wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Projekt budżetu Wrocławia na 2023 rok
widok na wrocławski Rynek z ratuszowej wieży fot. Janusz Krzeszowski/www.wroclaw.pl
widok na wrocławski Rynek z ratuszowej wieży

5,56 mld zł dochodów i 6,23 mld zł wydatków – to główne założenia projektu budżetu Wrocławia na 2023 rok. Jak podkreślają samorządowcy został on przygotowany w nieobliczalnych czasach inflacji, wysokich cen energii oraz reform podatkowych, które powodują wielomilionowe straty miasta.

Reklama

Zgodnie z założeniami projektu budżetu Wrocławia na 2023 rok dochody miasta wyniosą łącznie 5,56 mld zł i będą wyższe od zeszłorocznych o blisko 240 mln zł. To m.in. 1,7 mld zł z PIT i CIT, a także 754 mln zł wpływów z podatków (m.in. od nieruchomości) oraz 428 mln zł wpływów z opłat. Rządowa subwencja ogólna ma wynieść 1,06 mld złotych.

Projekt budżetu Wrocławia zakłada również 8653 zł dochodów per capita, 667 mln zł deficytu oraz deficyt bieżący w wysokości 209 mln zł.

Dochody Wrocławia mogłyby być wyższe o dodatkowe ponad 400 mln zł. Reformy podatkowe rządu spowodowały jednak, że wpływy z PIT zostały zamrożone na poziomie z 2019 roku. Co prawda, rząd zapowiedział jednorazową subwencję w wysokości 207 mln zł, ale tylko w minimalnym stopniu pokryje ona ubytek w dochodach. Mimo to planowany deficyt będzie niższy niż w roku poprzednim.
Marcin Urban, Skarbnik Wrocławia

Inflacja zwiększyła wydatki bieżące

W związku z inflacją, w przyszłym roku wyższe będą również wydatki miasta. Łącznie to 6,29 mld zł, czyli o ok. 70 mln zł więcej niż według planu ze stycznia 2022 r.

Inflacja będzie odczuwalna przede wszystkim w wydatkach bieżących – mają wynieść 5,2 mld zł (4,81 mld zł w 2022 r.).

Chcielibyśmy, żeby Wrocław dostał to, co mu się należy, czyli ustawowy udział w podatku PIT, abyśmy mogli sobie radzić z obecną sytuacją gospodarczą, kiedy jest kryzys, rosną ceny oraz koszty kredytowania i jest wysoka inflacja. Gdybyśmy mieli do dyspozycji swoje własne pieniądze, to moglibyśmy sobie znacznie lepiej z tym radzić. Nasz plan jest taki, aby nie zatrzymać Wrocławia, zrealizować obiecane inwestycje i zabezpieczyć ten poziom życia, do którego wrocławianie są przyzwyczajeni.
Sergiusz Kmiecik, Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

Najwięcej miasto wyda na oświatę

Pieniądze przeznaczone na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą to jedna trzecia wszystkich wydatków – 2,06 mld złotych. Co prawda, wzrośnie także subwencja oświatowa, która wraz z dotacją przedszkolną wyniesie 1,05 mld zł, ale pokryje ona zaledwie połowę wszystkich wydatków związanych z oświatą.

W budżecie zaplanowano także 80 mln zł na budowy nowych szkół oraz kompleksowe przebudowy już istniejących placówek. W przyszłym roku oddamy do użytku nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Asfaltowej dla 1200 młodych wrocławian. Równie duży ZSP powstanie po drugiej stronie Wrocławia, przy ul. Cynamonowej, na Lipie Piotrowskiej. We Wrocławiu chcemy również inwestować w przedszkola. 23 mln zł zostanie w przyszłym roku przeznaczone m.in. na budowę nowego obiektu Przedszkola nr 141 ul. Hallera, przebudowę i remont ZSP nr 4 przy ul. Sołtysowickiej czy przebudowę budynku Przedszkola nr 50 ul. Dyrekcyjnej.
Sergiusz Kmiecik

Mimo mniejszych środków, miasto inwestuje

Budżet inwestycyjny wyniesie 940 mln zł (dla porównania – 1,15 mld zł wg planu ze stycznia 2022 r.). Z tego 518 mln złotych zostanie przeznaczonych na zadania inwestycyjne związane z transportem i łącznością.

W 2023 roku do użytku oddane zostaną dwie wielkie realizacje związane z transportem zbiorowym:

  • linia tramwajowa na Popowice (54 mln zł w budżecie na 2023 r., łączny koszt inwestycji – 222 mln zł)
  • Trasa Autobusowo-Tramwajowa na Nowy Dwór (34 mln zł, łączny koszt inwestycji – 370 mln zł).
  • 85 mln zł zarezerwowano na budowę drugiego etapu obwodnicy Leśnicy,
  • 72 mln zł – na realizację Alei Wielkiej Wyspy, 
  • 34 mln zł – na rozpoczętą w sierpniu przebudowę ul. Pomorskiej.

Podobnie, jak w poprzednich latach, realizowane będą kolejne zadania w ramach TORYwolucji, na które przeznaczonych zostanie 80 mln zł.

Miasto planuje także realizację kolejnych, nowych inwestycji komunikacyjnych. W budżecie zapisano 27,8 mln zł na budowę nowych mostów Chrobrego oraz projektowanie linii tramwajowej na Swojczyce. Łączny koszt budowy nowych mostów to 70 mln zł.

W przyszłym roku rozpocznie się budowa wydzielonego korytarza dla komunikacji miejskiej na Jagodno. W pierwszym etapie budowana będzie trasa autobusowa, a docelowo pojadą tam także tramwaje. Na realizację pierwszego etapu inwestycji zapisano w przyszłorocznym budżecie milion złotych (realizacja potrwa również w kolejnych latach i wówczas wyższe będą również roczne kwoty przeznaczone na ten cel). Łączny koszt pierwszego etapu inwestycji to 70 mln zł (dofinansowanie z Polskiego Ładu).

Konieczne wsparcie mieszkańców i inicjatyw lokalnych

9% budżetu Wrocławia, czyli 585 mln złotych, zaplanowano na zadania związane z pomocą i polityką społeczną oraz rodziną. To pieniądze przeznaczone m.in. na zasiłki, dodatki mieszkaniowe czy działalność placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz Domów Pomocy Społecznej.

Wydatki bieżące związane z tymi zadaniami spadną rok do roku o 240 mln zł. Ma to związek z czerwcowym przeniesieniem obsługi i wypłaty świadczeń 500+ z MOPS-u do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ważnym elementem funkcjonowania miasta jest również partycypacja społeczna. Łącznie, to ponad 68 milionów złotych na realizację pomysłów mieszkańców w ramach: Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (32,4 mln zł), Funduszu Osiedlowego (24,7 mln zł) oraz Programu Inicjatyw Lokalnych (10,9 mln zł).

Więcej na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska

Łączne, zaplanowane wydatki w tym dziale mają wynieść 457 mln zł, czyli o 19 mln zł więcej niż przed rokiem i będą stanowiły 7% całego budżetu Wrocławia. Są związane z gospodarką odpadami komunalnymi, oczyszczaniem miasta oraz utrzymaniem zieleni. W budżecie zapisano także blisko 50 mln złotych na realizację programu wymiany źródeł ogrzewania – czyli m.in. na realizację wniosków z programu KAWKA Plus oraz wymianę kopciuchów w zasobie komunalnym.

Wrocław planuje także przeznaczyć 376 mln zł na gospodarkę mieszkaniową, w tym 36,7 mln zł – na program rewitalizacji budynków komunalnych. Z kolei 170 mln zł wyniosą łączne wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na działalność teatrów, centrów kultury i sztuki, biblioteki, muzea oraz ochronę i opiekę nad zabytkami. Natomiast na kulturę fizyczną miasto przeznaczy 161 mln zł. To m.in. wydatki związane z utrzymaniem obiektów sportowych.

Tegoroczny budżet jest przede wszystkim bezpieczny. Dość powiedzieć, że inflacja wynosi już blisko 18%, a ceny energii mogą być w przyszłym roku wyższe od tegorocznych ponad dwukrotnie. We wrześniu ogłosiłem miejski plan oszczędzania. To działania związane z ograniczaniem zużycia energii w miejskich jednostkach oraz przestrzeniach Wrocławia, ale również rezygnacja z organizacji części corocznych wydarzeń. Te decyzje zostały oczywiście uwzględnione w projekcie przyszłorocznego budżetu Wrocławia.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Pierwsze czytanie projektu przyszłorocznego budżetu Wrocławia odbędzie się na sesji Rady Miejskiej, w poniedziałek, 14 listopada o godz. 11:15.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl