wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Uchodźcy wojenni z Ukrainy zamieszkają w domu studenckim Pancernik
Ścianę bawialni w budynku ozdobił piękny mural.  Jego projekt graficzny wykonał społecznie, znany wrocławski grafik i ilustrator Andrzej Tylkowski. fot. UM Wrocław
Ścianę bawialni w budynku ozdobił piękny mural. Jego projekt graficzny wykonał społecznie, znany wrocławski grafik i ilustrator Andrzej Tylkowski.

Przygotowano kolejne miejsce dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Tym razem na ich potrzeby przystosowano akademik Pancernik. Schronienie znajdzie w nim 250 osób.

Reklama

Uciekający przed wojną w swoim kraju, mieszkańcy Ukrainy mają kolejne miejsce we Wrocławiu, w którym mogą się schronić.

Budynek przygotowano w tydzień

Zaadaptowano dla nich dawny akademik Pancernik, przy ul. Tramwajowej 2 B. Budynek jest własnością Uniwersytetu Wrocławskiego i pozostawał ostatnio niezamieszkany. Przyczyną była epidemia COVID-19. Miejsce było przygotowywane jako izolatorium.

Jednak w związku z wybuchem wojny w Ukrainie postanowiono przekazać go uchodźcom. Operatorem społecznym budynku jest Wrocławskie Centrum Integracji (WCI). Jego podopieczni w ekspresowym tempie przygotowali go do nowej funkcji, m.in. sprzątali wnętrza i segregowali dary. Przejęli miejsce 16 marca i w ciągu tygodnia przygotowali do zamieszkania przez 250 osób.

 

Możliwe, że w przyszłości Pancernik będzie przeznaczony dla uchodźców wojennych, podejmujących aktywność zawodową np. jako pielęgniarki lub nauczyciele.

64 pokoje, piękny mural i sala dla dzieci

Docelowo przygotowano 64 pokoje. Na każdym piętrze znajdują się również prysznice, toalety, kuchnia do odgrzania posiłków. Dodatkowo operator zapewnia catering, składający się z trzech dań. Na miejscu będą go obsługiwali wolontariusze i podopieczni WCI.

Niezbędne prace remontowe w Pancerniku wykonali pracownicy Wrocławskich Mieszkań i firmy działające na nasze zlecenie. W budynku znajduje się sala zabaw dla dzieci, psycholog i pomoc medyczna, czyli lekarze-wolontariusze.
Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa spółki Wrocławskie Mieszkania

Ciekawym akcentem jest piękny mural w bawialni. Jego projekt graficzny przygotował społecznie znany wrocławski grafik i ilustrator Andrzej Tylkowski.

Inna prywatna firma sfinansowała wyklejenie tapet, zaopatrzyła bawialnie w kojce, łóżeczka i zakupiła drobny sprzęt AGD. Wnętrza wyposażono też z darów od prywatnych darczyńców i firm.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl