wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Czy wiesz, że… 10 ciekawostek na 10. edycję Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego

To już 10. edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO). Jak budżet obywatelski zmienił Wrocław? Jak zmieniał się na przestrzeni lat sam program? Dlaczego w tym roku mamy 11. głosowanie? Oto 10 faktów na 10. edycję WBO, o których nie mieliście pojęcia.

1. Ponad 400 inwestycji w całym mieście

Parki, podwórka, place zabaw, boiska, ścieżki rowerowe i wiele, wiele innych. Od 2013 roku czyli od początku WBO, do realizacji skierowane zostały 432 zwycięskie projekty. Ponad 370 inwestycji już powstało.

Ich łączna wartość to 195 mln zł.

2. Rekordzistą Psie Pole-Zawidawie

Mieszkańcy tego osiedla wygrali w głosowaniach z aż 26 projektami, na łączną kwotę 18,7 mln zł. Znalazły się wśród nich m.in. boisko do baseballa, park, chodniki czy plenerowe szachy.

Galeria zdjęć

3. Małe osiedla też potrafią wygrać

Mają na to swój sposób: zgłaszają potrzeby inwestycyjne pod szyldem jednego, wspólnego projektu. Dzięki temu nie rozdrabniają głosów. Strategię tę do perfekcji opanowało pięć osiedli z północnej części Wrocławia, które rok w rok wygrywają wspólnie projekty (Pawłowice, Sołtysowice, Polanowice-Poświętne-Ligota, Widawa, Lipa Piotrowska).  

4. WBO ma „młodsze rodzeństwo”

To Mikrogranty i Fundusz Osiedlowy. Dzięki Mikrograntom możecie otrzymać dofinansowanie na osiedlowe działania kulturalne i społeczne.

Fundusz Osiedlowy (FO) to narzędzie dla rad osiedli. Pozwala im – po konsultacjach z mieszkańcami – raz na dwa lata wskazywać do realizacji drobne inwestycje na terenie osiedla. Takie jak chodniki, przejścia dla pieszych, ławki i inne drobniejsze zadania, które – choć potrzebne – nie miałyby większych szans w głosowaniu WBO. Co ciekawe, to właśnie doświadczenia z WBO były jednym z argumentów na rzecz utworzenia FO.

5. NGO-sy wokół projektów

Wspólna praca przy projektach WBO przynosi czasem efekty trwalsze niż sam wynik głosowania. WBO przyczyniło się do powstania wielu wrocławskich organizacji pozarządowych, takich jak Przyjazny Tarnogaj, Akcja Miasto czy Serce Szczepina.

6. Zielona dogrywka w 2017 roku

Dlaczego po 10 latach WBO mamy 11. głosowanie? Wszystko za sprawą Zielonego WBO, zorganizowanego w 2017 roku, jako swego rodzaju dogrywka do standardowego głosowania, pozwalająca zrealizować dodatkowe zielone projekty.   

7. Obowiązkowe dla miast od 2018 roku

Budżet obywatelski jest ustawowym obowiązkiem każdej gminy na prawach powiatu, ale dopiero od 2018 roku, kiedy weszła uchwała o WBO. Od tego momentu sposób jego organizacji nie może być już zupełnie dowolny, wynika bowiem z ustawy. Ale we Wrocławiu pierwszą, pilotażową edycję zorganizowano już w 2013 roku.

8. Zieleń i rekreacja wygrywają

Najwięcej zwycięskich projektów w całej historii WBO – bo aż 174 – stanowią te z kategorii zieleń i rekreacja. Jedne z najsłynniejszych to „Ślężański Mamut” na Oporowie czy Swojczycki Park „Czarna Woda”.

9. WBO otwiera oczy urzędnikom

Wartościowe projekty są często realizowane dalej, nawet jeśli zabrakło na nie środków z WBO. Jednym z przykładów jest ponad 100-letni tramwaj Maximum. Dziś to jedna z perełek wrocławskiej kolekcji zabytkowych pojazdów. Jego remont rozpoczął się od wygranego projektu WBO. W kolejnych latach kontynuowany był z innych środków.

10. Kilkanaście głosów może zadecydować o wyniku

Liczy się każdy, nawet pojedynczy głos i nie są to słowa na wyrost. W 2021 roku projekt Parkowy Gaj przegrał zaledwie 18 głosami. Rok wcześniej skateparkowi Wielka Wyspa zabrakło 20 głosów. Jeżeli nie głosowaliście jeszcze w tegorocznej edycji WBO – macie na to czas do 10 października.

WBO 2022 – jak i gdzie zagłosować

Głosować w WBO mogą wszyscy mieszkańcy Wrocławia. Bez względu na obywatelstwo i wiek, czyli także mieszkający we Wrocławiu obcokrajowcy i osoby niepełnoletnie.

Wybieramy maksymalnie 2 projekty, jeden osiedlowy i jeden ponadosiedlowy. Głosowanie trwa do 10 października.

W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych, dostępne są 2 sposoby głosowania:

elektroniczny, lub na formularzu papierowym.

Żeby zagłosować elektronicznie, należy zaznaczyć wybrane projekty, uzupełnić wymagane dane i podać numer telefonu komórkowego. Na podany numer zostanie wysłany SMS z kodem potwierdzającym głos. Dopiero po wprowadzeniu w aplikacji do głosowania kodu aktywacyjnego, głos zostanie zapisany w systemie.

Na formularzu papierowym, w punktach do głosowania. Karty do głosowania są numerowane i wydawane pojedynczo mieszkańcom w punktach przy:

  • Gabrieli Zapolskiej 4
  • Nowy Targ 1-8
  • Marcina Kromera 44
  • Legnickiej 58 (CH Magnolia).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl