wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Przy ulicy Cynamonowej we Wrocławiu powstanie nowoczesny zespół szkolno-przedszkolny. Kiedy będzie gotowy?

Paweł Szeremeta,
Tak będzie wyglądał nowy zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej fot. UMW
Tak będzie wyglądał nowy zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej

Rusza budowa najdroższej inwestycji edukacyjnej w historii Wrocławia. W czwartek, 28 lipca podpisano umowę na realizację zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Cynamonowej 40. Znajdzie tu miejsce do nauki 1200 dzieci. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i ekologiczny. Z czego jeszcze oraz kiedy skorzystają dzieci w nowej szkole i przedszkolu?

Reklama

Budowa przy ul. Cynamonowej ma wynieść 87 mln zł. Jest to najwyższa kwota, jaką kiedykolwiek przeznaczono na inwestycję edukacyjną we Wrocławiu.

To bardzo duże pieniądze, ale wiem, że dobrze zainwestowane w młodzież i edukację. Proszę pamiętać, że koszty inwestycyjne stale rosną. Drożeje cement, stal, aluminium, materiały wykończeniowe. Wpływ na taką sytuację ma wojna na Ukrainie, pandemia, a także inflacja i sytuacja gospodarcza
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

– W tym miejscu powstanie obiekt o powierzchni 9000 mkw., który sprawi, że dzieci będą mogły nie tylko się uczyć, ale przede wszystkim rozwijać swoje talenty, marzenia i pasje w fantastycznych warunkach. Szkoła jest zaprojektowana w taki sposób, aby dawać różne możliwości angażowania uczniów poza lekcjami – tłumaczy Bartosz Nowak z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Co powstanie w obiekcie na Lipie Piotrowskiej?

Nowa inwestycja ma pomieścić łącznie 1200 dzieci – 200 w przedszkolu i aż 1000 w szkole.

– Zespół będzie posiadał to, co potrzebne do rozwoju i rekreacji. Wszystko po to, aby dzieci mogły spędzać czas jak najlepiej – mówi Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. – Obiekt będzie bardzo nowoczesny, na miarę dzisiejszych oczekiwań i możliwości – dodaje.

Obiekt będzie mógł pochwalić się klimatyzowanymi 32 salami lekcyjnymi, czterema salami komputerowymi, dwiema salami do nauki języków obcych, a także pracowniami: przyrodniczą, chemiczną, plastyczną, fizyczną oraz muzyczną. Oprócz tego będą w nim trzy świetlice, biblioteka z czytelnią i węzeł żywieniowy z jadalnią.

Galeria zdjęć

Pomyślano także o młodszych dzieciach. W części przedszkolnej powstanie osiem sal, każda z własnym węzłem sanitarnym i magazynkiem – w tym trzy sale dla 3-latków, obok których dodatkowo będą pomieszczenia na leżaki. Oprócz tego duża sala rekreacyjna (gimnastyka korekcyjna, rytmika, imprezy okolicznościowe) z magazynem, gabinet logopedy i szatnia dla dzieci.

Planowana jest ogólnodostępna toaleta wyposażona dodatkowo w przewijak dla niemowląt. Na zewnątrz ma być kolejne WC dla dzieci bawiących się na placu zabaw.

Najmłodsi wrocławianie nie powinni narzekać na nudę. – Pamiętamy oczywiście o wychowaniu fizycznym dzieci i młodzieży, dlatego przy szkole wybudujemy dużą salę gimnastyczną, która będzie mieć ok. 900 mkw. z możliwością podziału, ze sceną oraz z widownią na antresoli, a także małą salę gimnastyczną na ok. 350 mkw. oraz salę do gimnastyki korekcyjnej. Powstanie również boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych, do piłki nożnej, bieżnia, skocznia do skoku w dal, place zabaw i ogród – wymienia prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Dostosowany do osób niepełnosprawnych i z zielonymi okolicą

Będzie to budynek dostosowany dla osób niepełnosprawnych - planowana jest niska zabudowa. Co więcej, przy szkole będzie teren zielony dostępny dla mieszkańców. Dodatkowo będzie można naładować samochód elektryczny
Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych

Nasadzonych zostanie aż 248 drzew m.in. dęby, platany, klony, a także liczne krzewy, żywopłoty i byliny. Obiekt będzie ekologiczny. Ma mieć zielone dachy, instalacje fotowoltaiczną, zagospodarowane zostaną wody opadowe, zmontowane będą instalacje odzysku ciepła.

W ramach inwestycji powstaną wewnętrzne chodniki, place, drogi manewrowe i ppoż., ciąg pieszo-rowerowy, parking dla samochodów - 52 miejsc w tym trzy dla osób z niepełnosprawnościami, ustawione zostaną stojaki na rowery ok. 200 szt., w tym 100 pod zadaszeniem, pojawi się mała architektura (pomieszczenie na odpady, ławki, kosze na śmieci).

Zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Cynamonowej gotowy w 2024 roku

Od czasu podpisania umowy, wykonawca, czyli firma AMW Budownictwo S.A. ma 22 miesiące na zrealizowanie inwestycji. – W 2024 roku uczniowie powinni pójść już tutaj do szkoły – informuje Bartosz Nowak z Zarządu Inwestycji Miejskich. – Już w poniedziałek 1 sierpnia, wystartują roboty ziemne, wjedzie ciężki sprzęt i robotnicy ruszą pełną parą, aby wyrobić się w tym wyśrubowanym, 22-miesięcznym terminie – dodaje.   

– W przyszłym roku startujemy z pracami planistycznymi dotyczącymi sieci szkół, czyli będziemy ustalać, z jakich osiedli dzieci pójdą właśnie do tej szkoły – wyjaśnia Marcin Miedziński.

Jednocześnie trwają prace przy projektowaniu dróg dojazdowych do placówki i w okolicy. Objęte są innym zadaniem. Projekt ma być gotowy w 2022 r..

ZSP przy ul. Cynamonowej w liczbach

To niejedyna taka inwestycja we Wrocławiu

Warto zaznaczyć, że nie jest to jedyna placówka edukacyjna, która zostanie wybudowana w niedalekiej przyszłości w stolicy Dolnego Śląska.

Trwają prace przy budowie zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Asfaltowej, na granicy Jagodna i Wojszyc. Zakończą się w przyszłym roku i chcemy, aby od września dzieci mogły skorzystać z tej placówki. Na przełomie roku zakończymy także prace przy przygotowaniu dokumentacji projektowej na budowę kolejnego zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Zwycięskiej – kończy prezydent Jacek Sutryk.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl