wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Odwiedziliśmy nową szkołę przy ul. Asfaltowej [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Uczennice w klasie / rozpoczęcie roku szkolnego w nowej szkole przy ul. Asfaltowej fot. Tomasz Hołod
Uczennice w klasie / rozpoczęcie roku szkolnego w nowej szkole przy ul. Asfaltowej

W poniedziałek (4 września) prawie 77,5 tys. uczniów i 11,1 tys. nauczycieli we Wrocławiu rozpoczęło nowy rok szkolny. Na uroczystą inaugurację wybraliśmy się z kamerą do nowej szkoły przy ul. Asfaltowej na Wojszycach, gdzie pierwszoklasiści usiądą po raz pierwszy do szkolnych ławek. Jak im się podoba? Zobaczcie zdjęcia i film!

Reklama

Inauguracja roku szkolnego 2023/2024 w szkole przy ul. Asfaltowej

W tym roku do placówek oświatowych prowadzonych przez miasto poszło ponad 93 tys. dzieci, w tym ponad 6,1 tys. po raz pierwszy usiądzie w szkolnych ławkach. Do szkół podstawowych uczęszczać będzie ok. 45 tys. uczniów, do ponadpodstawowych ponad 32 tys., a do przedszkoli prawie 16 tys.

Uroczysta inauguracja (4 września) odbyła się w nowo wybudowanej placówceZespole Szkolno-Przedszkolnym nr 25 przy ul. Asfaltowej we Wrocławiu. Na dzieci czekają tu sale lekcyjne i komputerowe, świetlica, sale sportowe, biblioteka, gabinet dentystyczny oraz jadalnia. Mają też do dyspozycji boiska i plac zabaw. Przedszkole z kolei składa się z 8 oddziałów z węzłami sanitarnymi, salą rekreacyjną, kuchnią, jadalnią i pomieszczeniami administracyjnymi oraz gospodarczymi, a także z ekologicznym zielonym dachem.

Otwarcie nowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Asfaltowej to moment, który z pewnością zapoczątkowuje nową erę w naszym dążeniu do zapewnienia najwyższej jakości edukacji naszych dzieci. Docelowo przyjmie on aż 1200 dzieci, tworząc przyjazne i inspirujące otoczenie, w którym najmłodsi wrocławianie będą mieli możliwość rozwijania swoich talentów, zdobywania wiedzy i kształtowania wartości. To placówka na miarę europejskich, a nawet światowych rozwiązań.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Zobaczcie zdjęcia z rozpoczęcia roku szkolnego w nowym ZSP przy ul. Asfaltowej!

Pierwsze wrażenia uczniów. Co im się podoba?

Szkoła przy ul. Asfaltowej na Wojszycach jest najnowocześniejszą placówką we Wrocławiu. Spytaliśmy pierwszaków, co najbardziej im się podoba. Nie da się ukryć, że największym zainteresowaniem cieszy się... sala gimnastyczna. Więcej w naszym filmie, zobaczcie!

Nowa szkoła podstawowa w ramach współpracy z inwestorem zewnętrznym

1 września otwarto również Publiczną Szkołę Podstawową Specto przy ul. Lubelskiej dla 100 uczniów (z planami na jej rozbudowę). Placówkę wybudował i poprowadzi inwestor zewnętrzny w ścisłej współpracy z miastem.

Szkoła na Maślicach została wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne i technologiczne. Nie ma w niej dzwonków. Są za to tematyczne kąciki i pracownie, dużo nauki w plenerze i zajęcia dodatkowe wspierające rozwój zainteresowań dzieci.

Stawiamy na uczenie zespołowe i przez doświadczanie. Zajęcia będą realizowane w postaci miniprojektów, pobudzających zaangażowanie, rozwijających indywidualne talenty dzieci i ich potencjał.
Małgorzata Rabenda, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Specto we Wrocławiu

Szkoła na Maślicach powstała w technologii modułowej. To oznacza, że oprócz ekspresowego tempa prac, placówkę będzie można rozbudowywać w miarę potrzeb. Specto przy ul. Lubelskiej 95a jest pierwszą w mieście szkołą zbudowaną w tej technologii.

Półtora rocznika w szkołach ponadpodstawowych

W związku z przyjęciem (po raz kolejny) do szkół ponadpodstawowych „półtora rocznika” zwiększono w nich liczbę klas pierwszych o 22 (w porównaniu z rokiem ubiegłym). Dlatego w wielu tych wrocławskich placówkach pomieszczenia, które nie były pomieszczeniami dydaktycznymi zaadaptowano na sale lekcyjne.

Prace te wykonywane były w ramach wakacyjnych remontów. Umożliwiono także realizację zajęć wychowania fizycznego poza placówką (np. na basenach, siłowniach czy miejskich obiektach sportowych). Wszystko, by zwiększyć komfort nauki i pracy zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

Wakaty w szkołach i przedszkolach – duże wyzwanie dla wszystkich

W ubiegłym roku we Wrocławiu brakowało ok. 1 tys. nauczycieli. Szacuje się, że w tym roku będzie podobnie lub ta liczba może wzrosnąć. Ostateczne dane poznamy pod koniec września, po zatwierdzeniu arkuszy organizacyjnych.

We Wrocławiu, jak i w całej Polsce brakuje nauczycieli. To problem systemowy, który stanowi jedno z najważniejszych wyzwań edukacyjnych ostatnich lat. We Wrocławiu głównie brakuje nauczycieli przedmiotów ścisłych i zawodowych oraz nauczania przedszkolnego, wczesnoszkolnego i opiekunów świetlic.
Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM Wrocławia

Kandydatów dyrektorzy szukają także wśród emerytowanych nauczycieli oraz absolwentów, po uprzedniej zgodzie kuratorium. Wielu nauczycieli przeszło bowiem na emeryturę lub przekwalifikowało się i odeszło z zawodu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl