wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Miasto przygotowało miejsca noclegowe dla uchodźców: lotnisko, galeria i dawna szkoła
Kliknij, aby powiększyć
W Centrum Kreatywności Talent może jednocześnie przebywać 100 potrzebujących osób fot. www.facebook.com/sutrykjacek
W Centrum Kreatywności Talent może jednocześnie przebywać 100 potrzebujących osób

Władze miasta organizują miejsca noclegowe, z których dotychczas skorzystało już około 10 tys. osób. Od 4 kwietnia Hala Orbita została wyłączona z listy miejsc noclegowych we Wrocławiu.

Reklama

W galerii BWA na terenie Dworca Głównego zostało ustawionych 100 łóżek polowych. Ponadto, tutejsza miejska biblioteka została zaadaptowana na przestrzeń dla matek z dziećmi. Najmłodsi mogą tu korzystać między innymi z zabawek, klocków, kolorowanek czy gier planszowych.

Stary terminal wrocławskiego lotniska

Noclegownia dla potrzebujących powstała również w gmachu starego terminalu wrocławskiego lotniska przy ul. Skarżyńskiego.

Magistrat we współpracy z Wrocławskim Portem Lotniczym przygotował tam kolejnych 200 miejsc noclegowych dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Jak poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa, która wahadłowo będzie przewozić potrzebujących z Dworca Głównego na lotnisko.

Centrum Kreatywności Talent

Punkt noclegowy dla Ukrainy znajduje się także przy ul. Jedności Narodowej 117, gdzie mieści się Centrum Kreatywności Talent. Decyzją władz miasta, przestrzeń została przekształcona w noclegownię, z której może korzystać 100 osób.

Przystosowaliśmy na potrzeby noclegowni naszą salę gimnastyczną - częściowo na miejsca noclegowe i częściowo na stołówkę.
dyrektor Centrum Kreatywności Talent, Izabela Suleja

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: W Centrum Kreatywności Talent potrzebujący mogą nocować w sali gimnastycznej - zdjęcie sali fot. www.twitter.com/SutrykJacek
W Centrum Kreatywności Talent potrzebujący mogą nocować w sali gimnastycznej

Ośrodek MCS przy ul. Gwarnej

Kolejnych 50 miejsc noclegowych mieści się w punkcie w ośrodku Młodzieżowego Centrum Sportu przy ul. Gwarnej. Zorganizowano tu również przestrzeń, z której może skorzystać 15 matek z dziećmi. Nie bez znaczenia jest lokalizacja noclegowni – znajduje się ona naprzeciwko Dworca Głównego, po drugiej stronie ulicy Piłsudskiego, a więc tam, gdzie potrzebujących jest obecnie najwięcej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: W noclegowni przy ulicy Gwarnej schronienie znajdzie kilkadziesiąt osób - zdjęcie noclegowni fot. www.facebook.com/sutrykjacek
W noclegowni przy ulicy Gwarnej schronienie znajdzie kilkadziesiąt osób

Dawny budynek liceum nr 5

Liczba osób uciekających przed wojną nieustannie rośnie, w związku z czym miejsca noclegowe są na wagę złota. Władze miasta podjęły więc decyzję o zorganizowaniu kolejnej noclegowni dla uchodźców, tym razem w budynku dawnego Liceum Ogólnokształcącego nr 5 przy ul. Grochowej.

Gmach od jakiegoś czasu stoi pusty, dlatego wrocławski magistrat zdecydował o zaaranżowaniu go w sposób, który umożliwi przyjęcie obywateli Ukrainy.

Obiekt jest aktualnie w trakcie przygotowywania – tak, żeby już w poniedziałek potrzebujący mogli korzystać między innymi z bazy noclegowej, zaplecza sanitarnego i stołówki. Zarząd Zasobu Komunalnego szacuje, że w budynku dawnego liceum azyl znajdzie około 400 osób, które zostaną ulokowane w dawnych salach lekcyjnych.

Pracownicy ZZK w ramach wolontariatu dokładają wszelkich starań, aby obiekt był gotowy na czas.

Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby już w poniedziałek budynek był w pełni przygotowany do przyjęcia kilkuset osób. Musimy zapewnić im nie tylko miejsca noclegowe, ale również pralnię czy stołówkę. Niezbędne jest zaplecze dla osób, które całodobowo będą pomagać potrzebującym.
Aleksandra Lipertowska z Zarządu Zasobu Komunalnego

Hala Orbita - od 4 kwietnia wyłączona z listy miejsc noclegowych we Wrocławiu

Noclegownia powstała także w Hali Orbita. Pracownicy i wolontariusze przygotowali tu 350 miejsc noclegowych, kącik zabaw dla najmłodszych, przestrzeń jadalną, pomieszczenia magazynowe i gabinet psychologa. Uchodźcy mogą również korzystać z zaplecza sanitarnego, które na co dzień służy wrocławskim drużynom sportowym rozgrywającym swoje mecze w Hali Orbita, a także ich kibicom. Od 4 kwietnia, w uzgodnieniu z wojewodą dolnośląskim Hala Orbita zostanie wyłączona z listy miejsc noclegowych we Wrocławiu.

Na moment nasza hala widowiskowo-sportowa, gdzie przychodziliśmy oglądać siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną i wydarzenia kulturalne, musi zamienić się w miejsce, gdzie uchodźcy z Ukrainy będą mogli spędzić kilka dni. Aby najprawdopodobniej pojechać dalej, bo te wszystkie miejsca, które przygotowujemy w dużych obiektach, mają charakter rotacyjny.
prezydent miasta Wrocławia, Jacek Sutryk

Czytaj więcej: Hala Orbita została noclegownią dla uchodźców z Ukrainy

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Miejsca noclegowe znajdują się w miejscu, gdzie na co dzień odbywają się mecze wrocławskich drużyn fot. Grzegorz Rajter
Miejsca noclegowe znajdują się w miejscu, gdzie na co dzień odbywają się mecze wrocławskich drużyn

Dom Studencki Pancernik

Przygotowano kolejne miejsce dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Tym razem zaadaptowano dla nich dawny akademik Pancernik, przy ul. Tramwajowej 2 B. Schronienie znajdzie w nim 250 osób. Budynek jest własnością Uniwersytetu Wrocławskiego i pozostawał ostatnio niezamieszkany. Przyczyną była epidemia COVID-19. Miejsce było przygotowywane jako izolatorium.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Ścianę bawialni w budynku ozdobił piękny mural. Jego projekt graficzny wykonał społecznie, znany wrocławski grafik i ilustrator Andrzej Tylkowski. UMW
Ścianę bawialni w budynku ozdobił piękny mural. Jego projekt graficzny wykonał społecznie, znany wrocławski grafik i ilustrator Andrzej Tylkowski.

Docelowo przygotowano 64 pokoje. Na każdym piętrze znajdują się również prysznice, toalety, kuchnia do odgrzania posiłków. Dodatkowo operator zapewnia catering, składający się z trzech dań. Na miejscu będą go obsługiwali wolontariusze i podopieczni WCI. Ciekawym akcentem jest piękny mural w bawialni. Jego projekt graficzny przygotował społecznie znany wrocławski grafik i ilustrator Andrzej Tylkowski.

Czytaj więcej: Uchodźcy wojenni z Ukrainy zamieszkają w domu studenckim Pancernik

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl