wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. W zabytkowym pałacu Leipziger będzie pięciogwiazdkowy hotel Altus Palace [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Pałac Leipzigera prezentuje się obecnie pięknie. Od lipca będzie tu działał hotel Altus Palace fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Pałac Leipzigera prezentuje się obecnie pięknie. Od lipca będzie tu działał hotel Altus Palace

Już w lipcu pierwsi goście przyjadą do dawnego pałacu Leipzigera. Budynek zmienił nazwę na Altus Palace. Znajdzie się tu ekskluzywny, pięciogwiazdkowy hotel. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe. Inwestorem i generalnym wykonawcą prac jest firma Torus. Zobaczcie, jak zmienił się ten obiekt.

Reklama

Gdyby pierwszy właściciel, znajdującego się przy ul. Wierzbowej 15 pałacu, bankier Ignatz Leipziger zobaczył, jak niesamowicie budynek wygląda w czerwcu 2022 roku na pewno bardzo by się ucieszył.

Pewnie zadowolony byłby również architekt Carl Schmidt. To właśnie według jego projektu wybudowano pałac w latach 1872-74, a on sam ma na koncie jeszcze takie wrocławskie budowle jak: Opera, Wzgórze Partyzantów czy budynki zoo.

Pałac Leipziger odzyskuje dawny blask

Jeszcze kilka lat temu budynek znajdował się w bardzo złym stanie. Sytuacja zaczęła się zmieniać w 2016 roku, gdy obiekt kupiła firma deweloperska Torus z Gdańska, znana na rynku z wysokiej jakości realizowanych inwestycji.

Dzisiaj, po kilku latach ciężkiej pracy wielu osób dawny pałac, a obecnie wysokiej klasy, pięciogwiazdkowy hotel, wygląda imponująco i w lipcu planowane jest jego otwarcie.

Ten obiekt był prawie na straconej pozycji. Nawet galerie w holu wejściowym były podpierane drewnianymi słupami. My to wszystko zaczęliśmy restaurować ok. trzy lata temu. Balkony i galerie trzeba było rozebrać i właściwie wybudować na nowo
architekt Anna Kościuk z wrocławskiego biura Archikon, odpowiedzialna za projekt renowacji wnętrz pałacu Leipziger

Obecnie cały budynek składa się z trzech części, czyli dawnego pałacu Leipziger i dwóch kamienic, które łączył środkowy dziedziniec, zamieniony podczas trwającej renowacji na dziedziniec wewnętrzny.

Najpiękniejszą częścią jest główna klatka schodowa pałacu, która również ulegała przeobrażeniom.

Podczas przebudowy z lat 20. XX wieku, polegającej na wyburzeniu symetrycznej ściany i postawieniu słupów, założono podwieszony sufit.

W czasie prac odkryliśmy, że w przestrzeni stropu zachował się fragment pewnego rozwiązania. To ślad po oryginalnym pomieszczeniu, które zajmowało całe lewe skrzydło budynku, wraz z fragmentem oryginalnej dekoracji sztukatorskiej
Anna Kościuk

Cały odkryty fragment będzie iluminowany, pojawi się kamera pozwalająca obejrzeć wszystko z bliska.

Jeden z wykonawców narysował - Winter in Breslau

Ciekawostką jest fakt, że jeden z niezwykle utalentowanych wykonawców, na fragmencie ściany z lat 20. XX wieku, ołówkiem narysował postacie z ówczesnego miasta Breslau, m.in. policjanta. Podpisał to swoim nazwiskiem i zatytułował - Winter in Breslau.

Postacie zostały umiejętnie wykorzystane przez projektantów wnętrz i pojawiają się jako motyw dekoracyjny na korytarzach hotelu.

W trakcie przebudowy z lat 20. XX wieku pałac Leipzigera został podwyższony o jedno piętro. Dodano rząd kolumn i balustradę. Zamiast strychu zrobiono pomieszczenia biurowe. Także świetlik w suficie został przeniesiony piętro wyżej.

Staramy się utrzymać wszystko, co najbardziej wartościowe w tym obiekcie i nie zmarnować niczego, dostosowując to do nowych standardów. Wszyscy wiemy, że hotel pięciogwiazdkowy ma bardzo wysokie wymagania
Anna Kościuk

Sala balowa została pieczołowicie odnowiona

W pałacu Leipzigera na pewno wyróżnia się piękna sala balowa, zwana też lustrzaną. Zachowała się tu dekoracja sztukatorska, pomimo tego, że przez lata pokryto ją wieloma warstwami farb olejnych. Wymagało to oczyszczenia, przebadania i odtworzenia pierwotnej kolorystyki.

Ponadto w sali zostały zrekonstruowane lustra, odtworzony kominek, a stolarka poddana konserwacji. Znajdziemy tu również wykusz z oryginalnymi fragmentami, wychodzący na fosę.

Pieczołowicie odtwarzane i konserwowane są wszystkie odkryte okiennice wewnętrzne i zewnętrzne żaluzje, razem z korbami. To wyjątkowo żmudna i kosztowna czynność.

Odkryliśmy, że mechanizmy rolkowe i zębate istnieją. Część z nich to rolety rzymskie, które po opuszczeniu w pewnym momencie wysuwają się do przodu, co znane jest z krajobrazów włoskich.
Anna Kościuk z biura Archikon

Restauracja i spa w podziemiach pałacu Leipziger

W budynku, na dziedzińcu wewnętrznym znajdują się dwie windy, a sam dawny dziedziniec wewnętrzny został zadaszony.

W podziemnej części budynku powstaje strefa restauracyjna, wykonana w cegle. Wyeksponowano tam łuki podporowe i znajdujące się pomiędzy łukami słupy.

Ciekawostką jest, że w jednej części hotelu zachował się tzw. sufit mazerunkowy, bardzo popularny w XIX wieku, czyli taki którego sposób pomalowania miał imitować drewno.

W części podziemnej powstała także nowa przestrzeń, stworzona przez inwestora. Znalazła się tam m.in. sala do ćwiczeń, leżaki, dwie sauny i niecka basenowa.

Można już rezerwować pokoje w hotelu Altus Palace Wrocław

Na stronie internetowej można już rezerwować pokoje w hotelu Altus Palace Wrocław.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl