Kamienica na Kępie Mieszczańskiej już po remoncie. Wygląda jak ponad sto lat temu

Zabytkowy budynek, z początku XX wieku, świetnie prezentuje się po remoncie. fot. Tomasz Hołod
Zabytkowy budynek, z początku XX wieku, świetnie prezentuje się po remoncie.

Zakończyły się prace remontowe w kamienicy przy ul. Ks. Witolda 33. Liczący 117 lat budynek prezentuje się znakomicie. Odnowiono elewację i balkony. Wewnątrz zlikwidowano piece, a kamienica została podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Pochodzący z 1905 roku budynek przy ul. Ks. Witolda 33 ma pięć kondygnacji. W środku znajduje się 17 mieszkań i jeden lokal użytkowy. Przez ostatnie lata kamienica stopniowo przechodziła modernizację.

Elewację pomalowano w kolorze ugru

W 2016 roku wykonano prace na klatce schodowej. W maju br. zakończono kolejny etap remontu. Obecnie budynek ma piękną elewację w kolorze ugru, czyli w jednym z odcieni koloru żółtego. Odnowiono na niej liczne detale architektoniczne.

Podczas prac wyremontowano także balkony i tarasy, które były w złym stanie technicznym. Wzmocniono ich nadproża, wykonano izolację, położono nowe posadzki.

Renowacji poddano też masywne drzwi wejściowe, które zostały pomalowane na kolor ciemnej zieleni.

W mieszkaniach zlikwidowano stare piece

W czasie remontu przebudowano instalację zimnej wody. Jednocześnie wykonano instalację ciepłej wody użytkowej oraz wybudowano pomieszczenia węzła cieplnego piwnicy. Te prace były niezbędne, aby mieszkańcy mogli w pełni korzystać z miejskiej sieci.

Dzięki remontowi, kamienicę przy ul. Ks. Witolda 33, podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jednocześnie w mieszkaniach zlikwidowano piece na paliwa stałe, takie jak np. węgiel kamienny.
Aleksandra Lipertowska, rzeczniczka prasowa ZZK

Obecnie w trakcie uciepłowienia jest 71 nieruchomości we Wrocławiu, a to oznacza 511 lokali mniej z piecami starego typu. Według danych ZZK z końca marca w trakcie postępowania przetargowego jest kolejnych 14 budynków.

Inwestycja przy ul. Ks. Witolda 33 kosztowała blisko 830 tys. zł. Część funduszy została pozyskana ze środków Unii Europejskiej.