Podstawowe informacje dla uchodźców z Ukrainy we Wrocławiu

Punkt informacyjny Przejście Dialogu www.wroclaw.pl / Marek Księżarek
Punkt informacyjny Przejście Dialogu

Sprawdź, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą uzyskać pomoc we Wrocławiu, skierowanie do mieszkania, żywność, ubranie, środki czystości.

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Tu uzyskasz informacje. Telefony, punkty stacjonarne, social media

Ogólnopolskie strony i infolinie

Jeśli nie masz własnego miejsca noclegu, jesteś głodny, potrzebujesz pomocy medycznej, to zaraz po przekroczeniu granicy – udaj się do punktu recepcyjnego.

Tam uzyskasz pomoc w zakresie:

Informacja:  +48 47 721 75 75 – porozmawiasz tu po ukraińsku i rosyjsku.

Punkty recepcyjne oznaczone są na granicy, we Wrocławiu na Dworcu Głównym PKP, ul. Piłsudskiego 105 (zob. Punkt na Dworcu Głównym PKP)

Oficjalne strony pomocy:

Wrocławskie punkty informacji

Uchodźcy z Ukrainy, którzy dojechali do Wrocławia, a nie mają tu bliskich ani znajomych, powinny szukać informacji i pomocy w:

Punkt na Dworcu Głównym PKP

Przejście Dialogu

Punkt informacji dla migrantów WroMigrant

wsparcie i informacje w sprawach urzędowych związanych z życiem we Wrocławiu:

Instytut Praw Migrantów

Jeżeli nie masz mieszkania we Wrocławiu

Dla osób, które opuściły terytorium Ukrainy przygotowano grupowe miejsca noclegowe z wyżywieniem: akademiki, hostele, pensjonaty i inne (obecnie poza Wrocławiem). Aby uzyskać skierowanie na zakwaterowanie skieruj się do Punktu informacji dla uchodźców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego (DUW), Dworzec Główny PKP.

W Punkcie organizowany jest  nieodpłatny transport z dworca, czasem trzeba na niego nieco poczekać, ale jest poczekalnia.

Warto też zgłosić potrzebę mieszkania na oficjalnej stronie pomagamukrainie.gov.pl czy stronę organizacji pozarządowych sosua.help.

Komunikacja, autobusy i tramwaje we Wrocławiu

Transport międzynarodowy z Wrocławia

Osoby uchodźcze z Ukrainy, które chciałyby wyjechać z Wrocławia do innych krajów europejskich, mogą skorzystać z bezpłatnego sprawdzonego transportu. Aktualne dostępne połączenia pozwalają na bezpłatną podróż do Niemiec i Francji.

Niemcy

Francja

Tu dostaniesz ubranie, jedzenie, środki czystości

W punkcie pomocy rzeczowej dostaniesz m.in.: ubrania dla niemowląt, dzieci, dorosłych, obuwie, zabawki, żywność długoterminową, słodycze, artykuły pielęgnacyjne dla niemowląt, pampersy dla dzieci i dorosłych, mokre chusteczki, środki higieniczne i czystości, podpaski, baterie, latarki, termosy, środki opatrunkowe i dezynfekcyjne, maseczki chirurgiczne, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Skontaktuj się z punktami pomocy:

Czasoprzestrzeń

Sektor 3

Od 14 marca punkt wydawania i przyjęć mieści się w Skateparku.

Co wydają:

Punkt wsparcia dla matek z dziećmi przy ul. Legnickiej 21 zamknięty od 1 kwietnia

Punkt na ul. św. Marcina 4

Punkt pomocy przy ul. Poznańskiej 48-80

Urząd Wojewódzki we Wrocławiu. Sprawy formalne

Dolnośląski Urząd Wojewódzki na swojej stronie internetowej informuje (1 marca 2022 roku):

Jak i gdzie wyrobić numer PESEL

Nadanie numeru PESEL będzie możliwe od 16 marca 2022 roku, z dniem powszechnego uruchomienia usługi obsługi wniosków. Osoby, które otrzymały już PESEL, musza uzupełnić wniosek o zdjęcie i odcisk palca

Obywatele Ukrainy, którzy ubiegają się o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie mogą załatwić sprawę  wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty :

Opieka medyczna dla osób z Ukrainy. Lekarstwa

Czytaj więcej: Bezpłatna opieka medyczna dla uchodźców

Opieka nad dziećmi uchodźców we Wrocławiu

Świetlice w szkołach i przedszkolach

Władze Wrocławia proponują zajęcia w świetlicach dla dzieci z Ukrainy w wieku przedszkolnym i szkolnym. Rodzice będą mogli zostawić w nich dzieci pod fachową opieką, z opiekunem znającym język ukraiński oraz psychologiem.

Świetlice działają od 1 marca w przedszkolach i szkołach:

Świetlice w szkołach dla ukraińskich dzieci.

Inne placówki

Porady prawne dla uchodźców wojennych

We Wrocławiu jest kilka punktów, w których za darmo można uzyskać porady prawne. Prawnicy dyżurują w:

Szczegółowe informacje na stronie Bezpłatna pomoc prawna dla uchodźców

Praca dla uchodźców z Ukrainy

W Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu powstał punkt informacyjny dla przyjezdnych z Ukrainy. Ukraińcy otrzymają tam informacje o legalnym zatrudnieniu w Polsce i ofertach pracy. Rząd zapowiada zmiany, które pozwolą łatwiej zatrudnić cudzoziemców.

Szczegółowe informacje - także w języku ukraińskim na stronie Punkt informacyjny: legalne zatrudnienie i oferty pracy.