Uciekający przed wojną w swoim kraju, mieszkańcy Ukrainy mają kolejne miejsce we Wrocławiu, w którym mogą się schronić.
Budynek przygotowano w tydzień
Zaadaptowano dla nich dawny akademik Pancernik, przy ul. Tramwajowej 2 B. Budynek jest własnością Uniwersytetu Wrocławskiego i pozostawał ostatnio niezamieszkany. Przyczyną była epidemia COVID-19. Miejsce było przygotowywane jako izolatorium.
Jednak w związku z wybuchem wojny w Ukrainie postanowiono przekazać go uchodźcom. Operatorem społecznym budynku jest Wrocławskie Centrum Integracji (WCI). Jego podopieczni w ekspresowym tempie przygotowali go do nowej funkcji, m.in. sprzątali wnętrza i segregowali dary. Przejęli miejsce 16 marca i w ciągu tygodnia przygotowali do zamieszkania przez 250 osób.
Możliwe, że w przyszłości Pancernik będzie przeznaczony dla uchodźców wojennych, podejmujących aktywność zawodową np. jako pielęgniarki lub nauczyciele.
64 pokoje, piękny mural i sala dla dzieci
Docelowo przygotowano 64 pokoje. Na każdym piętrze znajdują się również prysznice, toalety, kuchnia do odgrzania posiłków. Dodatkowo operator zapewnia catering, składający się z trzech dań. Na miejscu będą go obsługiwali wolontariusze i podopieczni WCI.
Niezbędne prace remontowe w Pancerniku wykonali pracownicy Wrocławskich Mieszkań i firmy działające na nasze zlecenie. W budynku znajduje się sala zabaw dla dzieci, psycholog i pomoc medyczna, czyli lekarze-wolontariusze.Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa spółki Wrocławskie Mieszkania
Ciekawym akcentem jest piękny mural w bawialni. Jego projekt graficzny przygotował społecznie znany wrocławski grafik i ilustrator Andrzej Tylkowski.
Inna prywatna firma sfinansowała wyklejenie tapet, zaopatrzyła bawialnie w kojce, łóżeczka i zakupiła drobny sprzęt AGD. Wnętrza wyposażono też z darów od prywatnych darczyńców i firm.