wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Coraz więcej odnowionych kamienic na Przedmieściu Oławskim
Kliknij, aby powiększyć
Kilka dni temu zdjęto rusztowania z rewitalizowanych kamenic przy ul. Brzeskiej 27 i 29 na Przedmieściu Oławskim fot. Tomasz Hołod
Kilka dni temu zdjęto rusztowania z rewitalizowanych kamenic przy ul. Brzeskiej 27 i 29 na Przedmieściu Oławskim

Zmienia się Przedmieście Oławskie. Właśnie zdjęto rusztowania i widać pięknie odnowione elewacje kamienic przy ul. Brzeskiej 27 i 29. Tuż obok, pod adresem Chudoby 6, 8, 13 i 14 znajdziemy kolejne wyremontowane budynki. Kilka przecznic dalej następne obiekty, które przeszły rewitalizację to kamienice na ul. Prądzyńskiego 25 i 30. 

Reklama

Przedmieście Oławskie pełne jest starych kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Cały czas trwa ich rewitalizacja. Coraz więcej budynków wygląda jak za swojej świetności.

Jasne elewacje i secesyjne balkony na Brzeskiej

Ulica Brzeska to najdalej na południe wysunięta arteria Przedmieścia Oławskiego. Jej nazwa pochodzi od położonego 40 km od Wrocławia miasta Brzeg. Przed wojną nazywała się Briegerstrasse, co po niemiecku oznacza właśnie Brzeska.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Kamenice przy ul. Brzeskiej 27 i 29 przed remontem fot. Katarzyna Galewska
Kamenice przy ul. Brzeskiej 27 i 29 przed remontem

Ulicę zaczęto zabudowywać kamienicami po 1900 roku. Po II wojnie światowej część zniszczonych budynków została rozebrana, część przez dziesięciolecia czekała na remont. Na szczęści powoli to się zmienia. 

Właśnie zostały zdjęte rusztowania z budynków przy ul. Brzeskiej 27 i 29. Efekt jest naprawdę spektakularny. W jednej z nich, pod nr 27 została, również odnowiona klatka schodowa, choć prace nadal trwają. Analogiczny remont klatki zostanie wykonany w późniejszym okresie w kamienicy nr 29. Wartość robót to ponad 1,1 mln zł.
Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa spółki Wrocławskie Mieszkania

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Kamienice przy ul. Brzeskiej 27 i 29 po remoncie, kilka dni temu zdjęto z nich rusztowania. Teraz wyglądają pięknie. fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl
Kamienice przy ul. Brzeskiej 27 i 29 po remoncie, kilka dni temu zdjęto z nich rusztowania. Teraz wyglądają pięknie.

Przypomnijmy, że większość kamienic przy ul. Brzeskiej według projektu F. Eugena w 1905 roku wybudował niemiecki przedsiębiorca Gölnitz.

Kamienica przy Prądzyńskiego 30 zgłoszona do konkursu

Starszy odcinek ulicy Prądzyńskiego, pomiędzy ul. Traugutta i ul. Kościuszki powstał przed 1860 r. W tym roku przedłużono ją do linii kolejowej. Ulica otrzymała niemiecką nazwę w 1862 r. dla upamiętnienia rodziny Lösch, która tam mieszkała.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Kamienica przy ul. Prądzyńskiego 30 została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu - Modernizacja Roku 2021 fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl
Kamienica przy ul. Prądzyńskiego 30 została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu - Modernizacja Roku 2021

W czasie wojny uległa częściowym zniszczeniom. W latach 90. i na początku XXI w. w większości uzupełniono luki w zabudowie. Po wojnie ulica otrzymała imię gen. Ignacego Prądzyńskiego, jednego z przywódców powstania listopadowego.

Podobnie, jak przy ul. Brzeskiej, również przy ul. Prądzyńskiego odnowiono kilka budynków. Chodzi o numery 25 i 30.

Zakończone zostały rewitalizacje kamienic przy ul. Prądzyńskiego 25 i 30 wykonywane z dofinansowaniem ze środków unijnych. Prace o bardzo szerokim zakresie obejmowały m.in. remont i częściową wymianę stropów, remont dachu i poddasza, remont elewacji frontowych i klatek schodowych. W budynkach wymieniono wewnętrzne instalacje elektryczne, domofonowe, rtv-sat, wodociągowe i kanalizacyjne. Koszt prac 2,7 mln zł.
Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa spółki Wrocławskie Mieszkania

W trakcie prac w kamienicy przy Prądzyńskiego 30 w sieni i wejściu na klatkę schodową odkryto polichromie, które pod okiem konserwatora dzieł sztuki zostały odrestaurowane .Secesyjne malowidła na suficie oraz ozdobny plafon robią duże wrażenie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Piękny sufit w sieni kamienicy przy ul. Prądzyńskiego 30 fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl
Piękny sufit w sieni kamienicy przy ul. Prądzyńskiego 30

Budynki są przystosowane dla osób niedowidzących. Na drzwiach wejściowych do budynku oraz na pochwytach poręczy znajdują się tabliczki z oznaczeniem w języku Braille’a.

Kamienica przy ul. Prądzyńskiego 30 zgłoszona została do Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku 2021. To konkurs którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie przedsięwzięć budowlanych wyróżniających się szczególnymi walorami.

Nie zależy nam na samej nagrodzie, a bardziej na wymianie doświadczeń z innymi inwestorami, szczególnie w zakresie renowacji obiektów zabytkowych, zachowaniu pierwotnych walorów budowli przy jednoczesnym dostosowaniu ich do warunków technicznych XXI w.
Katarzyna Galewska

Na Chudoby odnowiono cztery kamienice

Ulicę Chudoby założył w 1874 r. bankier Isidor Freund, który posiadał przy niej swoje parcele. Po wojnie przez trzy lata istniała jako ul. Marcinkowicka, a od 24 marca 1948 r. nosi obecną nazwę ul. Stanisława Chudoby.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Ulicę Chudoby założył w 1874 r. bankier Isidor Freund. Kamienice przy niej, po remoncie, prezentują się jak w czasach Breslau. fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl
Ulicę Chudoby założył w 1874 r. bankier Isidor Freund. Kamienice przy niej, po remoncie, prezentują się jak w czasach Breslau.

Kamienice przy ul. Chudoby 6, 8, 13, 14 to cztery z pięciu kamienic na Przedmieściu Oławskim, należących do gminy Wrocław, które zostały zrewitalizowane w 2021 roku.

Rewitalizacje wykonane w 2021 to drugi i ostatni etap prac remontowych zaplanowany w budynkach przy ul. Chudoby. W 2018 roku spółka przeprowadziła ich termomodernizację, w ramach której przyłączono kamienice do sieci ciepłowniczej oraz wykonano prace poprawiające efektywność energetyczną budynków.
Katarzyna Galewska

Chodzi o docieplenie stropów nad piwnicami, ocieplenie ścian i stropów ostatnich kondygnacji oraz docieplenie dachów oraz wymianę wyeksploatowanej stolarki okiennej i wejściowej do budynków.

Tak szeroko zakrojony zakres prac pozwolił osiągnąć zadowalające wskaźniki tzw. efektu ekologicznego, co było warunkiem otrzymania dofinansowanie ze środków unijnych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Cztery kamienice przy ul. Chudoby przeszły remont w 2021 roku fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl
Cztery kamienice przy ul. Chudoby przeszły remont w 2021 roku

W latach 2020-2021 wykonano remont klatek schodowych i elewacji frontowych oraz uporządkowano system wentylacji, wymieniono instalacje sanitarne oraz zainstalowana nowa instalacja domofonowa. 

Łącznie na remonty gminnych budynków przy ul. Chudoby wydano do tej pory ponad 11 mln złotych.

W części inwestycje finansowane były ze środków Unii Europejskiej. W planach jest jeszcze remont największej, narożnej kamienicy pod nr 15.

Prace na takich budynkach, jak kamienice na Przedmieściu Oławskim są czasochłonne, kosztowne i ze względu na bardzo zniszczoną substancję często w ich  trakcie ujawniają się dodatkowe prace zwiększające i wydłużające czas inwestycji. Jednak efekty po rewitalizacji pozostają z nami na bardzo długi czas, dlatego powalamy sobie do tego wracać
Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa spółki Wrocławskie Mieszkania

Prace na wszystkich omówionych w tekście kamienicach nadzoruje spółka Wrocławskie Mieszkania.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl