń i zabawa nie tylko na trzepaku 

Na remontowanych podwórkach pojawiają się podziemne czy częściowo schowane pojemniki na śmieci, dużo zieleni oraz strefy rekreacji: place zabaw, boiska, siłownie czy ławeczki dla seniorów.

Jedno z ciekawszych rozwiązań pojawi się na podwórku u zbiegu al. Kromera oraz ulic Łąka Mazurska i Bydgoskiej. Będą sąsiedzkie altany i stojaki na bieliznę, a wszystko skąpane w zieleni, która jest dużym atutem tego wnętrza. Te altany będą trzy, co ciekawe, tematyczne: herbarium, winarium oraz rosarium porośnięte odpowiednio ziołami, winoroślą i różami. 

Wrocław jest fit

O inwestycjach związanych ze sportem i rekreacją można dużo pisać, ale na potrzeby podsumowania, wymieniamy je:

 • Hala sportów walki przy Racławickiej
 • Blok sportowy XIII LO przy Hauke-Bosaka
 • Aquapark Brochów przy Polnej (będzie również Aquapark Psie Pole)
 • Skateparki przy Sukielickiej, Ślężnej, Królewskiej, Bacciarellego
 • Hala tenisowa przy ul. Pułtuskiej
 • Hala tenisowa i korty zewnętrzne przy ul. Trwałej
 • Balon ze sztucznym boiskiem piłkarskim przy ul. Lubińskiej
 • Muzeum Śląska Wrocław
 • KGHM Arena na Kłokoczycach
 • Trasa spacerowo-biegowa na Partynicach wraz z oświetleniem
 • Sztuczne oświetlenie w Centrum Sportów Wrotkarskich przy ul. Sukielickiej
 • Modernizacja strzelnicy Śląska przy ul. Świątnickiej

Sportowy Wrocław to dla mnie przede wszystkim sport amatorski. Możliwość aktywnego wypoczynku i rekreacji. Dlatego tak wiele w tej kadencji inwestowaliśmy m.in. w skateparki, na których młodzież tak chętnie spędza czas. Nowe obiekty pojawiły się przy ul. Ślężnej, Sukielickiej, Królewskiej czy Bacciarellego.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Wrocławskie srebro, czyli kochani seniorzy

Wrocławscy seniorzy swoją energią i radością życia zawstydzają niejednego 40-latka. Mają też swoje oczekiwania, a wielu z nich potrzebuje wsparcia. Za kadencji Jacka Sutryka miasto sfinansowało i uczestniczyło w organizacji badań profilaktycznych dla osób 65+, z czego skorzystało 26 tys. seniorów.

Dojrzali i doświadczeni wrocławianie od ukończenia 65. roku życia bezpłatnie korzystają z komunikacji miejskiej, a czasem także i z taksówek dzięki programowi Taxi Senior. Prawie 40 tys. z nich posiada Wrocławska Kartę Senioralną, która upoważnia do zniżek w wielu miejscach Wrocławia. Poza nimi miło i aktywnie mogą spędzać czas w jednym z 19 Centrów Aktywności Lokalnej.

M.in. dla nich wydajemy w formie gazety bezpłatny biuletyn wroclaw.pl, który co środę pojawia się w odwiedzanych przez seniorów halach targowych czy punktach usługowych na terenie miasta.

Miasto dla najmłodszych 

Każdy nowy obywatel witany jest Wrocławską Wyprawką. Ciepły kocyk z wrocławskim krasnalem otulił przez te 5 lat prawie 28 tys. dzieci. Byłoby ich mniej, gdyby nie finansowanie wrocławskiego programu in vitro, dzięki któremu jest nas o 215 więcej.

Dentyści w szkołach dbają o zęby dzieciaków, które w przyszłości mogą uniknąć zdrowotnych komplikacji dzięki bezpłatnym (finansowanym przez miasto) szczepieniom chroniącym przed wirusem HPV. 

Niemal dwa lata temu znacznie przybyło we Wrocławiu dzieci i młodzieży z Ukrainy. Dla nich to radykalna zmiana, która - poza innymi przeżyciami - wiąże się z edukacją w obcym języku. We wrocławskich szkołach są obecnie 32 klasy przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy, ale w piku było ich ponad 70. Jeśli wykształceni u nas wrócą na Ukrainę, to śmiało będziemy mogli mówić, że Wrocław ma swój udział w powojennej odbudowie sąsiedniego kraju. Zostając, będą powiększać polski PKB.

Aby było bezpieczniej

W dużym mieście nie każdy ma poczucie bezpieczeństwa, ale przez 5 lat:

 • 5 mln zł miasto przeznaczyło na działania poprawiające bezpieczeństwo,
 • 267 tys. razy Straż Miejska interweniowała w sprawach związanych z bezpieczeństwem,
 • 3800 pojazdów działa w ramach programu Legalna Taksówka,
 • 71 nowych i zaplanowanych kamer monitoringu czuwa nad nami,
 • 15 nowych pojazdów otrzymała Straż Miejska.

Kulturalni wrocławianie 

Duży wpływ na jakość życia ma szeroka i zróżnicowana oferta kulturalna. Ona często przesądza o wyborze miejsca do życia. To przyciąga również turystów, ale wielu wrocławian chce "mieć dokąd pójść wieczorem".

Potwierdzeniem tego jest fakt, że we Wrocławiu działa aż 25 instytucji kultury, które rokrocznie przyciągają blisko milion osób. Przez pięć lat miasto zainwestowało w kulturę ponad 820 mln zł.

Zostając prezydentem obiecałem wprowadzić stypendia artystyczne. Od 2019 przyznaliśmy 183 wyróżnienia po 2,5 tys. zł dla dorosłych artystów i aż 640 stypendiów dla młodych twórców, rozpoczynających dopiero swoją karierę.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Wrocław należy do wrocławian

W wielu sprawach chcemy sami decydować o naszym otoczeniu, gdzie i co powinno powstać. Świadczy o tym duże zaangażowanie w projekty Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, mikrogranty czy zadania realizowane w ramach Funduszu Osiedlowego. Przez 5 lat wydaliśmy w ten sposób ponad 140 mln zł.

Tym, którzy przyczyniają się do napełniania miejskiej kasy, płacąc podatki we Wrocławiu, miasto odwdzięcza się bezpłatnym udostępnianiem swoich atrakcji i zniżkami u partnerów programu. 

Aby złapać oddech...

Szeroko promowany program Zmień Piec to dopłaty do wymiany tzw. kopciuchów. Od 2019 roku ubyło ponad 12 tys. takich pieców (12 159 pieców - dane do listopada 2023 r.), co pochłonęło 247 mln zł! Poza tym 235 komunalnych budynków zostało podłączonych do ekologicznego ogrzewania. 

Przybywa budynków, które w części zasilają się same. Placówka przy Asfaltowej czy żłobek przy Sygnałowej mają fotowoltaikę, pompy ciepła i zbierają deszczówkę.

Poniżej możecie zobaczyć listę najważniejszych zrealizowanych i realizowanych inwestycji w mieście za rządów Jacka Sturyka:

Spis zrealizowanych inwestycji 

Nowe mosty Chrobrego
TAT na Nowy Dwór
tramwaj przez Szczepin i Popowice
nowe żłobki przy Sygnałowej i Sołtysowickiej
kompleksowa przebudowa żłobków przy Krowiej i Dokerskiej
nowe przedszkole przy Dębickiej
rozbudowa SP 99 przy Głubczyckiej
rozbudowa zespołu szkolno-przedszkolnego przy Osobowickiej
budowa kładki nad Jana III Sobieskiego, budowa kładki nad Ślęzą (Trawowa-Francuska)
budowa trasy rowerowej z Wrocławia do Bielan Wrocławskich
przebudowa Obornickiej, przebudowa Berenta
zespół szkolno-przedszkolny przy Asfaltowej
remont mostów Pomorskich
nowe przedszkole przy Hallera
sztuczne oświetlenie i zaplecze na torze wrotkarskim przy Sukielickiej

Spis inwestycji w trakcie realizacji 

Aleja Wielkiej Wyspy
rewitalizacja Bastionu Sakwowego
2. etap obwodnicy Leśnicy
remont Pomorskiej
TAT na Jagodno
Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej
 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl