1. Ponad 400 inwestycji w całym mieście
Parki, podwórka, place zabaw, boiska, ścieżki rowerowe i wiele, wiele innych. Od 2013 roku czyli od początku WBO, do realizacji skierowane zostały 432 zwycięskie projekty. Ponad 370 inwestycji już powstało.
Ich łączna wartość to 195 mln zł.
2. Rekordzistą Psie Pole-Zawidawie
Mieszkańcy tego osiedla wygrali w głosowaniach z aż 26 projektami, na łączną kwotę 18,7 mln zł. Znalazły się wśród nich m.in. boisko do baseballa, park, chodniki czy plenerowe szachy.
Galeria zdjęć
3. Małe osiedla też potrafią wygrać
Mają na to swój sposób: zgłaszają potrzeby inwestycyjne pod szyldem jednego, wspólnego projektu. Dzięki temu nie rozdrabniają głosów. Strategię tę do perfekcji opanowało pięć osiedli z północnej części Wrocławia, które rok w rok wygrywają wspólnie projekty (Pawłowice, Sołtysowice, Polanowice-Poświętne-Ligota, Widawa, Lipa Piotrowska).
4. WBO ma „młodsze rodzeństwo”
To Mikrogranty i Fundusz Osiedlowy. Dzięki Mikrograntom możecie otrzymać dofinansowanie na osiedlowe działania kulturalne i społeczne.
Fundusz Osiedlowy (FO) to narzędzie dla rad osiedli. Pozwala im – po konsultacjach z mieszkańcami – raz na dwa lata wskazywać do realizacji drobne inwestycje na terenie osiedla. Takie jak chodniki, przejścia dla pieszych, ławki i inne drobniejsze zadania, które – choć potrzebne – nie miałyby większych szans w głosowaniu WBO. Co ciekawe, to właśnie doświadczenia z WBO były jednym z argumentów na rzecz utworzenia FO.
5. NGO-sy wokół projektów
Wspólna praca przy projektach WBO przynosi czasem efekty trwalsze niż sam wynik głosowania. WBO przyczyniło się do powstania wielu wrocławskich organizacji pozarządowych, takich jak Przyjazny Tarnogaj, Akcja Miasto czy Serce Szczepina.
6. Zielona dogrywka w 2017 roku
Dlaczego po 10 latach WBO mamy 11. głosowanie? Wszystko za sprawą Zielonego WBO, zorganizowanego w 2017 roku, jako swego rodzaju dogrywka do standardowego głosowania, pozwalająca zrealizować dodatkowe zielone projekty.
7. Obowiązkowe dla miast od 2018 roku
Budżet obywatelski jest ustawowym obowiązkiem każdej gminy na prawach powiatu, ale dopiero od 2018 roku, kiedy weszła uchwała o WBO. Od tego momentu sposób jego organizacji nie może być już zupełnie dowolny, wynika bowiem z ustawy. Ale we Wrocławiu pierwszą, pilotażową edycję zorganizowano już w 2013 roku.
8. Zieleń i rekreacja wygrywają
Najwięcej zwycięskich projektów w całej historii WBO – bo aż 174 – stanowią te z kategorii zieleń i rekreacja. Jedne z najsłynniejszych to „Ślężański Mamut” na Oporowie czy Swojczycki Park „Czarna Woda”.
9. WBO otwiera oczy urzędnikom
Wartościowe projekty są często realizowane dalej, nawet jeśli zabrakło na nie środków z WBO. Jednym z przykładów jest ponad 100-letni tramwaj Maximum. Dziś to jedna z perełek wrocławskiej kolekcji zabytkowych pojazdów. Jego remont rozpoczął się od wygranego projektu WBO. W kolejnych latach kontynuowany był z innych środków.
10. Kilkanaście głosów może zadecydować o wyniku
Liczy się każdy, nawet pojedynczy głos i nie są to słowa na wyrost. W 2021 roku projekt Parkowy Gaj przegrał zaledwie 18 głosami. Rok wcześniej skateparkowi Wielka Wyspa zabrakło 20 głosów. Jeżeli nie głosowaliście jeszcze w tegorocznej edycji WBO – macie na to czas do 10 października.
WBO 2022 – jak i gdzie zagłosować
Głosować w WBO mogą wszyscy mieszkańcy Wrocławia. Bez względu na obywatelstwo i wiek, czyli także mieszkający we Wrocławiu obcokrajowcy i osoby niepełnoletnie.
Wybieramy maksymalnie 2 projekty, jeden osiedlowy i jeden ponadosiedlowy. Głosowanie trwa do 10 października.
W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych, dostępne są 2 sposoby głosowania:
elektroniczny, lub na formularzu papierowym.
Żeby zagłosować elektronicznie, należy zaznaczyć wybrane projekty, uzupełnić wymagane dane i podać numer telefonu komórkowego. Na podany numer zostanie wysłany SMS z kodem potwierdzającym głos. Dopiero po wprowadzeniu w aplikacji do głosowania kodu aktywacyjnego, głos zostanie zapisany w systemie.
Na formularzu papierowym, w punktach do głosowania. Karty do głosowania są numerowane i wydawane pojedynczo mieszkańcom w punktach przy:
- Gabrieli Zapolskiej 4
- Nowy Targ 1-8
- Marcina Kromera 44
- Legnickiej 58 (CH Magnolia).