wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Najważniejsze inwestycje we Wrocławiu na 2023 rok. Na liście priorytetów jest 14 zadań
Na zdjęciu: widok z góry na remontowany pawilon perystylowy na Wzgórzu Partyzantów Tomasz Hołod
Na zdjęciu: widok z góry na remontowany pawilon perystylowy na Wzgórzu Partyzantów

Modernizacja torowisk, tramwaj przez Popowice, Aleja Wielkiej Wyspy, przebudowa Pomorskiej, trasa na Nowy Dwór, remont Wzgórza Partyzantów i kilka innych. Pracownicy Urzędu Miejskiego Wrocławia pokazali listę najważniejszych inwestycji w następnym roku. Najwięcej pieniędzy przeznaczają na szkoły i przedszkola.

Reklama

W projekcie budżetu Wrocławia na 2023 rok widać, że miasto zamierza w 2023 roku przeznaczyć na inwestycje 940 mln zł. To mniej niż w obecnym, ale więcej niż w 2021 lub 2021 roku.

Większość tej kwoty – 518 mln zł – ma być skierowana na zadanie związane z transportem i łącznością, w tym na linię tramwajową przez Popowice, trasę na Nowy Dwór i Aleję Wielkiej Wyspy.

Projekt nowego budżetu miasto pokazało 9 listopada. Dochody to 5,56 mld zł, a wydatki to 6,33 mld zł. Pierwsze czytanie na sesji Rady Miejskiej Wrocławia 14 listopada.

Cała czternastaka najważniejszych inwestycji 2023

Na liście najważniejszych jest 14 inwestycji. Z nich najdroższe będą budowy i przebudowy szkół oraz przedszkoli – 117 mln zł. Przyjrzyjmy się całej czternastce, w kolejności od najbardziej do najmniej kosztowej. W treści są linki, odsyłające do tekstów na temat poszczególnych projektów.

Budowa i kompleksowe przebudowy szkół i przedszkoli

Jak wspomniano, na to zadanie miasto chce przeznaczyć w 2023 roku 117 mln zł. Przebudowy mają być kompleksowe. Inwestycje będą realizowane wraz z infrastrukturą sportową.

Przykłady:

Drugi etap obwodnicy Leśnicy

Na powstającą drogę pójdzie tylko w przyszłym roku 85 mln zł. Przypominamy, że obwodnica Leśnicy połączy aleję Kaczorowskiego z ulicą Kosmonautów. Dzięki niej kierowcy sprawniej dojadą do ulicy Granicznej i Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (AOW).

Obwodnica ma być przejezdna w 2023 roku.

Modernizacja torowisk tramwajowych

Sztandarowe zadanie realizowane od kilku lat przez MPK nazywane jest Torywolucją. Teraz widać ją na ulicy Świdnickiej, przy moście Szczytnickim i na ulicy Pomorskiej. Niedawno jej część zakończyła się przed mostem Zwierzynieckim, a jeszcze wcześniej pod zajezdnią Borek, na placu Jana Pawła II, placu Społecznym czy w ulicy Powstańców Śląskich.

To oczywiście tylko przykłady. W 2023 roku modernizacje będą kosztowały 80 mln zł, a w latach 2018 – 2023 ich wartość to 325 mln zł.

Aleja Wielkiej Wyspy

Jej budowa w przyszłym roku – roku oddania do użytku – będzie kosztować 72 mln zł.

Aleja Wielkiej Wyspy połączy południowe osiedla dawnych Krzyków z Biskupinem i Sępolnem. Łączna długość nowej drogi to prawie 3,4 km. Do tego chodniki i ścieżki rowerowe, jak również dwa mosty – nad Odrą i Oławą – oraz dwa wiadukty.

Galeria zdjęć

Najnowsze wieści z budowy są tutaj.

Wrocławski Budżet Obywatelski plus

WBO plus Fundusz Osiedlowy plus Program Inicjatyw Lokalnych to razem 68 mln zł przyszłorocznych wydatków miasta.

W tym roku miała miejsce 10. edycja WBO. Od 2013 roku do realizacji skierowane zostały 432 zwycięskie projekty. Ponad 370 inwestycji już powstało: parki, podwórka, place zabaw, boiska, ścieżki rowerowe i wiele, wiele innych.

Linia tramwajowa przez Popowice

Budowana trasa tramwajowa połączy centrum z Popowicami. Inaczej: istniejące torowiska przy mostach Mieszczańskich i ul. Milenijnej. Pierwsze tramwaje pojadą nią w 2023 roku.

Czekają na nią nie tylko pasażerowie MPK, ale także rowerzyści i kierowcy. Trasa o długości niespełna czterech kilometrów, przebiegnie przez ulice: Dmowskiego, Długą, Starogroblową i Popowicką.

W październiku zakończył się, w ramach tej inwestycji, remont ważnego skrzyżowania ulic Dmowskiego, Jagiełły i Mieszczańskiej.

Wymiana źródeł ogrzewania

Na miejski program wymiany źródeł ogrzewania przeznaczonych jest 49 mln zł.

Chodzi na przykład o program Kawka Plus, któremu poświęciliśmy serwis specjalny.

Remonty i przebudowy dróg

Program poprawy stanu technicznego infrastruktury drogowej będzie kosztował w przyszłym roku 48 mln zł, w tym m.in.

  • przebudowa esplanady wzdłuż placu Grunwaldzkiego (chodniki);
  • rozbudowa i przebudowa ul. Asfaltowej na Wojszycach w celu dostosowania ulicy do prowadzenia komunikacji autobusowej;
  • przebudowa ul. Ślęzoujście wraz z wałem przeciwpowodziowym;
  • przebudowa ul. Spacerowej wraz z  sięgaczem ul. Gostyńskiej (zadanie realizowane przez Gminę Długołęka).

Remonty miejskich budynków mieszkalnych

W przyszłym roku na rewitalizację miejskiego zasobu mieszkaniowego zarezerwowanych jest 37 mln zł.

Najnowszym przykładem jest XIX-wieczna kamienica na Przedmieściu Oławskim przy ul. Prostej, którą wyremontowaną pokazujemy tutaj.

Przebudowa ulicy Pomorskiej

Ulica Pomorska jest remontowana i nieprzejezdna od kilku tygodni. Na przełomie pierwszego i drugiego tygodnia listopada remont przesunął się dalej na północ. Robotnicy zajęli zachodnią część placu Staszica, włącznie z jezdnią i torowiskiem.

Galeria zdjęć

Przebudowa potrwa jeszcze kilkanaście miesięcy. W 2023 roku kosztuje 34 mln zł.

Budowa TAT na Nowy Dwór

Cała nowa trasa tramwajowo-autobusowa na Nowy Dwór będzie liczyła 7 km i poprowadzi z pl. Orląt Lwowskich, przy dworcu Świebodzkim do pętli przy stacji kolejowej Wrocław Nowy Dwór.

Fragment TAT od pl. Orląt Lwowskich do ul. Śrubowej został już otwarty w połowie 2021 r. Wybudowano 2 km nowego torowiska, perony przystankowe, 2 km dróg dla rowerów, 2,4 km nowych chodników, wiadukt o długości 22 m i szerokości 17 m. Posadzono 300 drzew.

TAT będzie przejezdna w przyszłym roku, kiedy na jej dokończenie trzeba 34 mln zł.

Nowe mosty Chrobrego oraz tramwaj na Swojczyce

Razem 28 mln zł w 2023 roku. Najpierw mosty, później tramwaj. Konstrukcja pierwszego jest przerzucona nad kanałem żeglugowym. Drugi połączy brzegi kanału powodziowego.

Oba mosty, pomiędzy osiedlami Sępolno a Swojczyce, mają być przejezdne w przyszłym roku. Pojadą nimi także tramwaje. Trasa na Sojczyce jest projektowana.

Najnowsze wieści z budowy mostów Chrobrego są tutaj.

Rewaloryzacja Wzgórza Partyzantów

Na remont budowli stojących na wzgórzu miasto kieruje 27 mln zł. W 2023 powinny być prowadzone prace konstrukcyjne. W ostatnich miesiącach przyszłego roku powinien zakończyć się pierwszy etap tego zadania.

Obecnie najważniejsze prace dzieją się w pawilonie perystylowym i przy półkolistej logii. Wykonawcy już kilka razy natknęli się na historyczne niespodzianki, o czym informujemy na bieżąco na naszym portalu. Tutaj pisaliśmy dłużej o Wzgórzu Partyzantów.

Trasa autobusowa na Jagodno

Trasa autobusowa na Jagodno to pierwszy etap inwestycji nazwanej budową wydzielonego korytarza dla komunikacji miejskiej na Jagodno.

Wydzielona trasa będzie mierzyła 2,5 kilometra i pobiegnie od skrzyżowania ul. Bardzkiej ze Świeradowską aż do ul. Kajdasza, gdzie powstanie pętla autobusowa.

Koszt tego etapu to 70 mln zł.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl